Růst zubů u kojenců: Tipy, jak jim ulevit od bolesti

U většiny dětí se začínají prořezávat mléčné zoubky mezi 4. a 7. měsícem života. Růst zoubků může být doprovázen bolestí dásní a nespavostí. Na bolest pomůže nejen masáž dásní, obklady a tišící bylinky, ale i kousátko. Co přesně dělat, aby nebyl růst prvních zoubků vašeho miminka noční můrou?

Miminko v dětské postýlce kouše dřevěné kousátko, růst zoubků Od bolesti dásní při růstu zoubků uleví například kousátko. Zdroj: Canva

Kdy a jak začínají růst zoubky?

Základy mléčných zoubků jsou u dětí založeny již v prenatálním období. U většiny dětí se začínají prořezávat mezi 4. a 7. měsícem života. Zoubkům kojenců se říká dočasné, mléčné nebo taky jednoduše dětské. Po jisté době tyto zoubky vypadnou, aby uvolnily prostor zubům trvalým, tzv. permanentnímu chrupu.

Kolem již zmiňovaného šestého měsíce se začnou klubat přední dolní řezáky. Pak následují dva přední horní řezáky a dolní dvojky řezáky. Horní dvojky řezáky se začnou klubat kolem desátého měsíce věku. Do dvanáctého měsíce se začnou protlačovat také první stoličky. Špičáky pak začínají růst v šestnáctém měsíci a do třicátého měsíce i druhé stoličky.

Mléčný chrup tvoří celkem 20 zoubků (deset v horní a deset v dolní čelisti):

 • 8 řezáků
 • 4 špičáky
 • 8 stoliček

Přečtěte si také článek Dětské zuby bez kazů aneb Jak se o ně starat od kojence po školáka?

Miminko kouše kousátko ve tvaru banánu, růst zoubkůJak se starat o dětské zoubky? Důležité je začít už od prvního zoubku Zdroj: Canva

Proč se prvním zoubkům říká mléčné?

Zubaři sice mluví o dočasném chrupu, ale obecně se jim říká mléčné zoubky. Není zcela jisté, proč je takto nazýváme. Buď proto, že se děťátku prořežou v době, kdy je ještě plně kojeno a mateřské mléko je jeho oblíbená (a často i jediná jediná) potrava. Nebo se někteří přiklání k domněnce, že se jim tak říká prostě proto, že mají barvu mléka. Jsou bělejší než zuby trvalé. Proč jsou bělejší? Mají tenčí sklovinu.

Mléčné zuby v běhu času

 • Začátek prořezávání – mezi 6. a 16. měsícem věku dítěte.
 • Každému zubu trvá přibližně 8 dní, než vyroste.
 • Všech 20 mléčných zubů má dítě zhruba kolem 3. narozenin.

Pokud se u dítěte neobjeví první zoubek do 1. roku, kontaktujte dětského zubaře.

Maminka s dítětem na klíně volá lékařce, růst zoubkůNejste si jistí, co vaše miminko trápí? Zavolejte pediatrovi a popište mu všechny příznaky Zdroj: Canva

Růst zoubků není miminku příjemný

Asi v půl roce života si maminky všimnou jakési neklidnosti a nespokojenosti miminka. Zub se při růstu musí dostat skrz dáseň, a to je velmi nepříjemné. Dítě zažívá neznámé pocity a bolest, a proto je podrážděné a plačtivé. Zejména v období, kdy se prořezávají veliké stoličky, může být miminko „extra protivné“.

Jaké jsou příznaky růstu zubů?

 • Dítě častěji a intenzivně pláče,
 • vyžaduje pozornost,
 • dásničky mohou být nateklé, červené,
 • miminko slintá,
 • cucá si ručičky, strká vše do pusinky,
 • má červené tvářičky,
 • mění se mu spánkový režim
 • má menší chuť k jídlu,
 • může se objevit zvýšená teplota.
Miminko brečí v postýlce, růst zoubkůObdobí růstu zoubků není jednoduché ani pro miminko, ani pro jeho rodiče. Zdroj: Canva

7 způsobů, jak ulevit dítěti od bolesti při růstu zubů

1) Masáž nic nestojí

Začněte masáží. Jemně masírujte tvářičku, ale klidně i dásničku samotnou. Použijte kokosový olej (ideálně v bio kvalitě), protože ten pomůže ulevit od bolesti. Do oleje můžete přidat také vůni, aromaterapie funguje. Pomoci může levandule nebo heřmánek.

