Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Těhotenská cukrovka: Proč ohrožuje miminko i maminku

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) je způsobena poruchou metabolismu cukrů. Objevuje se asi u 15 % těhotných žen, především u těch s genetickou dispozicí. Neléčená cukrovka v těhotenství pak může způsobit předčasný porod i špatný vývoj dítěte. Těhotná žena nemusí, pociťovat žádné příznaky.

Těhotná žena jí velké množství zmrzliny. Chutě na sladké v těhotenství mohou způsobit také problémy. Zdroj: Canva
+10

Jak vzniká těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka, zvaná též gestační diabetes mellitus, je zvýšení hladiny cukru v krvi, jež se zjistí poprvé v těhotenství. Když jíte, váš trávicí systém rozkládá většinu sacharidů v jídle na cukr zvaný glukóza. Tu buňky používají jako palivo. Aby ji mohly absorbovat, potřebují inzulín, hormon produkovaný slinivkou břišní.

Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek inzulínu nebo na něj buňky nereagují dobře, neabsorbují dostatek glukózy a v krvi vám zůstává příliš mnoho cukru. V těhotenství se tělo stává přirozeně odolnější vůči inzulínu, aby dítě mělo k dispozici více glukózy.

Pro většinu budoucích maminek to není problém, slinivka vytváří více inzulínu, takže buňky mohou absorbovat větší množství glukózy. Ale když slinivka nedokáže držet krok s vyšší poptávkou po inzulínu, začne hladina cukru v krvi stoupat. Výsledkem je těhotenská cukrovka, která může matce a dítěti způsobit zdravotní problémy. Naštěstí po porodu u většiny žen odezní a hladina cukru v krvi se rychle vrátí do normálu.

Žena na posteli jí vyváženou svačinu.Těhotenská cukrovka může vzniknout u kterékoli ženy. Zdroj: Canva

Koho ohrožuje

V minulosti se mělo za to, že se vyskytuje pouze u 3-5 % budoucích maminek, ale v současnosti je její výskyt mnohem častější, a to až 15 %. Je to jistě také mnohem důkladnějším screeningem. Od roku 2009 totiž platí v ČR doporučení vyšetřovat na přítomnost gestačního diabetu všechny těhotné. Díky tomu se předchází mnoha těhotenským a novorozeneckým zdravotním komplikacím.

Větší pravděpodobnost, že se zrovna u vás těhotenská cukrovka projeví, máte, pokud:

 • Je vám víc než 25 let. Odsouvání těhotenství do pozdějšího věku s sebou nese také vyšší riziko výskytu těhotenské cukrovky, výrazně už od 30. roku. Ale také u žen, které ji při prvním dítěti neměly, se může při dalších těhotenstvích ve vyšším věku projevit.
 • Trpíte nadváhou, především pokud máte BMI 30 a vyšší.
 • Máte nezdravý životní styl. Nezdravá strava (včetně nejrůznějších módních diet), nedostatek pohybu a stres přispívají také k vyšší pravděpodobnosti výskytu těhotenské cukrovky.
 • Máte genetickou predispozici k cukrovce. Vyskytuje-li se ve vaší rodině cukrovka, je pravděpodobnější, že jí budete v těhotenství trpět.
 • Máte Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
 • Užíváte některé léky, jako jsou glukokortikoidy (na astma nebo autoimunitní onemocnění), beta-blokátory (na vysoký krevní tlak nebo rychlou srdeční frekvenci) nebo antipsychotika (na problémy s duševním zdravím).
 • V minulosti jste už těhotenskou cukrovku měly. U 30-60 % žen se gestační diabetes dostaví i při dalším těhotenství.
 • Narodilo se vám výrazně velké dítě. Při neodhalené těhotenské cukrovce se rodí nadměrně velké děti, je tedy vyšší pravděpodobnost, že jste ji měla již v předchozím těhotenství.
Těhotná žena konzultuje svůj stav se svým gynekologem.Na těhotenskou cukrovku lze přijít díky diagnostickému testu OGTT. Zdroj: Canva

Kdy jít na test

Při prvních odběrech na začátku těhotenství se kontroluje glykémie nalačno, aby se odhalila skrytá porucha pravděpodobně přítomná už před těhotenstvím. Klasická těhotenská cukrovka se zpravidla neprojeví na začátku těhotenství, protože hladina těhotenských hormonů působících proti inzulinu narůstá postupně během těhotenství. Teprve v jeho druhé polovině je natolik vysoká, aby případně způsobila obtíže. I proto je potřeba diagnostický test na přítomnost cukrovky (OGTT) absolvovat mezi 24. až 28. týdnem těhotenství.

