na přehled Encyklopedie

První pohyby miminka: Jak je sledovat?

Těšíte se na chvíli, kdy nebudete těhotenství vnímat jako zvláštní stav, ale konečně začnete cítit projevy miminka? Ve kterém týdnu přijde očekávaná chvíle, kdy miminko otestuje svou sílu a začne se pohybovat?

Prvorodička vnímá první pohyby miminka o něco později

První pohyby miminka zaznamená každá žena jindy. Prvorodička začíná vnímat pohyby miminka asi ve 20. týdnu těhotenství, vícerodička o něco dříve, přibližně v 18. týdnu těhotenství. Vícerodičky rozliší první pohyby v těhotenství lépe a i dříve, protože už mají zkušenost z předchozího těhotenství.

Čím větší plod, tím méně místa k pohybu

Ze začátku můžete pociťovat jemné chvění, popř. lehké ťukání, ale jak miminko sílí a zkouší, co všechno dovede, jeho pohyby jsou více vnímatelné. V první půlce těhotenství jsou pohyby velmi intenzivní. S pokračujícím těhotenstvím ubývá plodu místo k pohybu. Pohyby jsou velmi silné a někdy i bolestivé, plod má zároveň kolem sebe menší prostor.

Čím sledovat pohyby miminka?

Pokud už plnohodnotně vnímáte pohyby plodu, všímejte si jejich intenzity. Pokud je miminko přiměřeně aktivní, svědčí to o jeho zdraví a můžete být klidná.

Pozor při zaznamenání rychlých intenzivních pohybů, které se liší od dosavadních projevů miminka. V této situaci se obraťte na svého lékaře. Miminko může být ohroženo nedostatkem kyslíku. Při dlouhodobém nedostatku kyslíku se naopak aktivita miminka postupně snižuje.

Aktivita a pasivita plodu se v průběhu dne může nepravidelně střídat. Miminko má období spánku a bdění. Jeho aktivita a pasivita se většinou střídá po 20-40 minutách. Během jedné hodiny byste tak měla zaznamenat asi tři pohyby. Nejvíce pohybů maminky cítí v klidu, kdy se soustředí jen na ně.

Jak povzbudit pohyb miminka?

Zvýšenou pohybovou aktivitu umí u miminka vyvolat zvuky, nebo pokud žena vypije kávu, popř. sní něco sladkého. Zesílení hlasitosti zvuku dokáže dítě spolehlivě probrat k pohybu, případně u něj vyvolat leknutí, naopak tichý hlas či hudba dítě umí zklidnit. Klid a aktivita souvisí i s fyzickou aktivitou těhotné i s jejím psychickým stavem. Káva kvůli obsahu kofeinu plod snadněji probere k aktivitě. Cukr mu zas dodá energii.

Přístroj ke sledování pohybů miminka

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"První pohyby miminka: Jak je sledovat?"?