Jaká jsou nejlepší probiotika pro děti

Probiotika jsou živé mikroorganismy – bakterie nebo kvasinky – které příznivě ovlivňuje naše zdraví. Probiotika se nachází v některých potravinách, například v jogurtech. Lze je však užívat také formou potravinových doplňků. Nejznámějším druhem probiotik jsou pak laktobacily.

Probiotika pro děti, dávkování Probiotika pomáhají při trávení a mají pozitivní vliv na imunitu. Zdroj: Canva
+7

K čemu slouží probiotika

Trávicí systém člověka obsahuje škodlivé i přátelské mikroorganismy, které by měly být ve vzájemné rovnováze. Pokud dojde k jejímu narušení a škodlivé bakterie začnou převažovat nad těmi přátelskými, pociťujeme určitý diskomfort. Může se objevit nadýmání, plynatost, bolesti břicha, průjem nebo dokonce chronické obtíže, jako je například syndrom dráždivého tračníku.

Tyto střevní bakterie přispívají k celkovému zdraví člověka, protože:

 • stimulují imunitní systém,
 • pomáhají při léčbě průjmů,
 • snižují hladinu cholesterolu v krvi,
 • mohou také zmírňovat projevy alergií.
Kdy brát probiotikaProbiotika můžete nasadit během těhotenství a dítěti hned po narození. Zdroj: Canva

Kdy si dát probiotika

Probiotika je možné užívat pravidelně po nějakou dobu, obzvlášť, pokud máte potíže s trávením. Jsou ale situace, kdy je vhodné probiotika nasadit:

 • U novorozenců a kojenců, kteří nejsou kojení, narodili se předčasně, trpí nadýmáním, kolikami nebo zácpou.
 • Při průjmech a střevních potížích.
 • Při užívání antibiotik.
 • Pokud se chystáte na dovolenou za exotikou (například Egypt), kde hrozí průjmová onemocnění.
 • Pokud je narušený imunitní systém.
 • U starších lidí, kteří mají potíže s vyprazdňováním, ti mohou vyzkoušet probiotika na zácpu.
 • V posledním trimestru těhotenství.

Probiotika jsou tedy důležitá pro každého z nás, pro děti i dospělé. Jejich užívání by měly zvážit i těhotné ženy, obzvláště v závěru těhotenství.

Jaká jsou ty nejlepší probiotikaKvalitní probiotika by měla obsahovat miliardy živých kultur. Zdroj: Canva

Jak vybrat kvalitní probiotika

Na trhu je obrovský výběr probiotik od různých výrobců. Ne všechny jsou však dostatečně kvalitní a účinné. Při výběru se zaměřte na počet kultur (typu bakterií), které výrobek obsahuje. Čím více těchto kultur probiotika obsahují, tím lepší mají účinky na střevní mikroflóru. Počet živých mikroorganismů v balení je označen pod zkratkou CFU (z anglického výrazu Colony Forming Units neboli jednotky tvořící kolonii). Toto číslo by mělo být uvedeno na obalu.

Výrobce by měl také uvádět informaci o typech přítomných bakterií nebo kvasinek. Zaměřte se také na přírodní doplňky, protože probiotika sama o sobě mají přírodní původ – obsahují živé organismy. Žádné jiné chemické přísady nejsou vůbec potřebné.

Miliony bakterií zní dobře, ale nenechte se mýlit. Kvalitní probiotika by měla obsahovat miliardy živých kultur. Probiotická dávka se může pohybovat v rozmezí 5 až 10 miliard CFU. Některá probiotika pro děti mohou obsahovat menší počet živých kultur, které jsou pro ně vhodné.

REKLAMA

Pro miminka narozená císařským řezem...

Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™

...a nemohou být kojena

NOVINKA - pokračovací mléko Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™ s jedinečnou kombinací probiotik B. breve a prebiotik GOS/FOS, navíc s vitamíny C* a D*, které přispívají k normální funkci imunitního systému. Bez palmového oleje.

Více o novince

Bifidobacterium breve. * Kojení je nejlepším způsobem výživy dítěte. Kojenecká výživa by měla být používána na doporučení lékaře. Způsob použití a další informace na obalech. Potravina pro zvláštní výživu.

Jaká zvolit probiotika pro miminko

Po klasickém porodu je dítě vystaveno působení mnoha různých patogenů a nežádoucích vlivů, před kterými potřebuje ochranu. Děti, které přišly na svět císařským řezem nebo se narodily předčasně, jsou vystavené těmto nežádoucím vlivům ještě více. Proto je velmi důležité zvážit podávání vhodných probiotik už pár dní po narození. Probiotika hrají důležitou roli také u novorozenců, kteří nejsou kojení mateřským mlékem, které tyto ochranné látky obsahuje.

