Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Těhotenství týden po týdnu: Kompletní průvodce

Možná už máte za sebou každý měsíc se opakující nekonečné chvilky testování, možná se vám podařilo otěhotnět napoprvé. Těhotenský test je ale nyní pozitivní a vy se začínáte těšit na své miminko. Provedeme vás celým těhotenstvím týden po týdnu. Přehledně na jednom místě zjistíte, co vás čeká, kolik měří a váží vaše miminko nebo kdy zajít na vyšetření a registrovat se do porodnice.

Jak vypočítat začátek těhotenství?

Doba těhotenství se nepočítá od ovulace ani od data, kdy jste měli pohlavní styk. Přesné datum, kdy došlo k oplodnění vajíčka nejde zjistit, a proto se těhotenství počítá od prvního dne vaší poslední menstruace. Tento den je určující pro vašeho gynekologa, aby stanovil termín porodu, proto si veďte pravidelně menstruační kalendář.

VIDEO: Vznik života, 3D animace 9 měsíců vývoje dítěte v děloze

První a druhý týden těhotenství tedy nejste fakticky vůbec těhotná. Vaše tělo se tou dobou na možné těhotenství jen připravuje. K oplodnění vajíčka dochází až ve třetím týdnu těhotenství a první známky na sobě můžete pozorovat až po čtvrtém týdnu těhotenství.

Těhotenství je dlouhé přibližně 280 dní, rozdělujeme ho nejen do jednotlivých 40 týdnů, ale také do 3 trimestrů.

ANIMACE: Těhotenství týden po týdnu: Vývoj miminka v děloze

ANIMACE: Těhotenství týden po týdnu, vývoj miminka v děloze po týdnech

První příznaky těhotenství

Pokud se menstruace nedostavila v pravidelném termínu, udělejte si těhotenský test. Nejlepší je ho provést ráno, kdy je hladina hormonu hCG nejvíce koncentrovaná. Pokud na něm objevíte dvě čárky, můžete se těšit na 9 měsíců plných změn. Na našich stránkách najdete informace, co se děje s vaším miminkem i s vámi v jednotlivých týdnech těhotenství. A pokud si nebudete s něčím vědět rady, vždy se můžete zeptat jiných maminek v diskuzi.

Na začátku těhotenství možná nebudete pozorovat velké změny. Dokonce na sobě nemusíte pozorovat žádné příznaky, ale mezi ty nejčastější pak patří:

  • ranní nevolnosti
  • bolest prsou
  • nechutenství
  • časté močení
  • změny nálad

Někdy vás může vystrašit i mírné krvácení nebo špinění v těhotenství, které většinou nic špatného neznamená, ale určitě je dobré konzultovat jakékoli potíže se svým gynekologem. Někdy kvůli takovým problémům nastoupíte na rizikové těhotenství.

První trimestr

Jak se miminko vyvíjí?

V této době dochází k oplození vajíčka spermií a vzniká tzv. zygota. Je to buňka, ze které se začíná vyvíjet nový život. Zpočátku se embryo vznáší v děloze, ale v průběhu 3. týdne těhotenství se uhnízdí na děložní sliznici. Je drobné jako zrnko písku a postupně se napojuje na váš krevní oběh. Už takhle brzy se začíná vytvářet jednoduché srdíčko a oběhový systém, postupně se přidává vývoj končetin a základy všech orgánů.

Embryo, 6. týden těhotenství

Ke konci prvního trimestru vás čeká u gynekologa prvotrimestrální screening – jde o vyšetření, které dokáže prostřednictvím odběru krve a speciálního ultrazvukového vyšetření odhalit riziko Downova syndromu a dalších postižení.

Co se děje s maminkou?

První trimestr je pro maminku jako na houpačce. Vaše tělo se postupně přizpůsobuje novému stavu, vy se seznamujete s tím, co smíte a nesmíte jíst a dělat a navíc vás ještě mohou trápit nepříjemné přiznaky.