A jak přesně na masáž?
Na tvářičce v oblasti dásní prsty jemně promasírujte směrem od bradičky k zoubkům. Některým dětem se může líbit i jemné pochodování prsty po tvářičce v oblasti dásní. A promasírovat můžete i ouška, je prokázáno, že tím také ulevíte od bolesti při prořezávání zoubků. Jak? Chyťte ouško děťátka dvěma prsty, zespodu a seshora. Krouživými pohyby jemně masírujte ouško zdola směrem nahoru.

2) Obklad pomůže při bolesti

Na opuchlé dásně a tváře přiložte obklad. Namočte kapesník do studené vody, případně do vychladlého heřmánkového čaje.

3) Pomoc hledejte i v lékárně

Existují léčivé přípravky, díky kterým bude růst zoubků snesitelnější nejen pro vás, ale hlavně pro miminko. Čtěte vždy velmi pozorně příbalový leták. V lékárně vám určitě rádi a ochotně poradí, co by mohlo vašemu miminku pomoci proti bolesti i neklidnosti.

Je-li bolest opravdu velká, což určitě podle chování miminka poznáte, neváhejte a sáhněte po analgetickém léku. Čípky proti bolesti pomohou. I zde se poraďte s lékárníkem.

Šálek čaje z pravého heřmánku, růst zoubkůNa zoubky může pomoc odvar z heřmánku nebo homeopatie. Zdroj: Canva

4) Homeopatika při růstu zoubků mohou také zabrat

Homeopaté nejčastěji sahají po přípravcích Belladonna 9 C a Chamomilla 15 C. Belladonna obecně uleví od bolesti a horečky, Chamomilla – heřmánek – uklidní tělo i mysl, zjemní bolest a pomáhá hojit rány. Kuličky se rozpustí ve vodě nebo přímo v mléce (ve studené tekutině to jde hůř, proto použijte spíše vlažnou). Homeopatika se podávají do úlevy od problému.

Protože homeopatie ale na problém kouká komplexně, je rozhodně lepší navštívit odborníka homeopata.

5) Bylinky: Zázrak z přírody

Při většině potíží vám dokáže pomoci i příroda. Nebojte se sáhnout po bylinkách. Výborný je heřmánek, ten lze použít i k masážím a obkladům. Dásně můžete také masírovat měsíčkovým olejem (nejlépe v bio kvalitě). Odvar k pití připravte z proskurníku, heřmánku a fenyklu.

6) Chladivé gely proti bolesti při růstu zubů

V lékárně lze volně zakoupit také různé chladivé gely, které pomáhají. Některé obsahují i složku analgetik, dokážou být proto velmi účinné. Používají se k přímé masáži dásní, které se gelem mažou a miminku během chvilky uleví.
I v tomto případě se neváhejte obrátit na lékárníka s prosbou o radu a doporučení.

7) Trpělivost. Každý zoubek jednou vyroste

Snažte se miminko chlácholit, noste jej, mazlete se s ním. Kojíte-li, dopřejte mu to co nejčastěji. Nosíte-li v šátku nebo nosítku, stanou se nyní vašim největším pomocníkem. Blízkost maminky miminku velmi ulevuje.

Chlapeček v rukou drží kousátko od značky MAMKousátko vaše miminko nejen zabaví, ale navíc mu pomůže masírovat dásně. Zdroj: MAM

Proč pořídit dítěti kousátko?

Staré známé doporučení je používání tzv. kousátek. Jakmile děťátku začnou růst zoubky, začne si automaticky strkat do pusinky nejen ručičky, ale vše, co najde. Okusování nejrůznějších kousátek přináší dětem úlevu a pomáhá lépe snášet nepříjemné prořezávání zoubků. Dobré je proto nabídnout mu kousátko. Odborníci na zmírnění potíží při růstu zoubků doporučují zejména kousátka naplněná gelem, která lze vychladit.

REKLAMA

MAM kousátka: Skvělé pro rozvoj a smysly dítěte

Kousátka od MAM jsou skvělí pomocníci při prořezávání zoubků a zároveň i oblíbené hračky. Vše v jednom. Byly vyvinuty společně s lékařskými odborníky. A tak jsou skvělými bezpečnými hračkami, se kterými miminka objevují smysl pro dobrodružství a motorické dovednosti. A zároveň je chladí a masírují jim dásně a první zoubky.

MAM kousátka: Skvělé pro rozvoj a smysly dítěte
Chci zjistit více

Jak vybrat kousátko?

Kousátko vybírejte instinktivně, volte ten správný tvar, ale nezapomínejte ani na barvu. Ta bude hodně zajímat vaše dítko! Na trhu je mnoho různých tvarů a velká škála barev. Miminku se kousátko musí dobře držet, mělo by padnout do ručičky, nesmí být velké ani těžké. Nabídka na trhu je opravdu velká a není jednoduché si vybrat.

