Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Těhotenství týden po týdnu: Kompletní průvodce

Provedeme vás celým těhotenstvím týden po týdnu. Přehledně na jednom místě zjistíte, co vás čeká, kolik měří a váží vaše miminko nebo kdy zajít na vyšetření a registrovat se do porodnice.

Maminka s těhotenským bříškem, těhotenství týden po týdnu Těhotenství týden po týdnu na eMimino.cz Zdroj: Canva

První trimestr

Pokud se menstruace nedostavila v pravidelném termínu, udělejte si těhotenský test. Nejlepší je ho provést ráno, kdy je hladina hormonu hCG nejvíce koncentrovaná. Pokud na něm objevíte dvě čárky, můžete se těšit na 9 měsíců plných změn.

Jak se počítá začátek těhotenství?

Možná už máte za sebou každý měsíc se opakující nekonečné chvilky testování, možná se vám podařilo otěhotnět napoprvé. Těhotenský test je ale nyní pozitivní a vy se začínáte těšit na své miminko.

Doba těhotenství se nepočítá od ovulace ani od data, kdy jste měli pohlavní styk. Přesné datum, kdy došlo k oplodnění vajíčka nejde zjistit, a proto se těhotenství počítá od prvního dne vaší poslední menstruace. Tento den je určující pro vašeho gynekologa, aby stanovil termín porodu, proto si veďte pravidelně menstruační nebo ovulační kalendář.

První a druhý týden těhotenství tedy nejste fakticky vůbec těhotná. Vaše tělo se tou dobou na možné těhotenství jen připravuje. K oplodnění vajíčka dochází až ve třetím týdnu těhotenství a první známky na sobě můžete pozorovat až po čtvrtém týdnu těhotenství.

Spočítejte si datum poslední menstruace a ovulace.

Žena si vede menstruační kalendář, těhotenství týden po týdnuMáte nepravidelný cyklus? Tím spíše si zapisujte menstruační dny. Zdroj: Canva

Jak se počítají týdny a měsíce v těhotenství?

Těhotenství trvá 9 měsíců, přičemž každý měsíc má délku 31 dní. Celkem pak 9 měsíců po 31 dnech představuje 279 dní těhotenství od data poslední menstruace.

To je celkem 40 týdnů po cca 7 dnech, které dělíme ještě do tří trimestrů:

  • První trimestr, 3 až 13 týden,
  • Druhý trimestr, 14. až 27. týden,
  • Třetí trimestr, 28. týden až do porodu
ANIMACE: 1. trimestr těhotenství týden po týdnu

ANIMACE: 1. trimestr těhotenství týden po týdnu

Co se děje s maminkou?

První trimestr je pro některé maminky jako na houpačce, jiné zase netuší, že jsou již v několikátém týdnu těhotenství. Nezapomínejte, že u každého probíhá těhotenství lehce jinak a co trápilo vaši kamarádku nemusí potkat vás.

První příznaky těhotenství

Může se stát, že na úplném počátku těhotenství nebudete pozorovat velké změny. Dokonce na sobě nemusíte pozorovat žádné příznaky, ale mezi ty nejčastější pak patří:

  • ranní nevolnosti
  • bolest prsou
  • nechutenství
  • časté močení
  • změny nálad

Někdy vás může vystrašit i mírné krvácení nebo špinění v těhotenství, které většinou nic špatného neznamená, ale určitě je dobré konzultovat jakékoli potíže se svým gynekologem. Někdy kvůli takovým problémům nastoupíte na rizikové těhotenství.

Přečtěte si také článek Jsem v tom? První příznaky, které naznačí možné těhotenství »

Utahaná žena leží na gauči a odpočívá během dne, těhotenství týden po týdnuÚnava je jedním s typických signálů těhotenství. Zdroj: Canva

Co dělat v prvních týdnech těhotenství

Vaše tělo se postupně přizpůsobuje novému stavu, vy se seznamujete s tím, co smíte a nesmíte jíst a dělat a navíc vás ještě mohou trápit nepříjemné příznaky. Jakmile zjistíte, že máte pozitivní těhotenský test určitě škrtněte alkohol, nekuřte a snažte se nastavit si pestrý jídelníček. Dávejte pozor na některé bylinky a nepijte moc silnou kávu. Všechny látky, které přijímáte, se dostanou k miminku prostřednictvím placenty v děloze.

