Seznam center asistované reprodukce a jejich recenze

Jak byli ženy a muži spokojení s lékařskou péčí? A narodilo se jim vytoužené miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých center asistované reprodukce.

Mapa a hodnocení

Těhotenská vyšetření po 35. roce: Co vás čeká před porodem?

Víte, jaká vyšetření vás čekají jsteli těhotná a je vám více než 35 let? Absolvujete stejná vyšetření jako mladší rodičky, ale lékaři vám dost pravděpodobně doporučí také odběr plodové vody, tzv. amniocentézu, díky které lze určit riziko vývojových vad, především Downova syndromu. V České republice nejsou žádná vyšetření povinná, vše je na rozhodnutí matky.

Doktorka měří těhotné ženě krevní tlak. V těhotenství se při každém vyšetření měří krevní tlak. Zdroj: Canva

Těhotenský kalendář přehledně popisuje, jaká vyšetření a v jakém období vás čekají v průběhu celého těhotenství. Pravidelná péče o vaše miminko začíná ještě před porodem a jeho zdraví tak máte ve svých rukách především vy. Lékaři vám s touto péčí ale pomohou.

Kdy zajít na první prohlídku k lékaři?

Pokud nemáte bolesti nebo jiné komplikace, vyčkejte s první návštěvou gynekologa na dobu dva až tři týdny po vynechání menstruace, tedy zhruba od 6. týdne těhotenství.

Jaké jsou intervaly kontrol:

 • V případě normálního průběhu těhotenství budete navštěvovat poradnu každých 4-6 týdnů až do 36. týdne těhotenství.
 • Od 37. týdne až do porodu pak každý týden.
 • V případě rizikového těhotenství doporučí termíny návštěv lékař.

V průběhu těhotenství se provádí rutinní vyšetření, aby se zjistilo, že matka i dítě jsou v pořádku. Při každé návštěvě lékaře se měří krevní tlak, provádí se vážení a kontrola otoku nohou a křečových žil, dále se kontroluje bříško pohmatem, provádí se vaginální vyšetření a zjišťuje se vitalita plodu. V moči se detekuje přítomnost cukru a bílkovin (vzorek ranní moči budete potřebovat při každé těhotenské prohlídce). Probíhá i vyšetření prsů.

Některá vyšetření se provádí při každé návštěvě poradny, jiná v určitých stádiích těhotenství. Na co přesně se tedy připravit?

Lékařka potvrzuje těhotenství. Ultrazvukové vyšetření.Od 6. týdne může lékař potvrdit těhotenství. Zdroj: Canva

1. trimestr – 1. až 13. týden těhotenství

Tento trimestr je považován za nejrizikovější, protože plod je v těchto týdnech nejzranitelnější. V prvním trimestru se vyvíjí všechny důležité orgány plodu, tvoří se a uzavírá nervová trubice a vyvíjí se mozek.

Jaké jsou intervaly kontrol:

 • Od 6. týdne: dochází k potvrzení těhotenství, určení jeho stáří a první vyšetření (celková anamnéza, užívání léků).
 • 8. až 10. týden: vstupní vyšetření v těhotenství (obdržíte těhotenský průkaz), krevní testy a vyšetření moči.
 • 12. až 13. týden: pravidelné vyšetření a prvotrimestrální screening.

Krevní testy

Krevní testy stanovují přítomnost hCG – lidského choriového gonadotropinu – hormonu stoupajícího v první fázi těhotenství. Zjišťuje se hladina krevního cukru a Rh faktoru miminka. Pokud má Rh negativní matka Rh pozitivní dítě, začne proti neznámému antigenu tvořit protilátky a následky se projeví při dalším těhotenství, což by mohlo vést k potratu. Tvorbě protilátek se zabrání podáním imunoglobulinu matce do 72 hodin po porodu nebo již v průběhu těhotenství. Dále se provádí vyšetření na HIV, žloutenku typu B a syfilis.

Lékařka dělá prvotrimestrální screening těhotné ženě.Prvotrimestrální screening zjišťuje velikost plodu. Zdroj: Canva

Prvotrimestrální screening

Prvotrimestrální screening = NT screening, první velké ultrazvukové vyšetření plodu, detekuje přítomnost srdeční akce plodu, zjišťuje velikost plodu a jeho uložení v děloze. Lze při něm rozpoznat některé vrozené vývojové vady. Zkoumá se vývoj nervové trubice a riziko Downova syndromu. Screeningový test tvoří odběr krve kolem 10. týdne těhotenství a ultrazvukové vyšetření ve 12. týdnu zaměřené na projasnění v oblasti šíje plodu. Tato metoda vychází ze zjištění, že 70 % plodů postižených Downovým syndromem má otok na šíji.