Podstatný je samozřejmě také materiál, který je použit k výrobě kousátka. Existují specializované prodejny, hračkářství, kde vám s výběrem poradí. Dbejte na kvalitní ověřenou značku výrobce kousátka. Nechcete přece ohrozit zdraví svého miminka.

Druhy kousátek

 • Kousátka pro první zoubky. Některé mají kulaté hrbolky, které napomáhají prořezání prvních zoubků. Jiná jsou opatřena kuželovitými hrbolky, které usnadňují růst stoliček.
 • Kousátka ve tvaru dudlíku jsou velmi praktická. Jsou určená pro děti, které ještě nemohou sami držet kousátko. Stejně jako kousátka pro růst prvních zoubků jsou zpravidla dvou typů: pro prořezávání řezáků a pro prořezávání prvních stoliček.
 • Chladící kousátka jsou plněna vodou, nebo gelem. V obou případech kontakt dásně s vychlazeným povrchem kousátka působí na dítě velmi blahodárně a protibolestivě. Pro jeho vychlazení postupujte podle návodu na obalu. Nikdy nedávejte do mrazáku!
 • Hrací kroužky podporující vývoj dítěte jsou velmi rozmanité, co se textury, tvaru a barvy týče. Jsou pro starší děti, které v pohodě kousátko udrží a trénují si s ním svou zručnost.
Maminka drží v náruči plačící miminko a snaží se ho utěšit, růst zoubkůJaké jsou zkušenosti maminek, které mají s miminkem prořezávání zoubků za sebou? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Tohle období se nazývá orální - právě proto, že vše zkoumají pusou, tvorba slin je větší…no kdybych to měla brát opravdu podle druhorozené, tak pediatrička říkala, že už se jí tlačí v pátým měsíci a prorazil ji první v osmém :mrgreen: Do té doby a i potom - zuřivě ohryzávala a slintala…prostě to tak je :nevim: některým to vyroste aniž si toho někdo všimne, některé slintají i když nerostou,… ;)
Ted jsem nedavno cetla ze se ma zmrazit kousek bananu a dat diteti na cucani. Sice bude jako prasatko, ale urcite mu to ulevi, jinak u nas na noc nurofen a dudlik - smejdi sitam s nim, je takovej velkej, kulatej a silikonovej.
Tento týden se nám prořezali dva zoubky. Zabral nám na noc paralenový čípek. Z těch gelů já osobně mám docela strach … po přečtení na netu kolem Calgelu … no asi bych to Honzíkovi nedala. Nám doktorka doporučila homeopatikum Chamimilla vulgraris 9ch. Mrkni se do nějkých diskuzí na netu. My máme relativně teď klid, tak to máme zatím schované ve skříni.

Mohlo by vás dále zajímat

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Používali jste při růstu dětských zoubků kousátka?

Hlasovalo: 45

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
26.8.21 11:08

První zoubky

Děvčata mám strašně velkou prosbu, synovi 6 m začali růst zoubky a už 4 den máme horečky skoro 39… Paralen čípky to kolikrát srazí jen na chvilku a nebo jen o malinko a syrup Ibalgin nám moc nepoha… A tak se chci zeptat zda jen na pohotovost a nebo ještě počkat… Používáme i calgel a bohužel…

 • Zmínit
 • Nahlásit
25
29.11.21 16:57

Ty chladivé kousátka si dcera moc schválila. To za nás ještě nebývalo, to jsme všechno pěkně řešili bylinkami - právě třeba heřmánkovým čajem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
102
1.12.21 16:46

Chladivá kousátka fakt byly záchranou a homeopatika ;) :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Jak se pozná růst zubů?

20.10.21 15:44
42

Růst zoubků-kousátka?

28.9.21 23:35
5

V kolika měsících 1. Zoubek?

Anonymní
14.9.21 18:40
20

Rostou nám zoubky - málo papá je to normální?

19.7.21 14:28
12

Aft nebo zub?

9.7.21 12:24
10

Kdy začnou dětem růst zuby?

7.7.21 18:54
10

Druhé zuby - proč to tak roste?

18.5.21 07:49
8

Růst zubů

7.4.21 09:48
48

Růst zubů, bolesti u batolete

Anonymní
12.3.21 21:09
7

Průběh rostoucích zubů

8.3.21 23:16
7

Zoubky u 13měsíčního batolete

26.2.21 12:49
0

Nejvyšší horečka při růstu zubů?

