Střevo miminka hned po narození neobsahuje žádné bakterie, kvasinky a jiné mikroorganismy. Rychle však nastává tzv. kolonizace střeva bakteriemi. A právě probiotika střevní mikroflóru novorozence optimalizují.

Střevo novorozence
Pořadí, ve kterém bakterie střevo miminka po porodu postupně kolonizují, má svou logiku. Ta vyplývá ze základních biologických vlastností těchto bakterií. První bakterie, které začnou střevo kolonizovat, jsou fakultativně aerobní bakterie (tedy bakterie, pro které přítomnost vzduchu, a hlavně kyslíku v něm, není toxická). Tyto bakterie začnou spotřebovávat kyslík, a tak vytvářejí optimální životní podmínky pro anaerobní bakterie (kyslík je pro tyto bakterie toxický).
Proces kolonizace střeva novorozence bakteriemi však není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Prvotní složení střevní mikroflóry novorozence závisí na dalších okolnostech. Na prvním místě se jedná o to, jakým způsobem porod proběhl, tedy zda byl přirozený, nebo císařským řezem. Rozhodují také hygienické podmínky, do kterých se dítě rodí, čím jej maminka krmí atd.
Probiotika u novorozenců a jejich role
Probiotika (obsahují především
bifidobakterie a laktobacily), která podáváme kojencům pomáhají docílit
optimalizaci jejich střevní mikroflóry.
Jinými slovy dojde ke zlepšení stavu imunitního systému. Miminka tak chráníme před patogenními bakteriemi či jinými škodlivinami. Snižujeme také výskyt průjmových onemocnění, které jsou u kojenců a malých dětí jednak častější, a jednak jsou obtížněji zvládnutelné než u dospělých.
Zdravotní benefity probiotik jsou pro malé děti a dospělé v zásadě stejné.