Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Problémy při kojení? Vhodná poloha na kojení je základ

Na rozvoj laktace, její udržení, efektivní krmení miminka z prsu a celé kojení má vliv mnoho skutečností. Některé ovlivnit můžeme, jiné jen stěží a s jinými nic neuděláme.

Maminka sedí na gauči a kojí miminko. Problémy při kojení. Malé prasklinky na bradavkách způsobuje nesprávná poloha při kojení. Zdroj: Canva
+12
Načítám video...

Co dělat, když kojení nejde

Na počátku může mít problémy s kojením hodně žen. V tu chvíli většinou přichází na řadu sestřičky na šestinedělí nebo laktační poradkyně, které vám s prvními krůčky při kojení mohou pomoci.

Tipy, které start kojení usnadní:

 • Vhodná poloha pro kojení je základ. Nejde jen o vaši polohu, která by vám rozhodně měla být příjemná. Jde i o to, v jaké poloze držíte miminko, protože i ono se musí cítit dobře. Poradí vám dobrá a zkušená laktační poradkyně.
 • Kojte v příjemném prostředí. Znáte ty ušáky, co vás přímo volají k sednutí? Nebo třeba kojicí polštáře, do kterých zaplujete i s miminkem? Udělejte si to příjemné. Koutek na kojení se může stát součástí obýváku nebo dětského pokojíčku.
 • Prsa pravidelně vyprazdňujte. Miminko byste měla kojit na požádání, ono dobře ví, kdy je bříško prázdné a je třeba ho naplnit (a tím pádem vaše prsa vyprázdnit). Prsa střídejte. Pokud máte mimo kojení dojem, že jsou prsa příliš plná, použijte odsávačku a odsajte do úlevy. Přebytek pak můžete zamrazit až na 6 měsíců – později ho lze použít například i na výrobu kašičky.
 • Dostatek tekutin? Pravda, ale… Tohle je do jisté míry mýtus, rozhodně není třeba se od rána do večera nalévat vodou. Co pít? Ideální je pramenitá čistá voda. Naše „báby a prabáby“ říkávaly, že na mléko jde černé pivo (pozor na alkohol, nepřehánějte to!), kávovinové nápoje jako jsou melta, caro i karo. Jak s úsměvem říká laktační poradkyně Miluše Plecerová: „Tohle je spíš mýtus. Proč by měla některá tekutina podpořit tvorbu mléka víc než jiná? Ale říká se to. Placebo je silné a rozhodně vlastně užitečné. Takže proč ne?“ a dodává: „Hlavně pijte, kdykoliv máte pocit žízně. Neodkládejte to.
 • O prsa pečujte. Kvalitní, prodyšná a ideálně bavlněná podprsenka je samozřejmostí. Po hygieně je namažte správným krémem, který zahojí popraskané nebo citlivé bradavky.
 • Pryč se stresem. No jo, to se někdy lehce poradí, ale hůře udělá. Ale platí to. Odpočívejte, meditujte, dostatečně spěte… Relaxujte klidně pohybem. Užívejte si mateřství.

Kojení je první volbou krmení novorozence a batolete. Mateřské mléko má mnoho nesporných výhod a je rozhodně tím nejlepším, co můžete miminku dát. Ne vždy to ale jde.

Maminka leží na posteli a kojí miminko. Pravidelně kojení.Příčinou bolavých prsou může byt nepravidelné kojení. Zdroj: Canva

Problémy s kojením a jak je řešit

Maminky se mohou potýkat s větším množstvím problémů, které mohou kojení znepříjemňovat nebo komplikovat. Potíže se mohou objevit na straně maminky, například s prsy, ale i samotného miminka. Pamatujte ale, že většinou se dají všechny problémy vyřešit. Které to jsou? A jak s nimi zatočit?

1. Nepříjemně plná prsa

To se může stát hlavně na začátku kojení. Na vině je hormonální bouře, kdy se mléko tvoří překotně a velmi rychle. Stačí odsát nebo přiložit miminko. Tvorba mléka se časem ustálí podle potřeby miminka.

Pocit velmi plných prsou může žena pocítit také například ráno po probuzení, v případě, že se miminko během noci o kojení nepřihlásilo. Důvodem jsou opět hormony – nejvíce prolaktinu, díky kterému se v prsou tvoří mléko, je produkováno v noci.

Jak problém řešit?