Na genetické testy dochází ženy straší 35 let nebo ženy, které mají v rodině vrozené vývojové vady či nádorová onemocnění v několika generacích. Pak také v případě, že některý ze screeningových testů ukázal riziko dědičné vývojové poruchy. Genetik pak na základě anamnézy doporučí další vyšetření kvůli vyloučení všech rizik. Časná genetika odhalí až 75 % chromozomálních abnormalit, ale je třeba mít na zřeteli i 5 % falešně pozitivních výsledků.

Prvotrimestrální screening by měla provádět pouze akreditovaná pracoviště.

Lékařka odebírá krev těhotné ženě - Triple test.Triple test vyhodnocuje riziko vývojových vad. Zdroj: Canva

2. trimestr – 14. až 27. týden těhotenství

Druhý trimestr je považován za ten nejpříjemnější, protože poleví těhotenské nevolnosti a bříško ještě není tak velké. Miminku se vyvíjí plíce, ledviny, játra, pohlavní orgány, oči, nos, rty a uši. Maminky začínají cítit první pohyby. Do 14. týdne těhotenství byste měla mít stanovený termín porodu. V některých porodnicích, zvláště ve velkých městech, je vyžadována registrace k porodu právě ve 14. týdnu těhotenství.

Jaké jsou intervaly kontrol:

 • 16. týden: Triple test (genetické vyšetření), který vyhodnocuje riziko vývojových vad.
 • 20. týden: Velký ultrazvuk (genetický ultrazvuk) slouží k odhalení vývojových vad miminka.
 • 24. až 28. týden: Test na těhotenskou cukrovku sestávající z vyšetření krve, moči a tzv. testu oGTT.

Triple test – genetický krevní test

Vyhodnocuje riziko vývojových vad, a to především Downova syndromu. Provádí se odběr krve na genetické vyšetření. Z výsledků se soudí, zda je vše v normě. Pozitivní výsledky je vhodné ověřit amniocentézou, odběrem plodové vody.

Někteří gynekologové již od triple testů kvůli nízké spolehlivosti upouští, místo toho preferují prvotrimestrální screening. Triple testy prý odhalí postižení plodu jen v polovině případů.

Jak probíhá amniocentéza?

Odběr plodové vody se provádí ambulantně přes břišní stěnu pod kontrolou ultrazvuku. Tenkou jehlou se přes břišní stěnu odebere 20 ml plodové vody. Po odběru je žena ještě zhruba 2 hodiny pod dohledem lékaře. Po příjezdu domů se doporučuje přibližně 2 týdny klidový režim. Na výsledky amniocentézy se čeká 2–3 týdny.

Vyšetření se provádí na specializovaných pracovištích a riziko potratu je menší než 1 %. Toto vyšetření se doporučuje také ženám 35 +. Vyšetření se provádí v době, kdy je možné ještě přerušit těhotenství, tedy do 24. týdne.

Velký ultrazvuk

Druhý screening, tzv. velký ultrazvuk, slouží k odhalení vývojových vad miminka. Zjišťuje se množství plodové vody a uložení placenty, vývoj vnitřních orgánů, pohlaví miminka a přesnější termín porodu. Na velký ultrazvuk jsou zváni i tatínci.

Test na těhotenskou cukrovku

Cukrovku bezpečně odhalí vyšetření krve, moči a tzv. test oGTT (orální glukózový toleranční test). Večer nesmíte jíst sladké a pít slazené nápoje. Krev se odebírá ráno nalačno. A pak hodinu a dvě po vypití glukózy v poradně. Krevními odběry se zkoumá, jak váš organismus odbourává cukr. Mezitím můžete pít pouze vodu.

Pokud je ženě prokázána těhotenská cukrovka, musí držet dietu a hlídat množství sacharidů v jídle. Aplikace inzulinu většinou není nutná. Předepisuje se až při velmi vysokých hodnotách cukru v krvi.

