První doba porodní: Porod začíná

První doba porodní (otevírací) trvá cca 6 až 7 hodin, běžně i 12 hodin. U žen, které již rodily, trvá ještě kratší dobu. První doba porodní začíná otevíráním děložního hrdla a branky - otevírají se tedy porodní cesty pro sestup miminka. Končí pak úplným zánikem děložní branky a začátkem samotného porodu, kdy maminka začíná tlačit.

V průběhu první doby porodní se postupně zvyšuje počet a intenzita (síla) kontrakcí. Na počátku je přibližně 1 až 2 kontrakce za 10 minut, na konci první doby porodní se za stejnou dobu objeví až 5 kontrakcí.

Co se děje, když začíná porod?

Odejde hlenová zátka, odteče plodová voda a spustí se děložní stahy - to vše patří mezi příznaky porodu. Pokud už vše nastalo, je nejvyšší čas vzít věci do porodnice a vyrazit.

Během první fáze porodu umístí ženu na přípravný pokoj (říká se mu „hekárna“) nebo na porodní sál. Stav budoucí maminky a také miminka průběžně kontrolují porodní asistentky a lékaři. Sledují zejména otevírání cest, tedy na kolik prstů je otevřená branka. Pokud zbývá z branky lem, porod se už blíží. Jakmile je žena otevřená na devět nebo na deset prstů a branka je takzvaně zašlá, přichází druhá doba porodní - tedy samotný porod dítěte.

Co pomáhá v první době porodní?

Pokud se neobjevují komplikace, může se žena volně pohybovat. Úlevu jí přinese houpání na míči, teplá sprcha, masáž zad, kroužení pánví nebo správné dýchání u porodu. Velkou oporou jí může být soukromá porodní asistentka nebo muž u porodu.

Když už ženu zmáhají porodní bolesti, lékaři jí mohou podat léky na porodní bolesti, nejčastěji epidural.

Začátkem porodu vás provede i deníček První doba porodní.

Když porod nepostupuje

Pokud má žena slabé kontrakce a nebo se porodní cesty neotevírají, podají jí zdravotníci oxytocin, který ovlivňuje sílu kontrakcí. Je to hormon, který nejvíc řídí průběh porodu. Uvolňuje se samovolně, dokonce se pomocí babských rad dá vyvolat porod.

Oxytocin se ale někdy produkuje v nedostatečném množství nebo na něj děloha méně reaguje, a proto lékaři přistoupí k medicínskému vyvolání porodu. Porod se pak rozjede a otevírání prodních cest se značně urychlí, kontrakce značně zesílí.

Pokud už vše nasvědčuje porodu, ale plodová voda ještě neodtekla, přistupují porodníci (po dohodě s rodící ženou) k protržení plodové blanky.

Čtěte dále - jaký je průběh porodu?

druhá doba porodní
třetí doba porodní
čtvrtá doba porodní

Knihy, které vás připraví na porod


Mohlo by vás zajímat: