na přehled Encyklopedie

Těhotenství týden po týdnu: Jak se vyvíjí miminko?

Zjistěte, kolik právě měří a váží vaše miminko, jak zvládnout potíže v těhotenství a jak se připravit na porod. Přehledně na jednom místě zjistíte, kdy zajít na vyšetření a kdy se registrovat porodnici.

Vývoj bříška v jednotlivých týdnech
 

První trimestr těhotenství

První trimestr trvá od početí až do 13. týdne těhotenství. Po uhnízdění oplodného vajíčka se začínají u ženy objevovat první příznaky těhotenství jako vynechání menstruace nebo napětí v prsou. Často se objevují ranní nevolnosti, zvracení, nadýmání nebo nechutenství. Tyto příznaky ale za pár týdnů odezní. Překvapit vás mohou jiné chutě v těhotenství.

První týdny jsou pro vývoj miminka nejdůležitější, tvoří se totiž všechny orgány těla. Proto je potřeba odpočívat, jíst zdravě a vyhnout se cigaretám a alkoholu. Na konci prvního trimestru pak plod měří 10 cm a váží asi 25 g.

Vývoj miminka týden po týdnuVIDEO: Vznik života ve 4 minutách


Druhý trimestr těhotenství


Druhý trimestr trvá od 14. týdne do 26. týdne těhotenství. V polovině těhotenství, ve 20. týdnu těhotenství, dokáže lékař poznat na ultrazvuku pohlaví miminka, a tak můžete začít vybírat jméno pro miminko. Už jsou znát i detaily obličeje, proto můžete lékaře požádat o 4D ultrazvuk. V posledním týdnu druhého trimestru měří zhruba 32 cm a váží 760 gramů.

Vývoj miminka týden po týdnuJaká vyšetření v těhotenství vás čekají? »

VIDEO: 9 měsíců v jednom záběru


Třetí trimestr těhotenství


Třetí trimestr trvá od 27. týdne do 40. týdne těhotenství, tedy až do porodu. Během 3. trimestru se bříško zvětšuje velmi rychle, protože miminko přibírá na váze a tělo může zadržovat vodu. Ve 30. týdnu zaujme miminko polohu, ve které ho porodíte (obvykle tedy hlavičkou dolů). Od této doby začíná klesat množství plodové vody.

Miminko se může narodit od 38. týdne, maximálně v 42. týdne těhotenství. Ve 40. týdnu měří zhruba 51 cm a váží kolo 3200 g.

Několik týdnů před porodem se mohou objevovat poslíčci - kontrakce podobné těm porodním. Je to ale planý poplach. Signálem, že se začíná porod chystat, je uvolnění hlenové zátky. Termín porodu proto berte jako orientační datum. 

Vývoj miminka týden po týdnu


Podívejte se, co se právě děje ve vašem bříšku:

V jakém týdnu těhotenství jsem?

Týdny těhotenství se nepočítají ode dne početí, ale od prvního dne poslední menstruace. Gynekolog určí stáří plodu díky ultrazvuku naprosto přesně, a to od 6. týdne těhotenství (do té doby na ultrazvuku nic neuvidí). Výsledky pak porovná se standardizovanými tabulkami. Ty udávají, kolik milimetrů a kolik gramů by měl plod v příslušném týdnu mít.

Přibližné stáří plodu se dá odhadnout z hladiny některých hormonů. Na tomto principu funguje i těhotenský test. Čím vyšší je hladina hCG, tím silnější čárka se na testu ukazuje… a tak potvrzuje vašeho těhotenství.

Jak vypočítat termín porodu?

Termín porodu se počítá podle data poslední menstruace. Stačí jen zalistovat kalendářem. Například pokud jste měla poslední měsíčky 1. května, termín porodu budete mít určený o 40 týdnů později.

Kdy budu rodit? Napoví výpočet termínu porodu.

Co se hodí během těhotenství?


Levné těhotenské oblečení a výbavičku pořídíte v Bazaru »

Najděte maminku se stejným termínem porodu

Na eMimino.cz potkáte řadu žen, které rodí ve stejný měsíc jako vy. Prožijte společně vaše těhotenství, šestinedělí i péči o miminko.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Těhotenství týden po týdnu: Jak se vyvíjí miminko?"?