Hladina těhotenských hormonů dále roste téměř až do porodu, proto jednou vzniklá těhotenská cukrovka až do porodu nezmizí. Naopak se může s přibývajícími týdny zhoršovat. Je proto zbytečné absolvovat test ještě jednou v období do porodu. Naopak má smysl provést kontrolní test půl roku po porodu, aby se zjistilo, zda se hodnoty krevního cukru vrátily k normálu.

Na test těhotenské cukrovky je dobré se připravit. Den před testem jezte jako obvykle a neprovádějte větší fyzické výkony. V případě virózy nebo jiné nemoci test odložte na dobu, až budete zase v pořádku. Test se provádí ráno nalačno (musíte být minimálně 8 hodin bez jídla), ale pití čisté vody před testem je možné. Užití ranních léků odložte až po skončení testu.

Co si vzít s sebou do laboratoře:

 • žádanku k provedení testu od vašeho gynekologa,
 • kartičku pojišťovny,
 • pití a svačinu (budete ji potřebovat po skončení testu, aby se vám neudělalo nevolno),
 • něco na čtení (test trvá více než 2 hodiny a je nutné při něm v klidu sedět).
Žena na odběrech krve, těhotenská cukrovkaVýsledky může lékař stanovit až po odběru krve. Zdroj: Canva

Průběh OGTT:

 1. Nejdříve se odebere krev nalačno.
 2. Vzorek by měl být ihned vyhodnocen, a pokud je hodnota v normě (nižší než 5,1 mmol/l), v testu se pokračuje.
 3. Při zvýšené hodnotě již nalačno (5,1 mmol/l a více) se v testu nepokračuje a žena by měla přijít na kontrolu druhý den. K zopakování glykémie nalačno není potřeba nová žádanka od vašeho gynekologa (nenechejte se odbýt, pokud ji laboratoř požaduje). Pokud je hodnota glykémie nalačno znovu vyšší, potvrzuje to diagnózu těhotenské cukrovky a žena má být odeslána na diabetologii. Je-li opakovaná hodnota glykémie nalačno v normě (nižší než 5,1 mmol/l), pokračuje se v testu.
 4. Žena vypije během několika minut roztok se 75 gramy glukózy v podobě předpřipraveného roztoku sladkokyselé chuti.
 5. Další odběr krve se provádí 60 minut po vypití roztoku a poslední za další hodinu (tedy 120 minut po vypití roztoku).
 6. Během testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět. Fyzická aktivita by zkreslila výsledky testu, které by pak mohly být „falešně v normě“.
 7. Během testu se nesmí jíst ani kouřit, v případě potřeby ale lze roztok zapít trochou vody.
 8. Po skončení testu (po 3. odběru) se v klidu napijte a najezte, teprve pak odcházejte z laboratoře.

Stanovení cukru v moči v průběhu testu by se již nemělo provádět, jedná se o překonanou metodu. Je to proto, že cukr v moči mohou mít i ženy bez cukrovky a naopak nepřítomnost cukru nevylučuje cukrovku. Pro diagnózu jsou rozhodující výsledky z žilní krve.

Těhotná žena je unavená a odpočívá na posteli.Zvýšený pocit únavy patří mezi nejčastější projevy těhotenské cukrovky. Zdroj: Canva

Jaké jsou příznaky

Subjektivní příznaky těhotenské cukrovky se mohou podobat běžným projevům těhotenství, proto je často obtížné ji určit jen podle nich bez pomoci OGTT.

