na přehled Encyklopedie

Příznaky porodu

Několik týdnů před porodem se mohou objevovat poslíčci nebo odejde hlenová zátka. Porod se blíží. Jakmile cítíte pravidelné kontrakce a praskne plodová voda, vyrazte se do porodnice.

Příznaky blížícího se porodu

První děložní kontrakce se dají vycítit už od 20. týdne těhotenství. Často je ale maminka ani nezaregistruje. Jak se ale blíží termín porodu, stahy zesilují a projevují se jako takzvaní poslíčci. To jsou kontrakce, které ještě neznamenají začátek porodu. Pak jeďte do porodnice.

Maminky ale popisují své příznaky různě. U některých se jako první objevila nevolnost, krvácení nebo průjem. Pokud máte jakoukoliv pochybnost, určitě se vydejte.

barah píše: „Já poslíčky vnímala tak, že mi ztvrdlo břicho, jako kámen. Porod mi začínal tak, jako kdybych měla jít zrovna na velkou.“

Jak poznat skutečné kontrakce?

  • jsou silné a bolestivé
  • objevují se pravidelně
  • jejich intenzita neslábne, naopak sílí
  • přestávka mezi kontrakcemi se postupně zkracuje

Druhým příznakem je odtok plodové vody. Ta odtéká po prasknutí vaku plodových obalů. Většinou se jedná o čirou tekutinu, pokud má jiný charakter, znamená to s velkou pravděpodobností možnost vážných komplikací. Odtok plodové vody může kontrakce předcházet i je následovat.

Kakika píše: „Když jsem měla bolesti po sedmi minutách a jeli jsme do porodnice, tak už ve dveřích mi sestra řekla, že jak se ještě můžu usmát, tak to není ono. Natočili monitor a poslali domů s instrukcí, že bolest musí být taková, že mě to zkroutí do jedné polohy a bude pravidelná po třech minutách aspoň hodinu… Přijeli jsme v sedm ráno, rodila jsem v jednu odpoledne.“

Ewule píše: „Poslíčky se projevovaly jako tvrdnutí, ale naopak před porodem jsem je cítila víc v břiše, ne na povrchu, těžké popsat. Každopádně byly stahy před porodem pravidelný a dlouhý.“

Jak se připravit na porod

Termín porodu se blíží a nebo zkrátka už máte pocit, že to každou chvíli přijde? Pozvolna zabalte věci do porodnice. Můžete také zkoušet připravit porodní cesty - maminky na eMimino.cz doporučují maliníkový čaj, lněné semínko nebo masáž hráze.

Co je ještě potřeba zařídit a co pomůže u porodu? Vezměte k ruce návod příprava na porod.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Příznaky porodu"?