na přehled Encyklopedie

Strach z porodu: Jak ho překonat

Nejste v tom sama. Strach z porodu mají všechny těhotné ženy, je to zcela normální. Vaše obavy rozptýlí dostatek informací a podpora vašich blízkých. Když jste klidná vy, bude probíhat i porod v pohodě, snáze. A také bude méně bolet.

Čeho se maminky bojí před porodem?

„Ano, bolí to, ale stojí to za to!“ shodují se maminky na eMimino.cz. Bolest při porodu je jeho přirozenou součástí. Vždyť právě bolestivé kontrakce pomáhají vašemu miminku na svět.

Budoucí maminky někdy ochromuje i strach z neznámého prostředí,
z komplikací nebo z průběhu porodu.

Jak zvládnout strach z porodu?

Zeptejte se sama sebe, jestli vás příběhy maminek spíše uklidňují, nebo děsí. Některé ženy v těhotenství raději nechtějí nic slyšet, aby se nebály ještě víc.

Strach ale plyne z nepřipravenosti, a nebo naopak z přílišné informovanosti, jaké komplikace při porodu mohou nastat. Procento komplikací je přitom velmi nízké. Obzvlášť pokud celé těhotenství probíhá bez větších problémů.

  • pozitivní příběhy maminek - některé o svém porodu napsaly deníček
  • předporodní kurzy - naučíte se, jak se na bolest připravit a jak ji co nejvíce omezit nebo nevnímat
  • porodní plán a mít s sebou k porodu doprovod. Postará o váš komfort a bude vám oporou.
  • porod na videu - hodí se pouze pro ty maminky, které chtějí doopravdy vědět, jak porod vypadá (pokud máte strach z bolestí, podobná videa vás nepodpoří)
  • prohlídka porodnice
  • popovídání s psychologem (pomůže například v poradna pro těhotné na eMimino.cz)

Strach, nebo fóbie?

Chorobná strach z porodu se nazývá tokofobie. Doopravdy jí ale trpí jen minimum budoucích maminek.

Ochromují vás obavy natolik, že nemyslíte na nic jiného? Psycholog nebo psychiatr vám může napsat doporučení na císařský řez - děje se tak však ve výjimečných případech.

Doporučujeme skvělý článek z Ona.DNES.cz Strach z porodu je fenomén dneška. Nechtějte císaře, ale víc informací.

Zkušenosti s porodem z diskuzí eMimino.cz

tetma píše: „Pro nás s chlapem to byl ten nejbáječnější zážitek na celým světě, dodnes se o porodu bavíme a těšíme se na další.“ pokračování diskuse »

Renkaa píše: „Já si z porodu odnáším 100% pozitivní zážitek! Na porodním boxu v televizi Slunce, seno a pár facek já na relaxačním vaku a prodýchavala kontrakce, ale mezi nima jsme se s přítelem i zasmáli, povídali si a tak. I porodní asistentku jsem měla fajn. A jak šlo do finiše tak jsem si říkala už bude konec a malá bude s námi a teď už ani nevím, jak to bolelo, malá to nějak vymazala.“ pokračování diskuse »

terinka4444 píše: „Zvládneš, neboj, tělo se nabudí. Doporučuju vřele se nestresovat dopředu. Tělo dělá to, co si přeješ, je to jak šarlatánství, ale podvědomí dělá, co se mu říká… Stoupni si každý večer před zrcadlo, podívej se sama sobě do očí a řekni si, že se na porod těšíš, že to bude krásný zážitek, že víš, že to zvládneš, a všechno krásné, co tě o porodu napadne. Když nic jiného, tak tě to uklidní.“ pokračování diskuse »

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Strach z porodu: Jak ho překonat"?