Nejčastěji těhotenskou cukrovku neprovází vůbec žádné příznaky. Při výrazně zvýšené glykémií, což naštěstí naprostá většina žen s těhotenskou cukrovkou nemá, se objevují pocity žízně, časté chození „na malou“, pocit únavy nebo hubnutí,“ doplňuje k příznakům internistka a diabetoložka VFN Praha, MUDr. Hana Krejčí, Ph.D.

Rizika pro matku a dítě

Jak těhotenská cukrovka ovlivní vaše těhotenství, záleží na vašem konkrétním zdravotním stavu. Většina žen s těhotenskou cukrovkou, které udržují hladinu krevního cukru pod kontrolou, má úspěšné těhotenství a zdravé dítě. Těhotenská cukrovka, zvláště ta neléčená, však představuje riziko některých komplikací pro matku i její dítěte.

Rizika při těhotenské cukrovce pro matku

 • vysoký krevní tlak nebo preeklampsie, což zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu,
 • nadměrně velké dítě (makrosomie), což může zkomplikovat porod (např. uvíznutí dítěte v porodních cestách),
 • předčasné vyvolání porodu kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu matky.

Všechny ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku, mají vyšší riziko pozdější cukrovky. Je to dáno genetickou dispozicí, která se prozradila rozvojem cukrovky v těhotenství a později se může vrátit právě ve formě klasické cukrovky, nejčasteji 2. typu,“ dodává MUDr. Hana Krejčí.

Rizika při těhotenské cukrovce pro dítě

 • poporodní komplikace po předčasném porodu,
 • hypoglykemie čili nízká hladina cukru v krvi, projevující se až křečemi či poruchami vědomí,
 • dýchací problémy kvůli nedozrálým plícím,
 • srdeční problémy kvůli zvětšení srdečního svalu dítěte (hypertrofická kardiomyopatie), což ztěžuje přísun kyslíku do krve,
 • sklon k nadváze či obezitě během života.

Je však třeba zdůraznit, že při správné léčbě, péči a zodpovědném přístupu můžete mít nekomplikované těhotenství a zdravé dítě, i když máte diagnostikovánu těhotenskou cukrovku.

Žena jí ráno zdravou snídani, těhotenská cukrovkaZdravá a vyvážená snídaně je při těhotenské cukrovce základ. Zdroj: Canva

Dieta při těhotenské cukrovce

Jak tedy jíst, když máte zjištěnu těhotenskou cukrovku? Jestliže se již zdravě stravujete, není toho třeba příliš měnit. Přesto je dobré zkonzultovat svoje stravovací zvyklosti s nutričním specialistou. Každopádně by se váš jídelníček při těhotenské cukrovce měl skládat z následujících složek:

 • 40 % sacharidů: většina z nich musí být složených. Zařaďte do stravy zejména: zeleninu, celozrnné obiloviny (hnědá rýže, celozrnná pšenice, semolina, celozrnný oves, celozrnné žito, celozrnná mouka, špaldová mouka), luštěniny (fazole, cizrna, čočka, hrášek), škrobnatou zeleninu (brambory, kukuřice);
 • 20 % proteinů: ryby (včetně tučných, např. losos, jelikož tučné ryby jsou důležitým zdrojem žádoucích omega 3 mastných kyselin a vitaminu D), krevety, drůbeží maso (kuřecí, krůtí), kvalitní hovězí i vepřové maso, vejce, sýry, tvaroh, kysané mléčné výrobky bez přidaného cukru, tofu a jiné sójové výrobky;
 • 40 % tuků: většinu by měly tvořit nenasycené tuky, což jsou např. za studena lisovaný olivový a řepkový olej, ořechy a semena (mandle, kešu, lískové a vlašské ořechy), arašídová a další ořechová másla (ale bez obsahu přidaných cukrů a ztužovačů, které obsahují transmastné kyseliny), avokádo.
 • Pijte hodně vody. Pokud vám samotná nechutná, ochuťte si ji citronem nebo limetkou. Doporučený poměr je šťáva z 1 citronu na 1,5 l vody.
Těhotná žena pije vodu.Dodržování pitného režimu je při těhotenské cukrovce velmi důležité. Zdroj: Canva

Omezte příjem:

 • bílou mouku a výrobky z ní (včetně knedlíků a těstovin),
 • bílou rýži,
 • ovoce na 1-3 porce denně.