 • Využijte odsávačku a odsajte do úlevy.
 • Případně k prsu přiložte miminko.
Maminka kojí miminko. Laktační poradkyně ji radí jak na to.Jaké jsou zásady správného kojení? Zdroj: Canva

2. Poškozené bolavé bradavky

Popraskané nebo krvácející bradavky mohou být extrémně bolestivé. Malé prasklinky na bradavkách způsobuje nesprávná technika kojení. Miminko totiž často nemá v pusince celý prsní dvorec, ale pouze bradavku.

Jak problém řešit?

 • Je důležité dodržovat zásady správného kojení.
 • Při kojení by tedy mělo mít miminko v ústech kromě bradavky i prsní dvorec.

Pokud už bradavky popraskané máte, měla byste nosit co nejvolnější podprsenku, která vám je příjemná a prsa více nedráždí. Miluše Plecerová k tomu dodává: „Pokud jste doma, choďte bez podprsenky.“ Laktační poradkyně ještě přidává tip na ošetření popraskaných bradavek: „Bradavku klidně potřete mateřským mlékem a nechte oschnout. To opakujte… Mléko totiž obsahuje hojivé látky. Skočit můžete také do lékárny a poradit se s lékárníkem, co pořídit na ošetření bradavek. V nabídce jsou různé hydrogelové náplasti a hojivé krémy. Používejte také preventivně speciální ošetřující krémy.“

Prsy sprchujte běžným způsobem, nevěnujte jim zvýšenou pozornost, co se týče hygieny. Miluše Plecerová upozorňuje: „Pokud hygienu přeženete, odstraníte i užitečné přirozené bakterie a naopak tím kvasinkám připravíte ideální prostředí.“

Maminka odsává mléko po kojení.Při mastitidě zbytek mléka po kojení odsajte. Zdroj: Canva

3. Ucpání mlékovodu

Mlékovod je vývod z mléčné žlázy, kterým mléko odtéká z prsu ven na vrchol bradavky. Pokud kojíte z jednoho prsu méně nebo děláte delší pauzy mezi jednotlivými krmeními, vývod se může ucpat. Mateřské mléko se pak ve žláze hromadí a malá zatvrdlina uvázne ve mlékovodu. V krajním případě způsobí retenci, což je je úplné ucpání mlékovodu. Jak se projevuje? Především velkou bolestí v prsu.

Jak problém řešit?

 • Prs pořádně promasírujte, jde o to nahromaděné mléko „poslat dál“, aby více neucpávalo mlékovod. „Prs masírujte směrem od hrudní kosti k bradavce, po směru postiženého mlékovodu,“ radí Miluše Plecerová. Použít můžete i teplé obklady – pozor ale v případě zvýšené teploty, která by mohla ukazovat na mastitidu. Tehdy teplo vynechte. „Teplo totiž může naopak zánět podpořit. A to nechceme,“ říká Miluše Plecerová.
 • Při retenci nepřestávejte kojit nebo odsávat.
 • Odtok mléka může také podpořit poloha v kleče, kdy je žena na všech čtyřech a prsy jí visí dolů. Tím na ně více působí gravitace a mléko snáze odtéká.

4. Mastitida

Poměrně závažný, velmi bolestivý stav. Projevuje se velmi podobně jako ucpaný mlékovod – nicméně v případě mastitidy se přidávají i příznaky podobné chřipce, včetně často velmi vysoké teploty. Mastitida je, na rozdíl od ucpaného mlékovodu, způsobena bakterií, která je do tkáně prsu zanesena nejčastěji skrze poškozenou bradavku. Bakterie se rozmnoží a způsobí zánětlivé ložisko. „Při mastitidě se také často objevuje ohraničené zarudnutí kůže prsu ve tvaru mapy,“ dodává Miluše Plecerová.

První pomoc při mastitidě:

 • Paracetamol nebo ibuprofen uleví od bolesti. Dávkujte dle pokynů na obalu nebo lékárníka.
 • Prs i nadále vyprazdňujte, i když to může velmi bolet. Nejdříve nabídněte dítěti postižený prs pro dokonalé vysátí. Nejde-li kojit, použijte odsávačku. „Velmi pomáhá, když mezi kojením nebo odsáváním postižený prs chladíte. Použít můžete například gelové chladicí polštářky,“ radí laktační poradkyně Miluše Plecerová.
 • Odpočívejte. Dostatečně pijte, jezte kvalitněji než jindy.