Miminku ani sobě neuškodíte, když budete nadále sportovat. Pokud jste zdravá a nejde o fyzicky náročný sport, je cvičení v těhotenství naprosto v pořádku. Vhodné je například plavání v těhotenství nebo těhotenská jóga. Výběr porodnice také nenechte na poslední chvíli. V některých městech je důležité se do porodnice registrovat, proto se zeptejte svého gynekologa, jak postupovat.

A jakou porodnici vybrat? Mrkněte na recenze porodnic jiných maminek nebo se na porodnici rovnou zeptejte, ať máte aktuální informace.

6. týden těhotenství6. týdnu těhotenství děťátko měří pouhých 6 mm.

Jak se vyvíjí miminko?

V prvních dvou týdne, kdy ještě nemluvíme o těhotenství, dochází k oplození vajíčka spermií a vzniká tzv. zygota. Je to buňka, ze které se začíná vyvíjet nový život. Zpočátku se embryo vznáší v děloze, ale v průběhu 3. týdne těhotenství se uhnízdí na děložní sliznici. Je drobné jako zrnko písku a postupně se napojuje na váš krevní oběh. Už takhle brzy se začíná vytvářet jednoduché srdíčko a oběhový systém, postupně se přidává vývoj končetin a základy všech orgánů.

Ke konci prvního trimestru vás čeká u gynekologa prvotrimestrální screening – jde o vyšetření, které dokáže prostřednictvím odběru krve a speciálního ultrazvukového vyšetření odhalit riziko Downova syndromu a dalších postižení.

První týdny jsou pro vývoj miminka nejdůležitější, protože se tvoří všechny orgány těla. Je potřeba odpočívat, jíst zdravě, vyhnout se cigaretám a alkoholu. Na konci prvního trimestru pak plod měří asi 10 cm a váží kolem 25 g.

Vývoj miminka v 1. trimestru týden po týdnu

Těhotná maminka si měří bříško krečovským metrem, těhotenství týden po týdnuDruhý trimestr, na jeho konci už bříško neschováte. Zdroj: Canva

Druhý trimestr

Druhý trimestr těhotenství je prý pro mnoho maminek tím nejklidnějším obdobím. Na druhou stranu vás čeká řada vyšetření a návštěv u lékaře, aby bylo jisté, že se miminko vyvíjí jak má. Na co se tedy připravit?

Jaká vás čekají vyšetření?

Druhotrimestrální screening je velký ultrazvuk, při kterém lékař měří ručičky, nožičky i orgány plodu a kontroluje jeho vývoj. Zaměřuje se na správný růst a funkčnost orgánů, ale také na množství plodové vody. I tento screening je důležitý pro odhalení abnormalit ve vývoji.

Těhotenská cukrovka může ohrozit zdraví maminky i plodu. Orální glukózový toleranční test (OGTT), tedy test na těhotenskou cukrovku, se provádí mezi 24. – 28. týdnem těhotenství. Samotný test probíhá formou tří odběrů krve v průběhu jednoho dne. První odběr je nalačno, a pokud je hodnota glykemie v normě, vypijete sladký roztok glukózy. Potom následují dva odběry, po hodině a po dvou hodinách. I lehce zvýšené hodnoty glykemie jsou výsledkem pozitivního testu na těhotenskou cukrovku.

Není to nutné, ale pokud chcete památku, právě ve druhém trimestru je ideální doba na 3D nebo 4D ultrazvuk, kde můžete pozorovat přibližnou podobu svého miminka. Z tohoto vyšetření si odnesete fotografii nebo videozáznam svého miminka. 3D a 4D ultrazvuk doporučujeme mezi 24. - 30. týdnem těhotenství, protože později už by plod bylo příliš veliký.

ANIMACE: 2. trimestr těhotenství týden po týdnu

ANIMACE: 2. trimestr těhotenství týden po týdnu

Co se děje s maminkou?

V tuto chvíli můžete oznámit těhotenství rodině i zaměstnavateli. Bříško se pomalu začíná objevovat, ale ještě vám nebrání v pohybu ani vás neobtěžuje během spánku.

Většinou ustávají i ranní nevolnosti a zvykáte si na nové pocity. Pleť bývá krásně vyhlazená, vlasy se lesknout a houstnou.

Miminko ve 2. trimestru, 20. týdnu těhotenství20. týden těhotenství, miminko už měří asi 25 cm.

Jak se vyvíjí miminko?

Na počátku druhého trimestru začíná miminku růst jemné ochlupení, objevují se nehtíky, oči už umí mrkat a postupně se prodlužují horní i dolní končetiny.
Už od konce 15. týdne plod v děloze slyší a vnímá zvuky z vnějšího prostředí. Můžete mu zpívat nebo spolu s ním poslouchat hudbu.

Od 16. týdne se začíná více pohybovat a brzy také přichází doba, kdy první pohyby miminka také ucítíte. Ultrazvuk už vašemu gynekologovi možná ukáže pohlaví.

Vývoj miminka ve 2. trimestru týden po týdnu

Maminka v 28 týdnu těhotenství, těhotenství týden po týdnu28. týden., tedy začátek třetího a posledního trimestru. Zdroj: Canva

Třetí trimestr

Nyní se blížíte do finále, tedy k porodu, po kterém vás čeká nejkrásnější odměna v podobě miminka.

Jak se připravit na porod?

Můžete se přihlásit do předporodních kurzů a pod vedením porodních asistentek se naučit správně prodýchávat kontrakce a tlačit. Mnoho žen také pije maliníkový čaj nebo jí lněné semínko. Zkuste také balónky Aniball či Epino. Díky cvičení s těmito balónky snížíte riziko natržení hráze. Několik týdnů před porodem můžete cítit častější tvrdnutí břicha a dostavují se také nepravé a nepravidelné kontrakce, které se nazývají poslíčci.

Už máte vybrané jméno pro miminko? Pokud stále váháte, podívejte se do našeho rozsáhlého seznamu, kde najdete největší výběr českých i cizích jmen s mnoha informacemi.

ANIMACE: 3. trimestr těhotenství týden po týdnu

ANIMACE: 3. trimestr těhotenství týden po týdnu

Co se děje s maminkou?

Ve třetím trimestru plod roste velmi rychle. Zpomalte, zklidněte a odpočívejte. Přibírání v těhotenství v tomto období zrychluje, často se objevuje zadržování vody, a tím vznik otoků, a také můžete mít problémy se spánkem. Kolem 35. týdne si připravte tašku do porodnice.

Miminko ve 3. trimestru, 38. týdnu těhotenství38. týden těhotenství, miminko měří už 40 cm.

Jak se vyvíjí miminko?

Okolo 30. týdne těhotenství váží asi 1,3 kilogramu a měří 40 cm. Do porodu se jeho váha ještě zdvojnásobí.

Plod už spí a bdí v pravidelných intervalech, což poznáte podle jeho pohybů, cucá si palec, pohybuje ústy, čímž se připravuje na sání mateřského mléka. Někdy můžete cítit dokonce i škytavku.

Vývoj miminka ve 3. trimestru týden po týdnu

Maminka s miminkem na ramenou, těhotenství týden po týdnuUž jste skoro u konce a miminko za chvíli bude na světě. Zdroj: Canva

Těsně před porodem

Kdy jet do porodnice?

Do porodnice vyrazte, pokud jsou vaše kontrakce pravidelné a jejich interval je kolem 5 minut. Svůj porod pak můžete sdílet formou deníčku nebo napište recenzi na svou porodnici. Pomůžete tak dalším nastávajícím maminkám.

Miminko se může narodit od 38. týdne, do maximálně 42. týdne těhotenství. Ve 40. týdnu měří zhruba 51 cm a váží kolo 3200 g.

Jak vypočítat termín porodu?

