na přehled Encyklopedie

Syndrom polycystických ovarií PCOS

Snažíte se otěhotnět a miminko nepřichází? Příčinou může být tzv. syndrom polycystických ovarií (vaječníků). Pokud vám tento syndrom váš lékař zjistil, nemějte strach. Po zahájení léčby se většině žen podaří otěhotnět.

Syndrom polycystických ovarií (tzv. PCOS – polycystic ovary syndrom nebo PCO) je nejčastějším důvodem hormonální poruchy u žen. Způsobuje neplodnost díky vytváření malých cyst ve vaječních při poruše uvolňování vajíček (ovulaci).

Příznaky polycystických ovarií

  • nepravidelná nebo chybějící menstruace
  • potíže s otěhotněním
  • zvýšené ochlupení mužského typu
  • zvýšená hladina LH hormonu a mužských pohlavních hormonů
  • akné
  • obezita
  • porucha inzulinové rezistence (tzn. snížení citlivosti tkání na hormon inzulin)

Syndromem polycystických ovarií trpí 10-15 % žen.

Příčina PCOS

Přesná příčina PCOS není známá, pravděpodobně je velké části dána vrozenými faktory. Diagnóza se stanovuje na základě typických obtíží, fyzického vyšetření, laboratorních testů a ultrazvuku.

Léčba polycystických vaječníků

Léčba PCOS syndromu je většinou úspěšná, vajíčka po aplikaci léků dozrávají a žena může otěhotnět. Lékař vám bude podávat léky, které zvyšují hladinu hormonu FSH a vyvolávají ovulaci. Pokud jste obézní, je vhodné začít cvičit a dietně se stravovat. Při poruše inzulinové rezistence jsou nasazeny léky ovlivňující inzulinovou rezistenci.

Lékaři také často předepisují pacientkám s PCOS lék Clostilbegyt. Ten hormonálně stimuluje organismus a navodí ovulaci. Má tak smysl především pro ženy, které díky PCOS trpí navíc anovulačními cykly. Clostilbegyt může na druhou stranu způsobit růst dalších cyst, takže není vhodné jej užívat dlouhodobě.

PCOS lze léčit i chirurgicky, kdy se vytne část vaječníku nebo prořízne se jeho povrch na několika místech. Tato léčba však funguje pouze u některých žen a vydrží asi 1 rok.

Těhotenství s PCOS

Pokud trpíte syndromem polycystických ovarií, máte vyšší pravděpodobnost rizikového těhotenství. Častější je výskyt těhotenské cukrovky nebo preeklampsie.

Dobré je hlídat si i krevní tlak.

Poradna: Mám PCOS. Jaká metoda umělého oplodnění má smysl?


Byla mi zjištěna diagnóza PCOS. Navštívili jsme CAR, vstupní pohovor + odběry krve, ultrazvuk. Při druhé návštěvě nám byl doporučen IVF + ISCI. Proč pro mě není vhodná metoda IUI?

Video: Syndrom polycystických ovarií


Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Syndrom polycystických ovarií PCOS"?