Asi polovina nastávajících maminek trpí na začátku těhotenství ranními nevolnostmi (v mnoha případech celodenními), které jsou doprovázeny zvracením. A proto zkuste naše tipy, které mohou nevolnosti zmírnit. Škrtněte alkohol, nekuřte a snažte se nastavit si pestrý jídelníček. Dávejte pozor na některé bylinky a nepijte moc silnou kávu. Všechny látky, které přijímáte, se dostanou k miminku prostřednictvím placenty v děloze.

ANIMACE: 1. trimestr těhotenství týden po týdnu

ANIMACE: 1. trimestr těhotenství týden po týdnu

Miminku ani sobě neuškodíte, když budete nadále sportovat. Pokud jste zdravá a nejde o fyzicky náročný sport, je cvičení v těhotenství naprosto v pořádku. Vhodné je například plavání v těhotenství nebo těhotenská jóga.

Výběr porodnice také nenechte na poslední chvíli. V některých městech je důležité se do porodnice registrovat, proto se zeptejte svého gynekologa, jak postupovat. A jakou porodnici vybrat? Mrkněte na recenze porodnic jiných maminek nebo se na porodnici rovnou zeptejte, ať máte aktuální informace.

První týdny jsou pro vývoj miminka nejdůležitější, protože se tvoří všechny orgány těla. Je potřeba odpočívat, jíst zdravě, vyhnout se cigaretám a alkoholu. Na konci prvního trimestru pak plod měří asi 10 cm a váží kolem 25 g.

Vývoj miminka v 1. trimestru týden po týdnu

3. týden těhotenství3. týden těhotenství 4. týden těhotenství4. týden těhotenství 5. týden těhotenství5. týden těhotenství 6. týden těhotenství6. týden těhotenství 7. týden těhotenství7. týden těhotenství 8. týden těhotenství8. týden těhotenství 9. týden těhotenství9. týden těhotenství 10. týden těhotenství10. týden těhotenství 11. týden těhotenství11. týden těhotenství 12. týden těhotenství12. týden těhotenství 13. týden těhotenství13. týden těhotenství

Druhý trimestr

Jak se vyvíjí miminko?

Na počátku druhého trimestru začíná miminku růst jemné ochlupení, objevují se nehtíky, oči už umí mrkat a postupně se prodlužují horní i dolní končetiny. Už od konce 15. týdne plod v děloze slyší a vnímá zvuky z vnějšího prostředí. Můžete mu zpívat nebo spolu s ním poslouchat hudbu. Od 16. týdne se začíná více pohybovat a brzy také přichází doba, kdy první pohyby miminka také ucítíte. Ultrazvuk už vašemu gynekologovi možná ukáže pohlaví.

2. trimestr, 20. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Druhý trimestr těhotenství je prý pro mnoho maminek tím nejklidnějším obdobím. V tuto chvíli můžete oznámit těhotenství rodině i zaměstnavateli. Bříško se pomalu začíná objevovat, ale ještě vám nebrání v pohybu ani vás neobtěžuje během spánku. Většinou ustávají i ranní nevolnosti a zvykáte si na nové pocity. Pleť bývá krásně vyhlazená, vlasy se lesknout a houstnou.

ANIMACE: 2. trimestr těhotenství týden po týdnu

ANIMACE: 2. trimestr těhotenství týden po týdnu

Jaká vás čekají vyšetření?

Druhotrimestrální screening je velký ultrazvuk, při kterém lékař měří ručičky, nožičky i orgány plodu a kontroluje jeho vývoj. Zaměřuje se na správný růst a funkčnost orgánů, ale také na množství plodové vody. I tento screening je důležitý pro odhalení abnormalit ve vývoji.

Těhotenská cukrovka může ohrozit zdraví maminky i plodu. Orální glukózový toleranční test (OGTT), tedy test na těhotenskou cukrovku, se provádí mezi 24. – 28. týdnem těhotenství. Samotný test probíhá formou tří odběrů krve v průběhu jednoho dne. První odběr je nalačno, a pokud je hodnota glykemie v normě, vypijete sladký roztok glukózy. Potom následují dva odběry, po hodině a po dvou hodinách. I lehce zvýšené hodnoty glykemie jsou výsledkem pozitivního testu na těhotenskou cukrovku.