Tady rozhodně lékaře potřebujete. Na místě jsou eventuálně i antibiotika. Na nic nečekejte.

Zena si masíruje prsník.Na zastavení vypuzovacího reflexu pomáhá masáž prsou. Zdroj: Canva

5. Samo spuštěné mléko

Tohle je možná trápení a může přinést i trapnou chvilku, když máte na oblečení mokré fleky, ale nebolí to. A to se počítá! Mléko se spouští v případě, že jsou prsa příliš plná nebo za to může reflex.

Jak problém řešit?

 • Neřešte. Buďte ráda, že mléko máte.
 • Pomoci by vám mohly třeba absorpční vložky do podprsenky - vyhnete se tak možnému trapasu.

6. Hyperlaktace

Také nepříjemné, ale ani toto nebolí. Miminko to ale může dost štvát – protože když se snaží pít, je přehlceno přívalem mléka.

Jak problém řešit?

 • Pomoci by mohlo chvilkové odsátí mléka před přiložením miminka.
 • Pozor ale! Nesmíte to s odsávačkou přehnat, to by problém mohlo prohloubit.
 • Nepomůže-li tato rada, vyhledejte laktační poradkyni.
 • V české republice fungují banky mateřského mléka. Máte-li ho nadbytek, je dobré jej darovat. Pomůžete tak miminku, které nemá mléko od vlastní mámy.

Buďte trpělivé. Problémy s produkcí mléka obvykle po několika týdnech vymizí.

Maminka kojí své novorozené miminko.Důležité je přiložení miminka co nejdříve po porodu. Zdroj: Canva

7. Odkládané přiložení miminka

Přiložení co nejdříve porodu se počítá. Pozdní přiložení také, ale v negativním smyslu. Vždy to ale samozřejmě nejde, přiložit miminko hned, jak přijde na svět – ideálně ještě před dotepáním pupečníku. Třeba zdravotní stav váš nebo miminka zapříčiní, že není možné přiložit ihned po porodu.

Jak problém řešit?

 • Nevadí! Nic není ztraceno. Kojení rozhodně ne. Pokud se s kojením trápíte, oslovte laktační poradkyni, dulu nebo porodní asistentku. Poradí vám, jak laktaci správně podpořit.

8. Umělé mléko dříve než mateřské

Než ochutná miminko mléko své maminky, dostane umělé. A to může být problém. „Existují závažné a medicínsky odůvodněné případy, kdy miminko v porodnici dostává umělé mléko dříve než maminčino. Jde o souhru náhod, kdy jde o zdraví, potažmo přímo o život novorozence – hrozí mu například hypoglykémie, žena ještě nemá spuštěnou laktaci nebo leží na JIP ve vážnějším stavu,“ vysvětluje Miluše Plecerová a pokračuje: „Ideální by v tomto případě bylo podat novorozenci mléko od dárkyně. Ne vždy je to ale možné – darovaného mléka nemusí být dostatek a tehdy zdravotníci přistupují k podání mléka umělého." Ženy, kterým se toto stane ale uklidňuje: „Ani v těchto případech není kojení ztraceno.“

Jak problém řešit?

 • Nejde-li vám kojit, ať již v prvních dnech života vašeho miminka nebo později, nesahejte po umělém mléku jako po prvním řešením.
 • Zapamatujte si, že umělé mléko je naopak až to poslední řešení vašeho problému. Správná laktační poradkyně vám pomůže zachránit kojení.
Maminka nabízí miminku dudlík. Komplikace při kojení.Kojení může zkomplikovat i dudlík. Zdroj: Canva

9. Dudlík a lahvička

Tohle mohou být špatné návyky, které mohou v krajním případě kojení velmi zkomplikovat. Mějte to na paměti. Miminko bude preferovat lahvičku, jakmile ji jednou zkusí. To následně přinese prohloubení problémů s kojením.

Jak problém řešit?

 • Pokud nemusíte, s lahvičkou a savičkou dítko raději vůbec neseznamujte.

10. Moučnivka

Bílé skvrny v ústech dítěte jsou nejen nehezké, ale miminko se dost trápí. Svědí a bolí. Jde o kvasinkovou infekci, kterou možná sama znáte a během života jste ji zažila, takže víte, že to není nic příjemného.

Jak problém řešit?

 • Raději navštivte lékaře. Poradí vám, jak postupovat, abyste se moučnivky zbavili.

11. Preference jednoho prsa

Tohle se stává. A není to nic až tak neobvyklého. Jaký je důvod? Miminko nám to neřekne a tak se můžeme pouze domnívat. Každý prs je jiný a z každého to může jinak téct, člověk je prostě tvor asymetrický. Roli může hrát eventuálně i drobná rozdílnost bradavek… Kdo ví, proč to miminko tak má? Každopádně jde o poměrně častý problém.

„Tohle ale může být způsobeno i mámou. Z jednoho prsa mu dává častěji, je jí to pohodlnější, přirozenější, lépe se jí u kojení sedí. A miminko si tento návyk zafixuje a těžko se mu od něj pak ustupuje,“ říká Miluše Plecerová.

Jak problém řešit?

 • Nic s tím neuděláte. Ale určitě nabízejte prsa obě.

Triky pro případ, že dítě preferuje jedno prso

 • Nabízejte nejprve ten méně oblíbený prs.
 • Na neoblíbené prso používejte odsávačku.
 • Myslete na riziko mastitidy a rozhodně používejte obě prsa.
 • A pozor! Možná by vás to nenapadlo, ale náhlá preference jednoho prsa může být zapříčiněna nemocí dítěte (například infekce v oušku se může takto projevit).
Maminka drž miminko v náručí a chystá se ho kojit.Proč miminka náhle odmítají kojení? Zdroj: Canva

12. Náhlé odmítání kojení

Může se to stát a pravděpodobně se to i stane. Ani vy nemáte chuť k jídlu vždy. Vzpomeňte, stačí, aby vás bolela hlava a chuť na jídlo slábne. A miminka to mají stejně. Mrzutá mohou být z prořezávání zoubků nebo ucpaného nosu při rýmě. Někdy třeba stačí narušená denní rutina.

Jak problém řešit?

 • Zkuste to za chvíli.
 • Případně odstraňte příčinu, proč by miminko mohlo být bez chuti.

13. Odloučení ženy od miminka

Jde o situaci, kdy je miminko jinde než jeho maminka. Může se tak stát v případě závažnějších zdravotních komplikací u ženy nebo dítěte, která si vyžádá okamžitý zásah lékařů na speciálním oddělení. Samozřejmé je odloučení novorozence od matky v případech, kdy musí být miminko v inkubátoru.

Jak problém řešit?

 • Pro spuštění a udržení laktace je v tomto případě potřeba odsávačka. Ideálně elektrická a rozhodně dvoufázová, pokud možno duální.

14. Vážné zdravotní důvody

Děti předčasně narozené, děti s nízkou porodní hmotností a miminka nemocná mají kojení ztížené. Stejně tak miminko s vývojovou vadou v podobě například rozštěpu patra je při kojení handikepováno. Vadí i těsná uzdička jazyka nebo například vysoká, či naopak nízká hladina glukózy v krvi.

Možná vás to na první dobrou nenapadne, ale za problémy s kojením může stát i obyčejné nadýmání. Tohle všechno jsou případy, kdy samozřejmě nemůžeme očekávat, že se miminko přisaje, během pár minut se nakrmí, odříhne si a spokojeně usne.

Žena drží v rukách šálek kávy. Kojení a kofein.Šálek kávy denně není důvod k ukončení kojení. Zdroj: Canva

Kdy se kojení nedoporučuje

Ve velmi výjimečných případech se může stát, že kojení lékaři nedoporučí. Stává se tak většinou v případě, kdy vážně nemocná žena užívá léky, které by mohly ohrozit miminko. Choroba může kojení zabránit také v případě, že se týká miminka – kojení se ukončuje v případě diagnostikování některých vrozených metabolických vad jako jsou galaktosemie, fenylketonurie nebo nemoc javorového sirupu.

Pro pořádek zmíníme i to, že kojení by měly zvážit i ženy, které kouří, pijí příliš alkoholu nebo dokonce užívají návykové látky. A to právě proto, že látky se mohou uvolňovat do mléka a ohrozit zdraví miminka.

Později během kojení se může vyskytnout nějaký projev alergie u miminka. Pak žena z jídelníčku vyřazuje alergeny, které mohou zhoršovat kožní alergické reakce u dítěte nebo zapříčiní problémy s trávením (například krvavé žilky ve stolici miminka ukazují na alergii na bílkovinu kravského mléka – žena tedy přestává požívat mléko, stejně jako potraviny, které ho obsahují).

Je-li situace opravdu vážná, nezlepší se ani po vysazení alergenů – nebo se dokonce zhoršuje, je na místě přemýšlet o ukončení kojení.

Co když nebudu kojit?

V případě, že kojení skutečně není možné, ať už z jakéhokoliv důvodu, svět se nezboří. Miminko hlady neumře. Vy si nemusíte vyčítat, že jste špatná máma. Jste jen máma, která nekojila. Vaše miminko vyroste i tak… ve zdraví, veselé a šťastné. Rozhodně není třeba si myslet, že na ne/kojení stojí a padá celý svět! Zkuste si tohle – jak se říká – zapsat za uši.

Maminka sedí v posteli a kojí miminko.Jaké zkušenosti s kojením mají maminky z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Syna jsem přiložila až 8 hodin po porodu, mléko jsem měla už za 24 hodin na rozdávání. Dceru jsem přiložila cca po patnácti minutách a je od začátku na UM, mléka bylo málo a malá neměla sílu si ho vysát. Obě děti narozené císařským řezem. Z mé zkušenosti nevěřím, že to na tvorbu mléka má vliv. Spíše ta psychika, která to doprovází.
Já používala dudlík už v porodnici u obou dětí a kojila jsem úplně v pohodě :-)
Mám zkušenost a s flaškama Avent natural a synovi to do půl roku bylo jedno jestli dostal mléko z flašky nebo z prsu. Po půl roce začal být vyčůraný a začal prso bojkotovat. Teď už pije jedině z flašky. Myslím si, že každé dítě to má jinak :nevim:
U prvního syna mi na začátku praskla bradavka (obě děti mají malinkou pusinku) a trvalo snad 4 týdny, než se zahojila. Mazala jsem genciánkou, pak bepanthenem a nakonec mi pomohly hydrogelové náplasti medela. Stříhala jsem si je na malinké pásky, které jsem lepila přímo na ránu a po týdnu to zabrala.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Měly jste problémy při kojení?

Hlasovalo: 44

Heslo odborně zaštiťuje:

Laktační poradce

Miluše Plecerová
Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha

Je dlouholetou certifikovanou laktační poradkyní Laktační Ligy. Jako dětská sestřička získávala praxi na dětské klinice novorozenecké JIP: Po delší době pak zatoužila po klidnějším oddělení, po zdravých miminkách a šťastných maminkách a tak přešla na novorozenecké oddělení prodnice. Po osmi měsících se stala staniční sestrou na oddělení intermediární péče. Oddělená, kde vedla tým skvělých sestřiček celých 25 let. Když vznikal tým laktačních poradkyn, měla akorát pocit, že potřebuje po dlouhé době změnu a ujala se jeho vedení.

Její doménou je práce s maminkami předčasně narozených miminek a jejich dětmi, které jsou hospitalizované. Největší radost jí dělá úspěšné kojení při jejich propuštění do domácí péče, protože cesta k němu bývá často velmi komplikovaná a během ní miminka i maminky musí zdolat mnoho úskalí. Vzhledem k tomu, že na klinice pracuje na plný úvazek, nenavštěvuje maminky doma, ale mají možnost konzultace po telefonu.

Člověk by neměl být nikdy sám se sebou spokojený a měl by se neustále vzdělávat a naopak, své zkušenosti předávat dál. Ať už formou prezentací na odborných konferencích, seminářích nebo workshopech, ale i články s odbornou tematikou v časopisech i mediích, určených jak pro odbornou tak pro laickou veřejnost. Stejně tak se snaží o své znalosti dělit s ostatními a často získává pozitivní zpětnou vazbu.

Ve své poradně na klinice má možnost pracovat a poskytovat poradenství nejen díky telefonickým, ale i osobním konzultacím. Maminky občas využívají i cestu přes pracovní email. Poradna je ovšem vyhrazena pouze pro pacientky kliniky, neboť je hrazena pojišťovnou.

Miluši Plecerovou najdete také na stránkách:

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Vyžaduje kojení 10 měsíců

12.5.22 08:11
9

Hladové mléko?

26.3.22 17:07
20

Odmítnutí kojení z ničeho nic

12.3.22 08:44
2

Miminko blinká po každém kojení

13.9.21 13:26
21

Kojím dítě, ale přibírá na váze málo

5.9.21 17:28
17

Kojení - vzdát to nebo je ještě šance?

24.8.21 14:16
67

Kojení a následně pocit deprese

31.7.21 06:33
13

Bojkot s kojením

12.4.21 14:59
12

Jak začít kojit a dokrmovat miminko?

2.12.20 02:20
18

Kojení po dlouhém spanku

Anonymní
18.10.20 11:51
4

Kojit, nebo to vzdát??

14.10.20 22:40
65

Nemám mléko, přesto bych chtěla kojit

5.9.20 23:06
49

Nespavost, málo nalitá prsa

5.6.20 08:50
3

Miminko nechce mléko

30.5.20 14:06
11

Kojení u nás není radost

27.5.20 14:53
29

Kojení - málo mléka

19.5.20 22:08
16

Píchání v prsu při kojení

24.2.20 23:19
1

Miminko 2,5 měsíce pije málo mlíčka, ale každé 2 hodiny

24.2.20 16:03
9

Při kojení se malá rozbrečí

Anonymní
25.1.20 22:59
7

Mám v jednom prsu málo mléka

12.12.19 09:03
10

Miminko přestalo sát (14. týdnů)

8.12.19 22:32
9

Mám slabé mléko?

25.10.19 12:33
15

Nedaří se rozkojit po 3 týdnech

16.10.19 14:46
15

Jak kojit když mám velké prsa,břicho a bolavou jizvu?

13.9.19 10:00
15

Kojím správně? Poraďte

24.7.19 17:33
12

Nestačí jí mléko, poradíte?

12.4.19 06:58
9

Kolik má vypít týdenní miminko mléka

12.2.19 18:42
7

Může kojenci najednou přestat chutnat MM?

8.1.19 14:24
29

Problémové kojení

21.6.16 18:26
4

Problém s kojením

21.1.15 21:07
17

Problémy s kojením-2 měsíční miminko

25.9.14 01:07
16

(mé)problémy v době kojení

31.8.14 15:41
7

Problém s kojením - nesaje, cucá

3.1.14 21:19
56

Problémy s kojením z pravého prsa

16.4.13 17:15
14

Zdravotní problémy a kojení

28.7.11 17:20
6

Problemy pri kojeni

11.12.05 23:49
10

Problémy při kojení

25.1.05 17:50
8

Problémy s kojením

29.8.04 15:11
3

problémy s kojením

25.2.04 10:26
14

FAQ

Co má vliv na rozvoj laktace?

Na rozvoj laktace, její udržení, efektivní krmení miminka z prsu a celé kojení má vliv mnoho skutečností. Některé ovlivnit můžeme, jiné jen stěží a s jinými nic neuděláme.

Jak si usnadnit start laktaci?

Vhodná poloha pro kojení je základ, kojte v příjemném prostředí, kojte pravidelně, hodně pijte, o prsa pečujte a pryč se stresem.

Jaké se mohou objevit problémy při kojení?

Problémy se mohou objevit na straně maminky, a to v podobě například zánětu v prsech, popraskaných bradavek apod., i na straně miminka. Miminko mohou trápit problémy s nadýmáním nebo mohou mít vrozenou vadu, která jim kojení znepříjemňuje.

Jak řešit problémy s laktací?

Můžete se obrátit na laktační poradkyni nebo dulu, která vám na začátku s kojením ochotně pomůže. Při problémech s kojením se obraťte na lékaře, který poradí, jak dále postupovat.

Kdy určitě nekojit?

Stává se tak většinou v případě, kdy vážně nemocná žena užívá léky, které by mohly ohrozit miminko. Choroba může kojení zabránit také v případě, že se týká miminka. Kojení by měly zvážit i ženy, které kouří, pijí příliš alkoholu, kofeinu nebo dokonce užívají návykové látky.

Zdroje

 1. Autor: Cincinnati Children's Hospital , Název: Getting started breastfeeding. , Rok vydání: 2021 , Vydavatel: Cincinnati Children's Hospital , Zdroj: https://www.cincinnatichildrens.org/health/b/started-breastfeeding
 2. Autor: Nemours Foundation , Název: Breastfeeding FAQs: Getting started , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: Nemours Foundation , Zdroj: https://www.kidshealth.org/en/parents/breastfeed-starting.html
 3. Autor: Stanford School of Medicine , Název: Getting started with breastfeeding , Rok vydání: 2020 , Vydavatel: Stanford School of Medicine , Zdroj: https://med.stanford.edu/newborns