6 tipů, jak zastavit škytavku u novorozence

Škytavka u novorozence a kojence se objeví většinou během krmení nebo po něm. Častěji v případech, kdy miminko hltá, přejídá se a naloká se tak i vzduchu navíc. Žaludek se pak rychle roztáhne, to podráždí bránici a škytavka je na světě. Někdy může po škytání přijít i zvracení.

Maminka drží miminko. Nechává ho odříhnout. Při škytavce zkuste dítě nechat odříhnout. Zdroj: Canva
+8
Načítám video...

6 tipů, jak zastavit škytavku

Škytavkou občas trpí všichni novorozenci a kojenci, častěji ti kojení. Většinou ho způsobí velké množství mateřského mléka najednou, miminko ale nijak neohrožuje. A co pomáhá na škytavku u miminka? Znovu nakojit. „V okamžiku, kdy miminko začne škytat, držte ho ve vertikální pozici nebo ve vyvýšeném klubíčku. Ve chvíli, kdy stojí za problémem se škytavkou reflux, pak může skákání nebo houpání vracení mléčka do jícnu ještě zhoršit,“ vysvětluje Veronika Měchurová, instruktorka psychomotorického vývoje.

Jak ji zastavit:

1. Zkuste to „překrmit“. Co tím myslíme? Prostě pokračujte v kojení/krmení.
2. Pohoupejte ho a pochovejte.
3. Zkuste mu dát dudlík.
4. Zahřejte mu nožičky.
5. Jemně miminku foukněte do obličeje - to ho přinutí na chvilinku zadržet dech a srovná se tak rytmus dýchání
6. Pokud škytání souvisí s leknutím, vytvořte příjemnou atmosféru a hrajte si. Vyvolejte smích.

Co dělat proti škytavce, aby se příště neobjevila? Ihned po krmení nechte miminko odříhnout, aby v sobě nedrželo přebytečný vzduch. To je nejlepší prevence proti škytavce.

Maminka hladí bříško miminka. Škytavka u novorozence.Zvýšená plynatost může být příčinou škytavky. Zdroj: Canva

Co znamená škytavka u miminka

Za škytavku může bránice, což je sval nacházející se v oblasti nad žaludkem, který pomáhá dýchání. Ta způsobí opakované kontrakce – tedy rytmické stahování – čímž vznikne škytavka. Zjednodušeně lze říci, že bránice a plíce nespolupracují na dýchání ve správném rytmu, ale naopak proti sobě. Tím se naruší rytmus dýchání a škytáme.

Častěji se vyskytuje škytavka po kojení u miminek, které trápí reflux. K podráždění bránice může dojít i leknutím se nebo když je miminku chladno. „Škytavka se u miminek může objevit také ze zimy nebo kvůli počůrané plence,“ dodává Veronika Měchurová. Nemusíte se ale bát, nejde o nic vážného nebo dokonce nebezpečného. Škytavka ustane sama.

Možné vážnější příčiny škytavky:

  • Zvýšená plynatost žaludku a střev,
  • gastroezofageální reflux, stav, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací zpět do jícnu a vyvolá tak jeho zánět,
  • zánět jícnu, kde je původní příčinou právě reflux,
  • zánět nebo vředová nemoc žaludku či dvanáctníku.
Tatínek s maminkou sahají na bříško těhotné maminky.Škytavku miminka je někdy cítit už v bříšku. Zdroj: Canva

Když má miminko v bříšku škytavku

Zažila to asi každá těhotná, ten pocit, kdy vám to v břiše tak legračně pravidelně jemně trhá. Úplně jasně tu škytavku svého drobka, kterého nosíte pod srdcem, cítíte. Proč miminko škytá už před narozením není doposud zcela jistě známo. Mezi odborníky, kteří tomu říkají fetální škytavka, však panuje názor, že škytavka pomáhá plodu posilovat svaly bránice, aby se připravila na dýchání. Většina žen poprvé pocítí, že miminko škytá, během druhého trimestru těhotenství.

Pokud miminko ve vašem břiše škytá několikrát denně po dobu delší než 10 minut, nechte si pro jistotu udělat ultrazvuk pro zjištění, v jaké pozici se nachází pupeční šňůra.

Maminka nechává odříhnout miminko.Jaké jsou zkušenosti uživatelek z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz

Buď je nedopitej (přikojit) nebo přepitej, pak je třeba nechat odříhnout. Dále děti škytají, když jsou mokré nebo pokakané (přebalit), nebo když je jim zima (oblíct).
Někdo dává ještě trochu napít, někdo zvedne ručičky jakoby nad hlavu, aby se uvolnila bránice. Bývá to tím, že se rychle nají a časem to vymizí, neboj.
Zkusit po jídle držet dýl ve vertikální poloze. Nebo pomáhá dudlík.
Manžel má na ni speciální chmat: vezme ji pravou rukou mezi nožičkama přes páteř a drží jí hlavičku a levou rukou jí prostrčí pod páteř. Za pár vteřin má Bětka po škytavce.

Cítily jste v bříšku, že by vaše miminko trápila škytavka?

Hlasovalo: 51

Heslo odborně zaštiťuje:

Instruktorka psychomotorického vývoje

Veronika Měchurová
Baby poradna Veronika

Je poradkyně v oboru psychomotoriky, vaničkování a laktačního poradenství. Vystudovala obor instruktorka psychomotorického vývoje dítěte. Je členkou laktační ligy a certifikovanou laktační poradkyní. Několik let pracovala v jeslích, mateřském centru či jako chůva.

Dále vystudovala obor pracovník v sociálních službách se zaměřením na péči o děti a absolvovala několik kurzů první pomoci. Věnuje se také vaničkování a masážím kojenců a batolat. Poskytuje školení v těchto oborech pro státní organizace například náhradním rodinám apod.

S dětmi pracuje již více než 10 let a stále více ji tato práce naplňuje a dává jí smysl. Největší odměnou pro ni je, když vidí, jak rodiče získávají v tomto směru jistotu a klid a miminko je spokojené. Miluje práci s dětmi i pro tu čistou opravdovost a originalitu každého jedince.

Veroniku Měchurovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Co je škytavka?

Zjednodušeně lze říci, že bránice a plíce nespolupracují na dýchání ve správném rytmu - ale naopak proti sobě, tím se naruší rytmus dýchání a vzniká škytání.

Může být škytavka nebezpečná?

Ne. Ale nepříjemná rozhodně.

Je normální, že škytá miminko v bříšku?

Ano. Úplně normální. Fetální škytavka patří k těhotenství.

Zdroje

  1. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Burping, hiccups, and spitting-up , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pa...
  2. Autor: Mayo Clinic , Název: Hiccups , Rok vydání: 2017 , Vydavatel: Mayo Clinic , Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiccups/symptoms-causes/syc-20...
  3. Autor: UpToDate , Název: Overview of hiccups , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: UpToDate , Zdroj: https://www.uptodate.com/contents/hiccups