Úplně vyřaďte:

 • džusy, slazené limonády a obdobné nápoje,
 • sladkosti, slazená jídla, výrobky s přidaným cukrem
 • uzeniny,
 • fast food,
 • průmyslově upravená hotová jídla,
 • dia výrobky,
 • margaríny a ztužené tuky,
 • kečupy, sladké dresinky, omáčky a dochucovadla,
 • pivo.

Snídaně při těhotenské cukrovce

Je vhodné jíst při těhotenské cukrovce 3 hlavní jídla a dle potřeby 2-3 svačiny denně (svačiny nejsou povinné). Otázky vyvolávají především snídaně, které je ale vhodné nevynechávat.

Jak si sestavit snídani?

Vzorové snídaně:

 • krajíc žitného nebo pšenično-žitného chleba (typu šumava) s máslem, vejce podle chuti (natvrdo, naměkko, na hniličku, míchaná apod.), zelenina;
 • krajíc žitného nebo pšenično-žitného chleba (typu šumava) s máslem, šunka od kosti, sýr nebo pomazánku (tvarohovou, rybičkovou, luštěninovou atd.), zelenina;
 • domácí polévka (pozor na množství nudlí či jiné obdobné zavářky);
 • domácí müsli směs bez cukru (vločky, oříšky, semínka), malé množství čerstvého ovoce s bílým jogurtem nebo tvarohem.

„Naopak se nedoporučuje jíst ovesné kaše a to i neslazené. Kaši s ovocem nebo ořechy si tedy během těhotenské cukrovky odpusťte. Kaše téměř u všech zvyšuje glykémii, i když je bez cukru,“ doplňuje k jídelníčku MUDr. Hana Krejčí.

Žena si provádí krevní test na cukrovku píchnutím do prstu.Těhotenskou cukrovku lze zjistit pomocí krevních testů. Zdroj: Canva

Léčba těhotenské cukrovky

Po zjištění těhotenské cukrovky si nechte od gynekologa napsat žádanku do diabetologické poradny. Tam se dozvíte, o jaké onemocnění se jedná a jak je léčit, ale také sem budete docházet na pravidelné kontroly. V případě zhoršování stavu a nutnosti léčby inzulínem vás z běžné diabetologie pošlou přímo do diabetologické poradny pro těhotné.

Základní léčba spočívá ve vhodné dietě a v pravidelném pohybu. Asi 85 % žen zvládne těhotenskou cukrovku pravidelným cvičením (pomáhá už i 10-15 minut chůze po každém jídle, ale nevyhýbejte se ani cvičení pro těhotné) a vyváženou a zdravou stravou. Pokud si nejste jistá, co jíst, konzultujte svůj jídelníček s nutričním specialistou, jehož služeb můžete v diabetologické poradně také využít.

Těhotná žena cvičí jógu na podložce v jógovém studiu.Základní léčbou těhotenské cukrovky je kromě úpravy stravy i pravidelný pohyb. Zdroj: Canva

Neléčená těhotenská cukrovka

Nezjištěná, neléčená nebo nedostatečně léčená těhotenská cukrovka ohrožuje především správný vývoj dítěte během těhotenství, druhotně ale představuje riziko i pro matku. U dítěte prostupuje zvýšené množství glukózy volně placentou do krve dítěte, jehož organismus se s tím musí vypořádat. V době, kdy se těhotenská cukrovka začne projevovat, má dítě už vlastní slinivku, a tak začne tvořit více vlastního inzulínu, aby udrželo hladinu cukru ve své krvi v normě.

Zvýšený přísun cukru, který je zdrojem energie, a inzulín, což je růstový hormon, způsobí, že dítě rychleji roste a přibývá na váze. Má víc tukových zásob, víc svalové a tukové hmoty. Porodní váha takových dětí bývá více než 4000 g, tento stav se nazývá makrosomie. Právě nadměrná velikost dítěte může výrazně zkomplikovat porod, pokud lékař nezvolí císařský řez.

