Smolka - první stolice miminka

Smolka je první stolice miminka po narození. Odchází během 48 hodin po porodu, poté už se objevuje klasická řídká až kašovitá stolice.

Co je smolka?

Střeva miminka vyplňuje černá hmota, které se říká smolka (mekonium). Tvoří ji spolykaná plodová voda a odloupané části výstelek střev, které odpadají při běžné obměně buněk.

Miminku v těle matky obvykle nefunguje střevní peristaltika (tedy činnost střevní stěny, která posouvá obsah střev). Proto smolka neodchází průběžně, ale až po narození.

Smolka v plodové vodě

Pokud se smolka objeví v plodové vodě, nejčastěji to ukazuje, že miminko před porodem nemělo dostatek kyslíku. Takzvaná hypoxie plodu nastává například, když je uzel na pupeční šňůře nebo se předčasně odloučí placenta.

Když smolka neodchází

Pokud smolka neodejde do 48 hodin po porodu, lékaři pátrají po překážce v zažívacím ústrojí miminka. Může se jednat o vrozenou neprůchodnost střev nebo tzv. mekoniový ileus - jeden z prvních příznaků cystické fibrózy. Smolka je u těchto dětí natolik vazká, že neodchází. Neodcházení smolky doprovází případně i zvracení.

Stolice miminka

Po odchodu smolky se stolice miminka postupně mění. Zpočátku je řídká, potom začíná být typicky žlutá kašovitá. Tak vypadá většinou stolice kojeného novorozence. U miminka na kojeneckém mléku se může objevovat zelená nebo nazelenalá stolice.

Nedá se obecně říct, jak často dítě kadí. Stolice se může objevit několikrát za den nebo také jednou za několik dní.

Průjem u miminka

Zpozorněte, pokud se u novorozence objeví řídká, vodnatá stolice, případně stolice s příměsí krve. Vyhledejte lékaře, zvlášť pokud trvají delší dobu nebo se opakují.

Průjem u kojence, tedy miminka mezi 1 a 12 měsíci, se může objevit jako příznak nemoci nebo reakce na jídlo.