30.1.21 22:57
27

Jaký gel na bolavé zoubky?

24.1.21 22:05
8

Růst zoubků 1 rok

18.1.21 16:17
1

Jsou to zoubky? Přikládám foto

24.10.20 15:34
8

Nerostou zoubky, co teď?

7.10.20 08:08
5

Růst zoubků 3 měsíce

1.10.20 14:47
2

9m miminko odmítá pít - zuby?

15.9.20 17:52
7

Horečky u zoubků

13.8.20 12:00
12

Mléčné zuby

9.8.20 17:29
15

Zoubky u mimi

15.5.20 16:09
13

Copak se to s ním děje? Zoubky?

13.5.20 20:39
4

Může nám ve 4m. růst zoubek ?

3.4.20 18:01
12

Prořezávání zubů ve 3 měsících?

21.3.20 22:06
11

Roční miminko a růst zubů?

11.3.20 11:58
6

Růst zoubků a blinkání

29.1.20 08:59
1

Zoubky v roce pořád nejsou

28.12.19 14:32
11

Zuby nebo viróza?

Anonymní
3.12.19 12:05
7

Růst stálých zubů a teplota?

Anonymní
20.11.19 13:41
2

Časté večerní kojení při růstu zoubků

17.9.19 10:22
6

Bylinky při růstů zoubků

2.8.19 20:06
8

Zuby pětky teploty

31.7.19 10:31
2

Prořezávání zoubků

14.7.19 20:03
53

Růst stoliček - šestek

3.2.19 18:59
4

Zánět zubu nebo zánět zubní dřeni

Anonymní
14.1.19 08:39
6

Růst zubů

2.1.19 13:12
10

Bolest při zoubku

17.12.18 21:18
3

Jsou tohle prořezávající se zoubky?

26.11.18 13:33
4

Jak ulevit bolesti při růstu zoubků?

16.11.18 23:21
11

Zácpa při růstu zubů

18.10.18 12:13
1

Jak rozeznat bolest od zubů a nemoc?

16.9.18 13:47
5

Co Vám pomohlo na růst zoubku

19.7.18 13:37
10

Růst zoubků ve 4 měsících?

10.6.18 22:20
6

Miminko - růst zoubků

19.5.18 21:14
3

Divné grimasy při růstu zubů

Anonymní
2.5.18 22:06
2

Tlačící se zuby Paralen, nebo ne?

22.2.18 14:32
4

Růst šestek ve 30ti měsících

7.2.18 18:16
13

Hlen ve stolici při růstu zubů

19.1.18 12:47
3

Nekonečný růst zubů

30.10.17 16:15
3

Růst zubů - je toto chování miminka normální?

16.5.17 09:20
53

Růst zubů u novorozence

28.11.15 23:46
6

Jak se projevoval u vás růst zubů?

29.12.14 20:06
51

Růst zubu u dvouměsíční holčičky

5.11.14 22:40
10

Prořezávání a růst zoubků

17.6.14 19:34
13

Růst zubů, nebo spálová angína?

28.5.14 14:51
9

Bolestivý růst zubů

30.3.14 08:42
28

Růst prvních zoubků

2.1.14 15:04
16

Neskutečně dlouhé a bolestivé prořezávání zoubků

27.6.13 14:01
9

Únava z růstu zubů

5.6.13 22:20
7

Růst zoubků

10.4.13 23:25
29

Růst zubů, teplota?

21.2.13 11:58
11

Kdy začíná růst zubů?

3.10.11 22:28
16

Růst zubů a odmítání lahvičky

12.4.10 22:35
9

FAQ

Kdy začínají růst první zoubky u miminka?

Je to individuální. Ale u většiny dětí zuby začnou růst mezi 4. a 7. měsícem.

Poznám, že se prořezává první zub?

Ano. Většinou se to projeví na změně chování miminka.

Lze zabránit bolesti při růstu mléčných zubů?

Zub se prořezat musí, s tím nic neuděláme. Můžeme ale miminku ulehčit. Pomůže nám masáž, obklady, léky na bolest nebo například kousátka.

Jaké kousátko pořídit při růstu zoubků?

Obecně lze říci, že cokoliv, do čeho může dítě kousat, je dobré. Nicméně, nejlepší službu udělá kousátko, které je naplněno tekutinou a lze vychladit.

Může mít dítě teplotu od růstu zubů?

Ano. Nejspíše to nebude horečka. Ale zvýšená teplota je jedním z častých projevů toho, že se na svět derou nové zoubky.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Růst zubů u kojenců, jak ulevit od bolesti??