Naopak vývoj vnitřních orgánů může u takového dítěte zaostávat, což se projeví až po porodu dechovými obtížemi, zhoršením srdečního rytmu či horším průběhem novorozenecké žloutenky. V prvních dnech po porodu se může také projevit hypoglykemie, protože dítě bylo zvyklé na vyšší přísun glukózy. Stále produkuje více inzulínu, takže mu náhle výrazně poklesne cukr v krvi. V závažných případech se to projeví až křečemi a poruchou vědomí.

„Nejzávažnější komplikací, kterou může těhotenská cukrovka způsobit, je úmrtí plodu v děloze v poslední fázi těhotenství. Pro ženy se zvýšeným rizikem (neuspokojivá kompenzace nebo vyšší dávky léků či inzulinu) se nedoporučuje přenášet a porod se vyvolává nejpozději v termín porodu. U žen s nízkým rizikem se do termínu porodu nezasahuje,“ zakončuje MUDr. Hana Krejčí.

Těhotná žena jí zdravý salát doma u počítačeJaké jsou zkušenosti maminek z eMimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Najdu tu někoho, kdo je ve stejné situaci na výměnu jídelníčku a rady? Ve středu jsem byla na odběru krve a vyšel mi cukr v krvi 5,6, dnes proběhl kontrolní odběr a cukr v krvi 5,9. Hned jsem dostala doporučení na vyšetření do diabetické poradny. Jsem na začátku těhotenství 8 tt a odběry před těhotenstvím byly vždy v pořádku
Na diabetologii vyfasuješ glukometr, aby ses mohla pravidelně měřit, instrukce k tomu, jak správně držet dietu, a při troše štěstí a pravidelných kontrolách to takhle „doklepeš“ do konce těhotenství.
Já měla taky těhu cukrovku a musela jsem na diabetologii, tam mi nastavili jídelníček a není to nic hrozného. Musíš jíst pravidelně nejlépe každé 3 hodky a hlídat si cukr, měla by si dostat glukometr. Ještě před rokem byly hodnoty úplně jiné, teď to hodně zpřísnili, ale občas jsem zhřešila a dala si třeba zmrzku a hned po porodu to zmizelo a narodil se mi krásnej chlapeček a naprosto zdravý.

Mohlo by vás dále zajímat

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Znáte někoho, kdo trpěl těhotenskou cukrovkou?

Hlasovalo: 1

Heslo odborně zaštiťuje:

Vnitřní lékařství a diabetologie

MUDr. Hana Krejčí Ph.D.
Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařská fakulta UK (1.LFUK) v Praze

MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a specializovala se v oborech vnitřní lékařství a diabetologie.

Pracuje v diabetologické ambulanci 3. interní kliniky a na Gynekologicko-porodnické klinice 1.LFUK a VFN (zvané „U Apolináře“), kde se věnuje těhotným s diabetem a dalšími interními komplikacemi.
Na Ústavu patologické fyziologie 1.LFUK vyučuje studenty medicíny a nutriční terapie. Je autorkou odborných článků i edukačních materiálů pro pacienty.

MUDr. Hanu Krejčí, Ph.D. najdete také na stránkách:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1489
19.7.21 13:09

Tak jsem se těšila na hezký článek a je tam takových nesmyslů :roll: snídaně - ovoce a vločky? Tři porce ovoce denně?! Omezit tuky a vybírat nízkotučné výrobky? Vždyť se do nich přidává škrob :roll: naopak, u těhotenské cukrovky je třeba se dojidat tuky a bílkovinami. Ovoce na snídani je nesmysl, ráno jsou hormony divoké a snídaně kolikrát neprochází. To samé vločky, vždyť na snídani má být 30g sacharidů, miska vloček by fakt neprošla.
Doporučuji se vzdělat a nesirit mýty, které můžou být i zdraví nebezpečné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
29
20.7.21 14:46

Manželka v těhotenství cukrovku měla a teda nebylo to nic skvělýho. Ve výsledku nás to ale oba nakoplo k lepšímu zdravotnímu stylu, takže všechno špatný je k něčemu dobrý.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15379
30.11.21 13:31

@Mediula děkujeme za komentář. Spojily jsme se s diabetoložkou MUDr. Hanou Krejčí, Ph. D. ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která nám nepřesnosti v článku upravila. :kytka:

Zuzka šéfredaktorka

 • Zmínit
 • Nahlásit
38354
3.1.22 18:53

Já jsem poránu nesměla mléčné výrobky. Zvyšovaly mi cukr. Jinak jsem držela jen dietu a měřila se.