Není to nutné, ale pokud chcete památku, právě ve druhém trimestru je ideální doba na 3D nebo 4D ultrazvuk, kde můžete pozorovat přibližnou podobu svého miminka. Z tohoto vyšetření si odnesete fotografii nebo videozáznam svého miminka. 3D a 4D ultrazvuk doporučujeme mezi 24. - 30. týdnem těhotenství, protože později už by plod bylo příliš veliký.

V posledním týdnu druhého trimestru měří miminko zhruba 32 cm a váží 760 g.

Vývoj miminka ve 2. trimestru týden po týdnu

Jaká vyšetření v těhotenství vás čekají? »

Třetí trimestr

Jak se vyvíjí miminko?

Ve třetím trimestru plod roste velmi rychle. Okolo 30. týdne těhotenství váží asi 1,3 kilogramu a měří 40 cm. Do porodu se jeho váha ještě zdvojnásobí. Plod už spí a bdí v pravidelných intervalech, což poznáte podle jeho pohybů, cucá si palec, pohybuje ústy, čímž se připravuje na sání mateřského mléka. Někdy můžete cítit dokonce i škytavku.

3. trimestr, 38. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Nyní se blížíte do finále, tedy k porodu, po kterém vás čeká nejkrásnější odměna v podobě miminka. Už máte vybrané jméno pro miminko? Pokud stále váháte, podívejte se do našeho rozsáhlého seznamu, kde najdete největší výběr českých i cizích jmen s mnoha informacemi. Zpomalte, zklidněte a odpočívejte. Přibírání v těhotenství v tomto období zrychluje, často se objevuje zadržování vody, a tím vznik otoků, a také můžete mít problémy se spánkem. Kolem 35. týdne si připravte tašku do porodnice.

ANIMACE: 3. trimestr těhotenství týden po týdnu

ANIMACE: 3. trimestr těhotenství týden po týdnu

Jak se připravit na porod?

Můžete se přihlásit do předporodních kurzů a pod vedením porodních asistentek se naučit správně prodýchávat kontrakce a tlačit. Mnoho žen také pije maliníkový čaj nebo jí lněné semínko. Zkuste také balónky Aniball či Epino. Díky cvičení s těmito balónky snížíte riziko natržení hráze. Několik týdnů před porodem můžete cítit častější tvrdnutí břicha a dostavují se také nepravé a nepravidelné kontrakce, které se nazývají poslíčci.

Kdy jet do porodnice?

Do porodnice vyrazte, pokud jsou vaše kontrakce pravidelné a jejich interval je kolem 5 minut. Svůj porod pak můžete sdílet formou deníčku nebo napište recenzi na svou porodnici. Pomůžete tak dalším nastávajícím maminkám.

Miminko se může narodit od 38. týdne, do maximálně 42. týdne těhotenství. Ve 40. týdnu měří zhruba 51 cm a váží kolo 3200 g.

Vývoj miminka ve 3. trimestru týden po týdnu

V jakém týdnu těhotenství jsem?

Týdny těhotenství se nepočítají ode dne početí, ale od prvního dne poslední menstruace. Gynekolog určí stáří plodu díky ultrazvuku naprosto přesně, a to od 6. týdne těhotenství (do té doby na ultrazvuku nic neuvidí). Výsledky pak porovná se standardizovanými tabulkami, které udávají, kolik milimetrů a kolik gramů by měl plod v příslušném týdnu mít.

Přibližné stáří plodu se dá odhadnout z hladiny některých hormonů. Na tomto principu funguje i těhotenský test. Čím vyšší je hladina hormonu hCG, tím silnější čárka se na testu ukazuje a potvrzuje tak vaše těhotenství.

Těhotenská kalkulačka

Termín porodu, počet dní do porodu, aktuální týden a den těhotenství, aktuální trimestr i nástup na mateřskou vám snadno a rychle spočítá online Těhotenská kalkulačka eMimina.

Začít počítat

Jak se počítají týdny a měsíce v těhotenství?