Přečtěte si více v článku Těhotenská cukrovka: Proč ohrožuje miminko i maminku »

Těhotná žena u lékařky pije čistou vodu. Test na těhotenskou cukrovku.V průběhu testu na těhotenskou cukrovku můžete pít jen čistou vodu. Zdroj: Canva

3. trimestr – 28. až 40. týden těhotenství

Ve třetím trimestru jsou kontroly nejčastější. U miminka se v tomto trimestru vyvíjí všechny smysly a reaguje na zvuky kolem sebe. V kostní dřeni se začínají tvořit červené krvinky. Kromě základních kontrolních prohlídek je nutné absolvovat také další vyšetření.

Jaké jsou intervaly kontrol:

 • 30. až 32. týden: Ultrazvukový screening, který zjišťuje polohu miminka a připravenost plodu.
 • 35. až 38. týden: Stěr z pochvy odhalí případnou nákazu streptokokem, který by mohl ohrozit porod.
 • od 37. týdne každý týden: Rutinní kontroly před porodem, při kterých hlídá riziko například také preeklampsie.
 • od 37. týdne každý týden: Kardiotokografie kontroluje srdeční frekvenci miminka a napětí děložní stěny.

Ultrazvukový screening

Kromě klasického vyšetření s odběrem krve a kontrolou krevního obrazu vás čeká také ultrazvuková kontrola polohy miminka a vyšetření děložního hrdla, který ukazuje připravenost plodu. Před ultrazvukem se hodně napijte. Plný močový měchýř zlepšuje kvalitu výsledného obrazu. Zhruba ve 20 % případů se ultrazvuk nepovede natočit. Záleží totiž v prvé řadě na miminku, zda se bude chtít ukázat.

Ultrazvuk vám gynekolog během těhotenství udělá minimálně 3×. Někteří gynekologové nabízí maminkám 3D či 4D ultrazvuk. Ten nehradí pojišťovna, ale rodiče. 3D fotografii miminka pořídíte od 150 do 700 Kč, video pak okolo 1 500 Kč. Záleží na pracovišti a jejich ceníku.

Přečtěte si více v článku 3D a 4D ultrazvuk: Vyplatí se na něj jít?

Těhotná žena na 3D a 4D ultrazvuku u lékaře.3D ultrazvuk vám ukáže tvář miminka, jako byste se dívali na fotku. Zdroj: Canva

Stěr z pochvy

Aby se předešlo komplikacím při porodu, bude vám v tomto období proveden stěr z pochvy. Ten odhalí případnou nákazu streptokokem skupiny B (GBS), který může ohrozit průběh porodu a nakazit při vaginálním porodu miminko. Těhotným ženám s GBS se tak v průběhu porodu preventivně podávají nitrožilně antibiotika.

Kardiotokografie

Při kardiotokografickém vyšetření se zjišťuje srdeční frekvence miminka a napětí děložní stěny. Díky vyšetření je možné rozeznat ohrožení plodu nedostatkem kyslíku, přítomnost děložních kontrakcí atd. Po 40. týdnu se kardiotokogram provádí každé tři dny, častěji se provádí vaginální kontrola ke zjištění stavu děložního čípku.

V porodnici se také provádí non-stress test, kdy lékař zjišťuje na kardiotokografu, zda při zátěži maminky nemá plod nedostatek kyslíku.

Přečtěte si, jaké jsou příznaky preeklampsie v článku Preeklampsie ohrožuje matku i dítě. Na co si dát pozor?

Těhotná žena na posteli má nevolnosti.Bolesti hlavy a nevolnosti jsou příznaky preeklampsie. Zdroj: Canva

Další preventivní vyšetření

Návštěva zubaře

Nezapomeňte také na preventivní návštěvu stomatologa. Těhotné ženy by měly navštívit zubaře dvakrát ročně. Určitě to udělejte, po porodu nebudete mít nějakou dobu na zubaře čas.

Preventivní prohlídka a EKG v těhotenství

Navštivte také svého praktického lékaře, který vám do průkazky zapíše všechny důležité informace, které by váš gynekolog měl vědět. Stejně tak vám natočí EKG a výsledek zapíše do průkazu.

Všechna vyšetření v těhotenství, na která vás gynekolog pozve, vychází z postupů vydaných Českou gynekologicko-porodnickou společností. Vyšetření jsou dobrovolná a nejsou povinná a je možné je odmítnout. Doporučujeme vám ale podstoupit všechna ta, která vám lékař vzhledem k vašemu stavu doporučí.
Za všemi kontrolami čeká vaše vytoužené zdravé miminko.