Příspěvek upraven 03.01.22 v 18:54

 • Zmínit
 • Nahlásit
364
4.1.22 11:24

Zitny chleba vůbec. Šumava jedině z Lidlu a k tomu půl krajíčku max. Pečivo obecně zvyšovalo hodnoty. Bylo by lepší napsat, ať maminky zkouší… Ale 3 porce ovoce je blbost. Zásadně dopoledne a jedna porce a banány neexistují. Cokoliv v čem je cukr je špatné pro HD.

 • Zmínit
 • Nahlásit
38354
4.1.22 11:39

@kochichak
Tyhle internetové rady mají být jen informativní. Aby si těhotná udělala nějaký obrázek. Ale poslouchat by měla svého lékaře. Ne že na internetech psali, že…
Běžný chléb šumava nemá v sobě různá barviva, aby vypadal „zdravěji“. Proto je bezpečnější jíst ho. Nebo balený, kde jsou ty sacharidy vypsané.

 • Zmínit
 • Nahlásit
105
4.1.22 21:14

Mě diabetoložka nedala inzulin ač mi ho měla dat dle slov gynekoložky. Výsledek - syn 3 tydny tvrdě uspan na mimotělnim oběhu s přístrojem co za nej dýchal. 3 tydny jsme se na nej koukali skrz plexisklo. Nesměli jsme nic. Ta bezmoc - tu bych nepřála nikomu. Takže nenechte se ošálit, že dieta stačí.

Naštěstí na neonatologii ho dostali hrobnikovi z lopaty a šli mi doma už 4 lety rarach.

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Těhotenská cukrovka vaše zkušenosti...

18.1.22 11:38
252

Těhotenská cukrovka a jídlo 23

31.12.21 08:28
1

Těhotenská cukrovka - kontrola po porodu

27.12.21 15:49
15

Těhotenská cukrovka jaká dieta?

20.12.21 22:47
26

Těhotenská cukrovka - hodnoty

5.12.21 18:45
21

Těhotenská cukrovka - její dodržování

15.11.21 13:55
17

Těhotenská cukrovka - co můžu jíst a co ne? A kolik?

28.10.21 19:07
33146

Test na cukrovku v těhotenství

21.9.21 09:28
22

Diabetes - dieta, max. přísun sacharidů

29.8.21 21:11
24

Rizika testu na těhotenskou cukrovku

24.8.21 23:22
117

Těhotenská cukrovka, měření cukru v krvi doma

6.8.21 12:38
31

Diabetologie Hradec Králové - těhotenská cukrovka

6.8.21 09:21
8

Cukrovka a odběry

5.6.21 12:08
5

Těhotenská cukrovka ve 28tt

3.6.21 18:57
28

Těhotenská ne/cukrovka

24.5.21 22:07
116

Těhotenská cukrovka a ketony v moči

5.5.21 09:07
1

Riziková poradna, cukrovka, AP syndrom

3.5.21 16:46
2

Těhotenská cukrovka a hladina HbA1c (glykovaný hemoglobin)

Anonymní
12.4.21 12:45
3

Zavináč při těhotenské cukrovce?

31.3.21 22:01
26

Vyvolaní porodu kvůli těhotenské cukrovce?

30.3.21 21:54
10

Těhotenská cukrovka v začáteku těhotenství

20.3.21 15:33
18

Glucophage vs. Inzulín v těhotenství

20.3.21 14:10
3

Těhotenská cukrovka a jídlo

16.3.21 18:24
37

Test na těhotenskou cukrovku - Brno, Obilní trh

16.3.21 14:49
40

Tabulka hodnot - těhotenská cukrovka

2.3.21 16:12
5

Test ogtt - vyšší ranní glykemie

1.3.21 19:17
14

Kdy po porodu zmizela cukrovka?

