na přehled Encyklopedie

Zkušenosti maminek: Jaký je sex po porodu?

Na první sex po porodu nepospíchejte. Počkejte na konec šestinedělí, pořiďte lubrikační gel a užívejte si romantiku.

Proč je důležité dodržet období šestinedělí?


Lékaři doporučují sex v šestinedělí raději vynechat. Během tohoto období se totiž hojí všechna porodní poranění a zavinuje se děloha. Poté je možné podle chuti a kondice opatrně vyzkoušet, zda už je pohlavní styk možný a pro ženu bezbolestný.

Doporučuje se použít kondom, aby riziko infekce bylo co nejmenší.

První sex po porodu

Při prvním sexu po porodu použijte lubrikační gel. Poševní sliznice totiž může být vlivem hormonů suchá. Pohlavní styk tak bude méně bolestivý. Pokud jste po nástřihu, může jizva ještě bolet. Bolesti při sexu po porodu zažívají i maminky, které rodily císařským řezem. Dejte tomu čas a do té doby si dopřejte s partnerem hezké romantické chvilky.

Zkušenosti z diskuze Sex po porodu

xangel87 píše: „Rodila jsem sice přirozeně, ale co jsem tak zjistila, je to jedno, bolí to i po císaři, i po vaginálním porodu.První pokusy, po šestinedělí, totálně marný. Gynekoložka se divila, ale pomoct mi neuměla. Tak jsem jednou zatla zuby a šlo to (jde o to první vniknutí, to je nejhorší). I dnes to ze začátku bolí, ale podstatně míň. Na škodu není ani lubrikant, hlavně ať to dobře klouže.“

adela1 píše: „Ano, jde o první vniknutí. Já měla porod klasický a po 5 týdnech jsme to zkusili a nešlo to bolelo, po měsíci šlo vše hladce taky jsem musela vyrdžet první vniknutí, ale nebylo to tak bolestivé. Pak už jenom pomalu luštit všechny polohy, opatrně zkoušet, jak to jde do stran, a opakovat (vyplatí se to). Po dvou měsících sex jako před porodem a myslím, že ještě lepší.“

VIDEO: Jak na intimitu v těhotenství a po porodu

Zmizela chuť na sex?

Netrapte se, když na sex po porodu nemáte chuť. V tomto období je to úplně normální - působí na vás totiž hormon prolaktin. Navíc po porodu vás může miminko natolik zaměstnávat, že nebudete mít ani dostatek energie.

Co dělat?

  • Promluvte si o svých pocitech a případných obavách s partnerem.
  • Zvolte jiné praktiky než přímo pohlavní styk.
  • Mazlení, líbání a doteky si s partnerem dopřejte už i během šestinedělí.
  • Pomůžou vám diskuze o šestinedělí nebo psychologická poradna pro maminky.
  • Až budete dostatečně připravená, tak opatrně zkoušejte, zda je již vaše tělo připraveno na pohlavní styk. Netrapte se tím, když se sex na první pokus nepovede a bolí. Časem se to zlepší.

Jana radí: Jak zvýšit chuť na sex po porodu?

Jaká antikoncepce po porodu?

Nejvhodnější antikoncepcí je v tomto období kondom. Zavedení nitroděložního tělíska je vhodné až po šestinedělí, pokud je vše v pořádku.

Můžete také brát pilulky, které obsahují vždy jeden typ hormonu (progestin). Hormonální antikoncepce ale není příliš vhodná, pokud vám ubírá chuť na sex nebo s ní máte špatné zkušenosti.

Kojíte? Hormony se mohou částečně dostávat do mateřského mléka, proto pečlivě rozeberte všechny možnosti se svým gynekologem. Pozor na známý mýtus, že při kojení nelze otěhotnět - tento způsob ochrany není spolehlivý. Více se dozvíte v článku antikoncepce při kojení.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Zkušenosti maminek: Jaký je sex po porodu?"?