na přehled Encyklopedie

Jak probíhá revize dělohy po zamlklém těhotenství

I když se podaří otěhotnět, občas se stane, že se miminko dál nevyvíjí. Po zamlklém těhotenství je třeba podstoupit revizi (kyretáž) dělohy. Jak se tento výkon provádí a co obnáší? Kdy budete moci znovu otěhotnět?

Co je revize dutiny děložní?

Revize dutiny děložní (kyretáž, lidově výškrab) je operační zákrok, při kterém se vyčistí děloha od zbytků po zamlklém těhotenství. Lékař k vyčištění používá kyretu ve tvaru lžičky.

Jaký je režim před operací?

Pokud je revize plánovaná, od půlnoci nejezte, nepijte a nekuřte. Přijďte ráno k výkonu odlíčená a s odlakovanými nehty.

Průběh operace

Revize se provádí v celkové narkóze.Při revizi vám bude podána celková narkóza. Operatér se přes pochvu dostane k děložnímu hrdlu, které rozšíří (dilatuje) a pomocí kyrety odstraní obsah dutiny děložní. Operativní výkon je krátký, trvá většinou 10-15 minut. Výkon může být proveden ambulantně nebo při hospitalizaci. Po operaci se získaná tkáň odešle na mikroskopický rozbor. Ten pomůže lékaři zjistit příčinu potratu.

Režim po revizi (doba šestinedělí)

  • V den revize a pár dní (ne déle než týden) po ní můžete slabě krvácet či špinit.
  • První menstruace se dostaví po 4-6 týdnech.
  • V době po revizi (alespoň týden) odpočívejte a neprovádějte fyzicky náročnou práci.
  • Dbejte na zvýšenou hygienu. S partnerem mějte sex nejlépe až za 6 neděl po zákroku
  • Za 10–14 dní se objednejte k lékaři na kontrolu.
  • S lékařem se poraďte, kdy se můžete znovu pokoušet o miminko. Doporučuje se minimálně nechat proběhnout dvě až tři menstruace, aby se děloha dostatečně zahojila a sliznice opět narůstala.

Poradna: Revize dělohy a homeopatika
„Dobrý den, jsem po revizi dělohy po zamlklém těhotenství. Jsou nějaká homeopatika, která pomůžou rychlejší rekonvalescenci? Byla i velká ztráta krve.“

Možné komplikace revize

Případné komplikace provázející tento operační výkon jsou ojedinělé a díky pokroku dnešní medicíny dobře zvládnutelné. Během revize může dojít např. k silnému krvácení či poranění stěny děložní.

V případě jakýchkoli obtíží po výkonu se obraťte urychleně na svého lékaře. Např. pokud vás začne bolet v podbřišku nebo začnete silně krvácet.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Marketyn
Povídálka 11 příspěvků 21.04.19 21:45

Chtěla jsem se zeptat…Sem už dlouhou dobu po revizi dělohy…Bud před nebo po menstruaci krvácím..Doktor mi dělal ultrazvuk ale nic tam nenašel :( Posílá mě do nemocnice at se mi podívaj opticky za dělohu. Ještě sem neměla mu odvahu zavolat 8o Nemáte s tím prosím někdo zkušenost??

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak probíhá revize dělohy po zamlklém těhotenství"?