25.2.21 07:51
8

Těhotenská cukrovka vyšší hodnoty před porodem

17.2.21 19:14
5

Těhotenská cukrovka - jaký k ní máte přístup Vy a Vaši lékaři?

9.2.21 10:05
48

Hodnoty glykémie a strach z OGTT

24.1.21 14:08
7

Přibírání při těhotenské cukrovce

22.12.20 20:46
9

Zkušenosti s těhotenskou cukrovkou

13.12.20 17:42
1

Zvýšená hodnota na lačno - těhu cukrovka

6.12.20 09:43
67

Jak zjistit, zda cukrovka po porodu přetrvává?

2.12.20 20:24
15

Těhotenská cukrovka a moje hodnoty cukru po testu

1.12.20 16:56
19

Jak omezit cukr v těhotenství, když žádný cukr nejím?

16.11.20 23:52
67

Odmítání ogtt, nový vrtoch maminek?

12.11.20 17:57
482

Hraniční hodnota cukrovky v těhotenství

9.11.20 16:57
18

Těhotenská cukrovka - hodnoty jsou normální

4.11.20 13:42
24

Jablečný ocet při těhotenské cukrovce

9.9.20 19:46
5

Těhotenská cukrovka, porod

8.9.20 21:12
24

Gynekolog mě nutí na test cukrovky

26.8.20 21:28
83

Těhu test na cukrovku - neriziková žena

10.7.20 20:40
48

Těhotenská cukrovka ( v jakém týdnu)?

9.7.20 16:12
5

Vyšetření těhotenské cukrovky

30.6.20 08:16
5

Těhotenská cukrovka a druhé těhotenství

27.6.20 22:06
4

Po dvou sekcích těhu cukrovka, jít do rizikové poradny?

16.6.20 21:34
7

Cukr v moči ve 3. trimestru

Anonymní
12.5.20 23:57
12

Těhotenská cukrovka 9tt

5.5.20 17:17
13

Test na cukrovku v 24+1 tt

Anonymní
12.4.20 12:35
11

Co můžu jíst při těhu cukrovce

Anonymní
7.4.20 21:24
44

Možná těhotenská cukrovka?

14.3.20 13:35
6

Výsledek z krve

11.3.20 21:43
6

Těhotenská cukrovka-měření?

18.2.20 15:51
16

Těhotenská cukrovka - co jíst?

17.1.20 20:22
23

Těhu cukrovka - odmítnutí zapůjčení glukometru

12.12.19 12:04
32

Test těhotenská cukrovka prosinec 2019

Anonymní
8.12.19 09:27
14

Edukace ohledně těhotenské cukrovky

7.12.19 17:24
5

Co k obědu při těhotenské cukrovce?

29.11.19 13:33
30

Recepty na zdravé vánoční cukroví při těhotenské cukrovce

23.11.19 13:21
11

OGTT provedení a výsledek

15.11.19 16:51
153

Přeměření těhotenské cukrovky, zkušenosti?

22.10.19 10:58
16

Dlouhý cukr při těhotenské cukrovce

8.10.19 14:25
9

Kam na test těhotenské cukrovky v Kolíně?

23.9.19 14:45
3

Hladina cukru 9,4 v těhotenství

23.9.19 12:52
14

Kdy jít na druhý test těhotenské cukrovky

6.9.19 19:21
39

Cukrovka a sladké

26.8.19 19:29
35

Těhotenská cukrovka a rizikové

Anonymní
19.8.19 08:46
17

Obědy a těhotenská cukrovka

14.8.19 18:03
4

Testy v těhotenství - cukrovka 6m

30.7.19 15:22
26

Těhotenská cukrovka (vyšší hodnoty)

15.7.19 11:57
119

Neléčená těhotenská curkovka

3.5.19 15:37
11

Těhotenská cukrovka - špatná diagnóza?