Termín porodu se počítá podle data poslední menstruace. Stačí jen zalistovat kalendářem. Například pokud jste měla poslední měsíčky 1. května, termín porodu budete mít určený o 40 týdnů později.

Najděte maminku se stejným termínem porodu

Na eMimino.cz potkáte řadu žen, které rodí ve stejný měsíc jako vy. Prožijte společně s nimi těhotenství, šestinedělí i péči o miminko.

ANIMACE: těhotenství týden po týdnu –⁠ jak se miminko vyvíjelo od třetího týdne až do doby porodu.

ANIMACE: Těhotenství týden po týdnu: Vývoj miminka v děloze

VIDEO: 9 měsíců v jednom záběru

VIDEO: 3D animace 9 měsíců vývoje dítěte v děloze

Kalkulačka nástupu na mateřskou

Vypočítejte přesné datum, kdy vám začne mateřská dovolená.

Spočítat nástup na mateřskou

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Výška dítěte v dospělosti

Kalkulačka spočítá, kolik bude dítě měřit v dospělosti. Stačí zadat výšku rodičů nebo současnou výšku s věkem dítěte.

Spočítat odhad výšky

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Seznam center asistované reprodukce a jejich recenze

Jak byli ženy a muži spokojení s lékařskou péčí? A narodilo se jim vytoužené miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých center asistované reprodukce.

Mapa a hodnocení

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Bazar pro děti a mámy

Nekupujte nové, když z toho hned vyrostou! V Bazaru pořídíte kočárky, oblečení a výbavička z druhé ruky. A až jim věci zas nebudou, prodejte je dál. Víc peněz a víc místa ve skříních.

Nejnovější inzeráty

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
1.8.21 14:52

Je to pozitivni ??

Zdravim muzete poradit je to pozivitivni?

  • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Těhotenské týdny - utz vs ms

14.10.21 13:38
19

Kdy začne to těhotenství utíkat?

Anonymní
2.6.21 20:12
60

Kdy zavolat na gynekologii?

18.3.21 16:23
12

Nevolnost v 1. - 2. týdnu těhotenství

4.12.20 15:49
79

Špatně určené týdny v těhotenství

30.11.20 18:22
39

V kolikátým týdnu tak mohu být? Podle MS 7 tt.

8.10.20 12:28
10

Kdy jsem přibližně otěhotněla?

Anonymní
22.9.20 19:10
14

Správný výpočet týdne.

6.8.20 22:39
53

Jak zjistím v jakém týdnu těhotenství jsem ?

28.5.20 16:00
21

Počítání týdnů - v kolikátém TT jsem?

19.3.20 18:46
21

První kontrola - mladší těhotenství

30.9.19 19:44
6

Rozdílné týdny těhotenství

Anonymní
19.9.19 02:42
4

Jak spočítat stáří těhotenství?

11.9.19 21:25
16

Těhotenské týdny - jak se počítají?

1.7.19 00:00
4

Antibiotika v prvních dnech těhotenství

6.4.19 21:56
35

Začínající těhotenství - plod nelze změřit

8.1.19 13:12
2

začátej MS 10.12.2009. Jsem v 6-7 tt? Kdy začína bít srdíčko?

Anonymní
10.7.18 13:14
126

Jak je to s těmi týdny těhotenství?

2.8.17 19:02
10

Výpočet týdne těhotenství, mohl se doktor splést?

31.7.17 08:11
48

V kolikátém týdnu jste na utz viděly své miminko?

29.8.16 10:27
116

Můžu nějak sama přibližně poznat, ve kterém jsem týdnu?

23.8.16 22:54
11

Deník pro těhotné

19.6.15 16:48
15

Zbrusu nová sekce Těhotenství týden po týdnu

2.5.15 08:07
10

Váha týden po týdnu :-)

23.10.14 16:53
38

Kolikátý týden těhotenství?

2.6.14 12:32
67

Od kdy se počítají týdny v těhotenství?

9.7.13 12:55
19

Jak poznám těhotenství do 1 týdne?

7.5.11 17:12
66

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Těhotenství týden po týdnu: Kompletní průvodce?