Těhotenství trvá 9 měsíců, přičemž každý měsíc má délku 31 dní. Celkem pak 9 měsíců po 31 dnech představuje 279 dní těhotenství od data poslední menstruace. To je celkem 40 týdnů po cca 7 dnech.

Týden Měsíc Trimestr
1. až 4. týden 1. měsíc 1. trimestr
5. až 8. týden 2. měsíc 1. trimestr
9. až 13. týden 3. měsíc 1. trimestr
14. až 17. týden 4. měsíc 2. trimestr
18. až 22. týden 5. měsíc 2. trimestr
23. až 27. týden 6. měsíc 2. trimestr
28. až 31. týden 7. měsíc 3. trimestr
32. až 35. týden 8. měsíc 3. trimestr
36. až 40. týden 9. měsíc 3. trimestr

Zdroj: Whattoexpect.com

Jak vypočítat termín porodu?

Termín porodu se počítá podle data poslední menstruace. Stačí jen zalistovat kalendářem. Například pokud jste měla poslední měsíčky 1. května, termín porodu budete mít určený o 40 týdnů později.

Kdy budu rodit? Napoví výpočet termínu porodu.

Co se hodí během těhotenství?

Levné těhotenské oblečení a výbavičku pořídíte v Bazaru »

Těhotenské tričko

Těhotenské tričko 50 Kč

Lubrikační gel Conceive plus

Lubrikační gel Conceive plus 500 Kč

Najděte maminku se stejným termínem porodu

Na eMimino.cz potkáte řadu žen, které rodí ve stejný měsíc jako vy. Prožijte společně s nimi těhotenství, šestinedělí i péči o miminko.

Vývoj bříška v jednotlivých týdnech těhotenství

VIDEO: 9 měsíců v jednom záběru

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Kdy začne to těhotenství utíkat?

6.4.21 12:30
49

Kdy zavolat na gynekologii?

18.3.21 16:23
12

Nevolnost v 1. - 2. týdnu těhotenství

4.12.20 15:49
79

Špatně určené týdny v těhotenství

30.11.20 18:22
39

V kolikátým týdnu tak mohu být? Podle MS 7 tt.

8.10.20 12:28
10

Kdy jsem přibližně otěhotněla?

Anonymní
22.9.20 19:10
14

Správný výpočet týdne.

6.8.20 22:39
53

Jak zjistím v jakém týdnu těhotenství jsem ?

28.5.20 16:00
21

Počítání týdnů - v kolikátém TT jsem?

19.3.20 18:46
21

První kontrola - mladší těhotenství

30.9.19 19:44
6

Rozdílné týdny těhotenství

Anonymní
19.9.19 02:42
4

Jak spočítat stáří těhotenství?

11.9.19 21:25
16

Těhotenské týdny - jak se počítají?

1.7.19 00:00
4

Antibiotika v prvních dnech těhotenství

6.4.19 21:56
35

Začínající těhotenství - plod nelze změřit

8.1.19 13:12
2

začátej MS 10.12.2009. Jsem v 6-7 tt? Kdy začína bít srdíčko?

Anonymní
10.7.18 13:14
126

Jak je to s těmi týdny těhotenství?

2.8.17 19:02
10

Výpočet týdne těhotenství, mohl se doktor splést?

31.7.17 08:11
48

V kolikátém týdnu jste na utz viděly své miminko?

29.8.16 10:27
116

Můžu nějak sama přibližně poznat, ve kterém jsem týdnu?

23.8.16 22:54
11

Deník pro těhotné

19.6.15 16:48
15

Zbrusu nová sekce Těhotenství týden po týdnu

2.5.15 08:07
10

Váha týden po týdnu :-)

23.10.14 16:53
38

Kolikátý týden těhotenství?

2.6.14 12:32
67

Od kdy se počítají týdny v těhotenství?

9.7.13 12:55
19

Jak poznám těhotenství do 1 týdne?

7.5.11 17:12
66

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Těhotenství týden po týdnu: Kompletní průvodce?

Mohlo by vás zajímat: