Průběh porodu

Jak probíhá porod, jaké má fáze a na co se připravit?

Fáze porodu

První doba porodní nebo otevírací je nejdelší část porodu. Začíná tím, že praskne plodová voda a končí samotným porodem, kdy maminka tlačí. Tato fáze trvá několik hodin, u prvorodiček běžně 12 hodin. U vícerodiček proběhne první doba porodní za kratší dobu.

Během první doby porodní se otevírají a chystají porodní cesty. Porodníci označují otevřenost počty prstů - na jeden prst je maminka otevřená málo, při otevření na deset prstů může začít tlačení.

Druhá doba porodní se nazývá vypuzovací, tedy samotný porod dítěte. Nejčastější je porod hlavičkou, tedy kdy se miminko rodí hlavičkou napřed. Naopak porod koncem pánevním je méně častý a rizikovější. Tato etapa trvá přibližně deset až třicet minut, ale je to velmi individuální.

Třetí doba porodní začíná přestřižením pupeční šňůry. Během pár minut po porodu miminka se porodí placenta a plodové obaly (neboli porod lůžka a plodových blan). Tato fáze trvá asi deset minut.

Poporodní období trvá dvě hodiny po porodu. Maminka zůstává na porodním sále a samovolně ustává krvácení z dělohy. Pokud je miminko zdravé a vše bez komplikací, mohou rodiče strávit první hodiny společně s novorozencem. Během této doby také zdravotníci sledují zdravotní stav maminky a ošetří jí případná poporodní poranění.

Co čekat po příjezdu v porodnici?

1) Vyplnění formulářů

Sestřička na příjmu s vámi vyplní formuláře, ke kterými potřebuje

 • občanský průkaz (u cizinek pas),
 • průkaz pojišťovny,
 • těhotenský průkaz,
 • oddací list (u vdané maminky), rozvodový list (u rozvedené), úmrtní list manžela (u vdovy),
 • rodný list
 • prohlášení o budoucím jménu dítěte,
 • tiskopis o darování pupečníkové krve, (pokud se k darování rozhodnete),
 • porodní plán. (volitelně)

Dokumenty přibalte několik dní před porodem společně s taškou do porodnice. Kromě dokumentace dostanete k pročtení a podepsání formuláře povolující konkrétní výkony lékařů.

2) Přípravný pokoj

Pokud ještě porodní cesty nejsou otevřené dostatečně, přeloží vás na přípravnou místnost, které se lidově říká hekárna. Během této doby vás mohou sestřičky připravit na porod (oholit, udělat klystýr). Dále dochází k točení monitoru, při kterém se kontrolují ozvy miminka. Lékař a sestřičky čekají než se porod rozjede, případně přistupují k vyvolání porodu, pokud je potřeba ho urychlit.

3) Porod na porodním sále

Po otevření porodních cest přichází samotný porod, tedy druhá fáze - fáze tlačení. Pokud ošetřující lékař rozhodne, že dojde císařský řez (nebo je porod císařem určený už předem), tým a maminka se přesouvá na operační sál.

Opravdu je to porod - jak poznat?


 • Objevují se děložní stahy. Opakují v několikaminutovém intervalu, který se stále zkracuje (tím se liší také od poslíčků, které přejdou například teplou koupelí).
 • Odejde hlenová zátka - Porod může přijít každým dnem.
 • Praskne plodová voda - Miminko přijde na svět.

Jak zvládnout porodní bolesti

Porodní bolesti může maminka zmírnit správnou technikou dýchání při porodu, teplou vodou, změnou polohy, masážemi nebo vhodnou aromaterapií. Pro zmírnění je možné podat epidural. Některé maminky volí jemnější metody jako aromaterapie, homeopatika nebo hypnoporod.

Průběh druhého porodu

Druhý porod (a i další) probíhají rychleji než první/předchozí. Bolestivost se liší - některé maminky mají zkušenost s mnohem menšími bolestmi, jiné naopak s většími. Pokud první porod proběhl císařským řezem, lékaři se přiklánějí k řezu i v dalších případech.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak probíhá porod?