Pokud miminko není kojené, trpí na prdíky a bolení bříška, má zácpu nebo velmi častou stoličku, je vhodné začít podávat probiotika. V lékárně seženete taková, která jsou určená už pro nejmenší miminka. Mezi nejoblíbenější značku, kterou doporučuje většina pediatrů, patří probiotika BioGaia Protectis, buď samostatně, nebo s vitamínem D, kterým lze nahradit Vigantol.

Vyzkoušet můžete také probiotika Biopron Baby nebo Swiss LAKTOBACILY pro kojence. Laktobacily pro nejmenší děti seženete ve formě kapiček nebo v sáčcích, které se rozpouští v mléku. Například u BioGaii stačí nakapat na lžičku s mlékem nebo jen samotné. Některým miminkům to nevadí.

Nejlepší probiotika pro děti8 nejlepších probiotik, která jsou vhodná pro děti. Zdroj: Canva

8 nejlepších probiotik pro děti

U starších dětí je už výběr probiotik o něco větší. Většina probiotik na trhu je totiž určena dětem od 3 let.

Mezi kvalitní a ověřená probiotika patří tyto výrobky:

1. Imunoglukan P4H SynBIO – vhodný pro děti od tří let,
2. Biopron Forte – pro děti od šesti měsíců,
3. Probio-Fix – vhodné pro děti od tří let,
4. BioGaia Protectis – od narození,
5. ENTERINA lahvičky – od šesti měsíců
6. Linex Baby kapky – od třetího měsíce,
7. NatureVia Laktobacily 5 Imunita – pro děti od tří let,
8. Infants Dophilus Plus – pro novorozence a děti do patnácti let.

Probiotika v těhotenstvíObzvlášť důležitá jsou probiotika na konci těhotenství. Zdroj: Canva

Probiotika v těhotenství

80 % imunitních buněk se nachází ve střevech. K růstu a vytváření rovnováhy střevní mikroflóry dochází už v době početí a nejdůležitější období trvá přibližně do dvou let dítěte. Proto je potřeba, aby žena doplňovala probiotika v těhotenství a následně zajistila jejich dostatek u dítěte hned po narození.

Obzvlášť důležitá jsou probiotika v posledním trimestru těhotenství, protože snižují riziko alergií u dítěte. Pokud si nejste jistá, jaká probiotika jsou vhodná pro těhotné a zda je právě u vás nutné je užívat formou doplňků stravy, poraďte se se svým gynekologem nebo lékárníkem. Většina probiotik pro dospělé je ve formě kapslí, které stačí zapít vodou.

Důležité je zvolit skutečně kvalitní probiotika, která jsou určená pro těhotné a kojící ženy. A pokud nechcete užívat další tabletky navíc, zařaďte do svého jídelníčku více mléčných výrobků.

Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky?

Někteří lidé si pletou probiotika s prebiotiky. Přestože v názvu se liší pouze v jednom písmenku, ve skutečnost je mezi nimi obrovský rozdíl. Na druhou stranu probiotika se s prebiotiky vzájemně doplňují a jedny bez druhých ztrácí smysl.

Prebiotika jsou nestravitelné látky obsažené v potravinách. Slouží jako základna pro růst nebo činnost přátelských bakterií. Jejich hlavním úkolem je zajistit příjemné prostředí pro přátelské bakterie, a tím pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry. Hlavním rozdílem je tedy to, že probiotika patří mezi živou část potravy a jedná se o mikroorganismy, zatímco prebiotika jsou nestravitelné a známe je pod názvem vláknina.

Jaké potraviny obsahují probiotika a prebiotikaProbiotika najdete především v mléčných produktech. Zdroj: Canva

V jakých potravinách se nachází probiotika?

Pokud nejste příznivci doplňků stravy, vsaďte na přírodní probiotika, která jsou obsažené v některých potravinách. Stačí se zaměřit na zvýšenou konzumaci některých z těchto pokrmů:

 • Mléčné produkty – nejlépe ty kysané, jako je kefír, acidofilní mléko a podmáslí.
 • Probiotika obsahují také kvalitní tvrdé sýry
 • Kváskové pečivo.
 • Kvašená zelenina – kysané zelí nebo kvašené okurky.
 • V potravinách vyrobených z fermentované sóji.
 • Přírodním zdrojem probiotik je také fermentovaný nápoj zvaný kombucha. Tento nápoj totiž obsahuje velké množství zdraví prospěšných kvasinek a bakterií.

V jakých potravinách se nachází prebiotika?

