Normální teplota novorozence je 36,5-37,5 °C. Miminkům se měří teplota často rektálně, tedy teploměrem v zadečku. Tělesná teplota v průběhu dne kolísá, za zvýšenou ji ale považujeme od 37,5 °C, horečka pak nastupuje od 38 °C. Pokud má miminko teplotu déle než tři dny a nezabírají léky na srážení horečky, navštivte dětského lékaře.

Proč má miminko teplotu?
- zánětlivé onemocnění (infekce virová či bakteriální)
- hnisající vyrážka na kůži
- průjem
- zánět mandlí
- vedlejší účinek očkování
- rostoucí zoubky (není potřeba k lékaři, pokud lze horečku srazit léky)
Jak měřit teplotu u miminek?
Teplota se měří nejlépe dudlíkovým teploměrem nebo tzv. rychloběžkou (digitální teploměr s velmi rychlým měřením teploty). U kojenců se naměřená teplota opravuje odečtením půl stupně.
Lexi píše: „Ať už měříš teplotu v zadečku jakýmkoli teploměrem, vždy musíš půl stupně odečíst tzn. že pokud v zadečku naměříš teplotu 37,5°C, tak má miminko 37,0 °C. Rychloběžku držíš v zadečku tak dlouho, dokud se rtuť nezastaví, nejdřív koukáš, kolik jsi naměřila a pak teprve teploměr vyndaváš. Po vyndání rtuť hned sleze.“
Co dělat, když má teplotu?
- Důkladně sledujte celkový stav miminka. Při jakékoliv náhlém zhoršení jeďte k lékaři.
- Měřte pravidelně teplotu – ráno, odpoledne a večer-
- Zajistěte miminku dostatečný přísun tekutin. Pozor na dehydrataci při průjmu a zvracení!
- Nesnažte se ho ještě více zahřívat. V pokoji udržujte maximálně 20 °C, miminko přikryjte lehkou přikrývkou. Případně při vyšších teplotách vyzkoušejte chladivé zábaly či koupele.
- Podávejte léky na snížení horečky (u teploty nad 38 °C) a dodržujte jejich dávkování. Do 37,9 °C není třeba podávat léky, tělo miminka si se zvýšenou teplotou poradí.
Jak snížit horečku u miminka
Zvýšenou teplotu nesnižujte léky, zatím jen pozorujte další příznaky u dítěte. Pokud teplota roste a horečka nepřechází, navštivte lékaře.
Gladys píše: „Jinak se dá při hodně úporné horečce kombinovat Nurofen a Panadol/Paralen, já to dělám tak, že večer dám čípek Panadolu a když se v noci dítě vzbudí horečkou, tak jen sáhnu, hoří, tak podám Nurofen sirup, žádné měření, svlíkání a dítě spí dál. A nemusím řešit 6hodinový odstup mezi jednotlivými dávkami, protože Nurofen a Panadol se dají kombinovat už po 3 hodinách.“
Je mu teplo, nebo zima?
Když je dospělému zima, začne se třást - tento třes produkuje teplo, které udržuje tělesnou teplotu. Ne tak u miminka. Do šesti měsíců života nedokáže udržovat stálou tělesnou teplotu (nemá plně vyvinutou termoregulaci). Novorozenec nebo kojenec sice má tzv. hnědý tuk, který slouží k netřesové tvorbě tepla (termogenezi), ta ale nepostačuje vždy. Snadno může prochladnout ve studeném prostředí nebo i při koupání. Proto je potřeba miminko dostatečně oblékat.
Novorozenec špatně snáší i opačný extrém, tedy přehřátí. Že má dítě příliš vrstev poznáte podle zátylku. Pokud je horký a zpocený, potřebuje o vrstvu méně.