Těhotná žena se kouká na fotky ultrazvuku miminka v bříšku.Po 35. roce je těhotným ženám doporučen i odběr plodové vody. Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Prosím o zkušenosti s odběrem plodové vody - kdo byl ať mi prosím napíše zda bylo po odběru vše ok, nebo zda byl nějaký problém, případně i potrat. Moc děkuji:-)
Mne to cpali v 36 kvuli veku, i kdyz mi vysly suprove vysledky krve a projasneni sije na jednicku s hvezdickou. Nesla jsem a nepujdu, ani kdyby se zadarilo jeste jednou. Kolegyne na to sla a pak musela zbytek tehotenstvi lezet, stale ji hozil potrat.
Já na odběr plodové vody šla a díky tomu se potvrdila malformace Down. Co myslíte, že by se stalo kdybych dala ty tyhle úžasný rady tady a na odběr se vykašlala? Narodilo by se mi postižené dítě. Riziko bylo 1:250. Napíšu ti to, co všem ostatním. Pokud jsi rozhodnutá, že budeš vychovávat postižené dítě, pak nechodˇ. V opačném případě testy absolvuj.
Byla jsem v druhem tehotenstvi, v 18.tt. Odber byl neprijemny, ale nebolel. Prvni a druhy den pobolival podbrisek. Vse dobre dopadlo i pres to, ze jsem bohuzel nemohla po zakroku odpocivat kvuli rocni dceri.

Mohlo by vás dále zajímat

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Podstoupila byste odběr plodové vody?

Hlasovalo: 35

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
24159
10.1.22 18:19

@admin děvčata, v 35 jsou rodičky starší, i když někoho může pozdní těhotenství strašit, cílem tohoto článku to asi nebude :mrgreen:. Opravte ten překlep.
Dál bych opravila, že ženy starší 35 let už dávno na genetiku nechodí automaticky, ale jen na základě pozitivního výsledku prvotristrimestrálního screeningu. A v 16tt už nejsou triple testy, ale integrovaný screening, kdy se výsledky hodnot z krve posuzují spolu s výsledkem screeningu z prvního trimestru…

 • Zmínit
 • Nahlásit
3130
11.1.22 08:51

A co neinvazivní testy NIPT z krve, které článek vůbec nezmiňuje?

 • Zmínit
 • Nahlásit
3516
14.1.22 15:38

Toto je nějaká recyklace X let starého článku?
A v čem se vlastně liší tato vyšetření od těch, když je někomu méně než 35 let?

 • Zmínit
 • Nahlásit
625
15.1.22 07:15

@stín katedrál Přesně! Je smutné psát hned o odběru plodové vody, když to jde i jinak méně invazivním způsobem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3516
15.1.22 16:07

@Sněhurka18 ja hlavne na NIPT ocenila, ze lze udelat driv nez plodovka.

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.

FAQ

Kdy zajít na první prohlídku k lékaři?

Pokud nemáte bolesti nebo jiné komplikace, vyčkejte s první návštěvou gynekologa na dobu dva až tři týdny po vynechání menstruace, tedy zhruba od 6. týdne těhotenství.

Jaká vyšetření absolvujete v 1. trimestru?

8. až 10. týden vás vstupní vyšetření v těhotenství (obdržíte těhotenský průkaz), krevní testy a vyšetření moči. Ve 12. až 13. týdnu pak pravidelné vyšetření a prvotrimestrální screening.

Jaká vyšetření absolvujete v 2. trimestru?

16. týden: Triple test (genetické vyšetření), který vyhodnocuje riziko vývojových vad.
20. týden: Velký ultrazvuk (genetický ultrazvuk) slouží k odhalení vývojových vad miminka.
24. až 28. týden: Test na těhotenskou cukrovku sestávající z vyšetření krve, moči a tzv. testu oGTT.

Jaká vyšetření absolvujete v 3. trimestru?

30. až 32. týden: Ultrazvukový screening, který zjišťuje polohu miminka a připravenost plodu.
35. až 38. týden: Stěr z pochvy odhalí případnou nákazu streptokokem, který by mohl ohrozit porod.
od 37. týdne každý týden: Rutinní kontroly před porodem.
od 37. týdne každý týden: Kardiotokografie kontroluje srdeční frekvenci miminka a napětí děložní stěny.

Jaké další preventivní prohlídky vás čekají?

Nezapomeňte také na preventivní návštěvu stomatologa. Těhotné ženy by měly navštívit zubaře dvakrát ročně. Navštivte také svého praktického lékaře, který vám do průkazky zapíše všechny důležité informace, které by váš gynekolog měl vědět. Stejně tak vám natočí EKG a výsledek zapíše do průkazu.