17.4.19 09:59
31

Těhotenská cukrovka - důsledky

22.3.19 19:45
34

Nerozumím výsledkům zátěžového testu na těhotenskou cukrovku

22.3.19 13:29
11

Výsledky glykémie

1.3.19 21:30
19

Těhotenská cukrovka a diabetologická poradna

12.12.18 20:07
9

Cukrovka 2. typu a těhotenství

Anonymní
3.12.18 13:41
12

Porod FN Motol s těhotenskou cukrovkou

10.11.18 17:58
10

Vysoký tlak a těhotenská cukrovka

12.9.18 21:56
7

Těhotenská cukrovka - co si vzít k porodu k jídlu?

28.6.18 10:02
9

Vyšetření na těhotenskou cukrovku bez vypití glukozy

23.6.18 20:37
14

Cukrovka v těhoteství

17.6.18 11:53
15

Vyšší cukr v těhotenství

16.6.18 20:38
24

Těhotenská cukrovka - výsledek těsně pod hranicí

11.6.18 10:39
23

Těhotenska cukrovka ve 3 trimestru

9.5.18 17:40
6

Siofor, metformin, na těhotenskou cukrovku

14.3.18 20:40
11

Test na těhotenskou cukrovku - hodnoty po zátěži

6.3.18 22:51
7

Těhotenská cukrovka v závěru těhotenství

6.3.18 15:59
8

Jídelníček pro inspiraci pro maminky s těhotenskou cukrovkou

1.3.18 17:49
220

Těhotenská cukovka a vliv na pohyby miminka

11.2.18 12:53
5

Cukr v moči ke konci těhotenství

20.1.18 12:35
5

OGTT vyšší hodnota na lačno 5,2

20.12.17 16:05
19

Může jí o těhotenskou cukrovku?

5.12.17 19:10
7

Náběh na těhotenskou cukrovku

20.11.17 23:22
45

Selhávání jater při těhotenské cukrovce

12.11.17 17:32
17

Těhotenská cukrovka - diabetolologicka poradna mimo Prahu

4.10.17 10:57
5

Zvýšená hodnota při ogtt

27.9.17 10:30
21

Těhotenská cukrovka – testy

19.8.17 15:48
67

Těhotenská cukrovka recepty

11.6.17 08:18
6

2016 těhotenská cukrovka

28.12.16 17:05
18

Podezření na těhotenskou cukrovku, na co se mám připravit?

22.11.16 09:38
4

Těhotenská cukrovka, je možná?

14.6.16 18:41
22

Těhotenská cukrovka - jak s ní bojovat ?

10.4.16 13:05
57

Kolik krve se odebírá při testech na těhotenskou cukrovku

6.4.16 04:29
10

Těhotenská cukrovka: vetší miminko

12.3.16 14:06
19

Těhotenská cukrovka - chtěla bych si o ní s někým popovídat

15.1.15 09:08
561

Těhotenská cukrovka - co jíst?

1.4.12 13:02
32

Těhotenská cukrovka - jaká jsou rizika?

4.2.12 18:39
35

Zjistili vám těhotenskou cukrovku tak pozdě?

25.1.12 13:29
6

Těhotenská cukrovka - zkušenosti s porodem

9.11.11 08:09
54

FAQ

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka, zvaná též gestační diabetes mellitus, je zvýšení hladiny cukru v krvi, jež se zjistí poprvé v těhotenství.

Kdy jít na test na cukrovku?

Diagnostický test na přítomnost cukrovky (OGTT) se zpravidla provádí mezi 24. až 28. týdnem těhotenství.

Jak probíhá OGTT?

Nejdříve se odebere krev nalačno. Žena vypije během několika minut roztok se 75 gramy glukózy v podobě předpřipraveného roztoku sladkokyselé chuti. Další odběr krve se provádí 60 minut po vypití roztoku a poslední za další hodinu (tedy 120 minut po vypití roztoku). Během testu je nezbytně nutné zůstat v klidu sedět.

Jaké jsou příznaky těhotenské cukrovky?

Nejčastěji jde o pocit žízně, časté chození „na malou“, pocit zvýšené únavy a hubnutí.