 • V ovoci bohatém na pektin a inulin – například v jablcích a banánech.
 • Mnoho vlákniny obsahuje také čekanka, která je vhodná například do salátů.
 • V zelenině – čím více je zelenina aromatická, tím více vlákniny neboli prebiotik obsahuje. Typicky se nachází například v chřestu, v cibuli a česneku.
Nejlepší probiotika a prebiotikaJaké jsou zkušenosti čtenářek eMimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Tak já mám syna po operci ledviny aby mu posílili imunitu tk jime probiotik nutrolin B sirup a sem snim spokojená!od té doby mléj není nemocný!jednou nám řekli že už ho nemusí a byl pak za měsíc nemocný 3× a od té doby co ho zas dávám tak nic!!!!!!!!takže já sme snim spokojená a jak tady někdo psal že je to na trávicí trakt a na štřev,tak to u nás bohužel nefunguje,maléj má zácpy a do toho moc ni nejí :cry: :cry:
Připojuji se k Biopronu junior a že jsme toho vyskoušeli hodně! Po každé, když měla malá (teď 2 roky) antibiotika, odnesla to průjmama. Takže teď, když už se stane, dávám hned s antibiotikem Biopron a pak se to tak nerozjede.
Taky se nám moc osvědčily Laktobacílky od Naturevia. Malá mi nespolkne tabletku, a takhle v těch sáčcích s tím není vůbec problém, dobře se rozpustí, takže malá ani neví, že je pije. Navíc neobsahují žádné barviva, konzervanty apod.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Dáváte svým dětem pravidelně probiotika?

Hlasovalo: 43

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Jaká jsou nejlepší probiotika pro děti?

Probiotika se hodí pro děti, které jsou narozeny císařským řezem a u novorozenců pak hrají zásadní roli. Mezi nejoblíbenější značku, kterou doporučuje většina pediatrů, patří probiotika BioGaia Protectis, probiotika Biopron Baby nebo Swiss LAKTOBACILY pro kojence.

Co jsou to probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy – bakterie nebo kvasinky – příznivě ovlivňující naše zdraví. Probiotika stimulují imunitní systém,
pomáhají při léčbě průjmů, snižují hladinu cholesterolu v krvi, zmírňují projevy alergií.

Kdy dát miminku probiotika?

Probiotika může užívat už těhotná žena ve třetím trimestru. Dětem je pak možné probiotika nasadit krátce po porodu.

Jak poznám kvalitní probiotika?

Při výběru se zaměřte na počet kultur (typu bakterií), které výrobek obsahuje. Čím více těchto kultur obsahují, tím lepší mají účinky na střevní mikroflóru. Zároveň se zaměřte také na typy bakterií a kvasinek.

Co jsou to prebiotika?

Prebiotika jsou nestravitelné látky obsažené v potravinách. Můžete je znát také pod názvem vláknina a obsahují je některé potraviny.

Zdroje

 1. Autor: Allen SJ, Martinez E, Gergorio G, Dans L. Cochrane , Název: Probiotics for treating acute infectious diarrhoea , Rok vydání: 2011 , Vydavatel: Allen SJ, Martinez E, Gergorio G, Dans L. Cochrane , Zdroj: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ebch.873/full
 2. Autor: Betsi G, Papadavod E, Falagas ME , Název: Probiotics for the treatment or prevention of atopic dermatitis: a review of the evidence from randomized controlled trials , Rok vydání: 2008 , Vydavatel: American Journal of Clinical Dermatology , Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18284263
 3. Autor: Chen CC, et al , Název: Probiotics have clinical, microbiologic, and immunologic efficacy in acute infectious diarrhea , Rok vydání: 2010 , Vydavatel: Pediatric Infectious Disease Journal , Zdroj: http://www.uptodate.com/contents/probiotics-for-gastrointestinal-diseases/abs...
 4. Autor: Sethi T , Název: Probiotics in pediatric care , Rok vydání: 2009 , Vydavatel: Explore , Zdroj: http://www.explorejournal.com/article/S1550-8307%2809%2900165-7/fulltext
 5. Autor: National Institutes of Health National Center for Complementary and Alternative Medicine , Název: Probiotics , Rok vydání: 2013 , Vydavatel: NCCAM , Zdroj: http://nccam.nih.gov/health/probiotics
 6. Autor: J. Allergy Clin. Immunol , Název: Effect of probiotic Lactobacillus strains in children with atopic dermatitis , Rok vydání: 2003 , Vydavatel: Rosenfeldt V, et al , Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12589361
 7. Autor: Probiotika pro děti , Název: Probiotika pro děti , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Probiotika pro děti , Zdroj: https://probiotika-pro-deti.cz/