7 tipů pro zdravé dětské zuby: Jak zabránit zubnímu kazu a dalším problémům

Věděli jste, že zubní kaz je jednou z nejčastějších dětských nemocí? Ukázat dětem správné návyky při ústní hygieně je velmi podstatné. To v podstatě znamená naučit je důkladnou zubní očistu, předvést techniku čištění zoubků, dočišťovat zoubky, vysvětlit, proč je čištění zubů důležité a proč se nevyplácí ho podceňovat.

Batoleti je klasickým zubním kartáčkem čištěna dutina ústní. Ústní hygiena je důležitá od prvního vyrostlého zoubku. Zdroj: Canva

Jak by mělo vypadat čištění dětských zoubků? Důležitá je hlavně pravidelnost a správná technika. Přinášíme základní informace o tom, jak zoubky čistit, jaký vybrat kartáček nebo zda je potřeba zubní pasta. Máme pro vás vše, co potřebujete vědět o čištění zoubků vašich dětí.

1. S čištěním začněte už u miminka

Předcházet tvorbě bakterií zubního plaku můžete už v „bezzubém období“. Po krmení očistěte dásničky vlhkým hadříkem, ale nikdy nepoužívejte zubní pastu. Péče o zdravý chrup pak začíná již u prvního zoubku. Na prořezávající se zoubky jsou nejlepší kousátka. Jakmile je zoubek prořezaný, je potřeba jej čistit. Děťátka čištění oblíbí, když je prováděno pravidelně a formou hry.

S prvním zoubkem myslete také na návštěvu dentisty. Objednejte své dítko na preventivní prohlídku. Většina zubařů bere do péče děti svých pacientů. Zjistěte si, jak to má ten váš. Zcela mimo je tvrzení, že mléčné zuby stejně vypadnou, a proto není třeba je čistit. Nejdéle v 1 roce byste měli mít první návštěvu u zubaře za sebou.

Přečtěte si také článek Dětské zuby bez kazů aneb Jak se o ně starat od kojence po školáka?, ať jste v obraze.

Mladá žena si čistí zuby před zrcadlemBěžte dětem příkladem a čistěte si zuby společně s nimi. Zdroj: Canva

2. Vyberte správně zubní kartáček

Od prvního zoubku můžete používat štětinový kartáček. A to klasický nebo 3D kartáček. Ten díky svému speciálnímu tvaru čistí zoubky ze všech stran.

Jak čistit?

 • Každý zoubek je třeba čistit z přední i zadní strany.
 • Stoličky čistíme malými krouživými pohyby.
 • Hygienu provádějte systematicky a pečlivě – na žádný zoubek nesmíte zapomenout.
 • Nezapomínejte ani na vnitřní plochy zubů a zadní zuby.
 • Čistěte zoubky ideálně dvakrát denně.

Jak vybrat ten správný zubní kartáček?

Kupujte osvědčené značky. Zkuste třeba švýcarskou značku SWISSDENT, která se vývojem a výrobou produktů dentální kosmetiky zabývá již od roku 2006. Založil ji, mimochodem, doktor Václav Velkoborský. Vedle nesáhnete ani v případě, že koupíte kartáček skandinávské značky Jordan. Jejich široké portfolio uspokojí uživatele všech věkových skupin – od kojenců, kterým začínají růst první zoubky až po starší věkové skupiny, které mají svoje specifické požadavky a potřeby. Jedinečnost kartáčků spočívá v jednoduchém a přesto atraktivním designu.

Jednosvazkový kartáček TePe, čištění zubůJednosvazkový kartáček se perfektně hodí na dočišťování. Zdroj: Redakce

3. Pořiďte jednosvazkový kartáček

Říká se jim SOLO nebo také SINGLE zubní kartáčky. Název je odvozen od tvaru kartáčku. Je totiž tvořen pouze jedním svazkem kratších štětin z jemných vláken. Technika čištění tímto kartáčkem vychází z faktu, že zuby nemají rovné plochy ani dokonalé tvary. A právě pro jejich nedokonalost by se měl každý jeden zub čistit zvlášť. Což vám půjde mnohem snáze s maličkým jednosvazkovým kartáčkem. Tento kartáček jemně a precizně vyčistí linii dásně, těžko dostupné zadní plochy zubů, stoličky nebo prořezávající se zuby dětí.

Jestli s tímto druhem kartáčku začínáte, zpočátku s ním jen dočišťujte zejména špatně dostupná místa. A to i v případě, že s ním začínáte čistit zuby dětem. Děti si na něj alespoň zvyknou a jednou si třeba budou samy čistit zuby právě tímto precizním kartáčkem.

Jaký vybrat SOLO kartáček na zuby? Například TePe Tuft má extra jemná vlákna a krátký kulatý zástřih. Proto se dobře používá pro nově se prořezávající první zoubky dětí.

Jak čistit zuby jednosvazkovým kartáčkem?

 • Nepoužívejte zubní pastu.
 • Opřete štětiny pod úhlem zhruba 45° proti plošce zubu. Přitlačením kartáček jakoby rozevřete do vějíře a kroužíte v blízkosti dásní.
 • Celý chrup vyčistíte za zhruba 10-20 minut. Dětem tedy asi zuby nebudeme čistit touto pomůckou. Ale proč je na ni nezvykat?
Žena si na kartáček nanáší pastu, čištění zubůZubní pasta může obsahovat fluorid i nemusí, koukejte na složení. Zdroj: Canva

4. Používejte tu správnou zubní pastu

Pastu vybírejte nejen podle chuti, ale také podle množství fluoridů a dalších látek v ní obsažených. Nejmenší děti totiž pastu často polykají, protože ji neumí vyplivnout. A tak se musí dbát na to, aby pasta nezatěžovala trávicí trakt v případě, že jí dítě spolkne.

Jakou vybrat zubní pastu podle věku dítěte?

 • Do 3 let. Nejmenším dětem můžete první zoubky čistit bez zubní pasty. Ale v tom případě chybí preventivní účinek a je třeba být extra pečlivý a čištění zubů neopomínat. Pokud vás eventualita zubního kazu u vašeho dítka skutečně děsí, je možné používat zubní pastu. Kupte ale takovou, která neobsahuje fluorid nebo je jeho množství v pastě do 400 ppm. Množství fluoridů uvádí vždy výrobce na obalu zubní pasty.
 • Od 4 do 6 let. Kupte klidně pastu s větším množstvím fluoridů (500–1000 ppm), vzhledem k tomu, že právě v tomto věku dochází k výměně mléčných zubů za stálé. Fluoridy chrání citlivou zubní sklovinu čerstvě prořezaných zubů.
 • Od 7 let. Protože děti už umí vyplivnout zubní pastu, lze pořídit pastu s vyšším obsahem fluoridů (1000–1450 ppm). Ty jsou navíc na vaší straně při ochraně nově vyrostlých stálých zubů. Právě v tomto období také přejděte ze sladkých past na klasické – „pálivé“.
Sada na čištění mezizubních prostor, zubní nit GUM, mezizubní kartářek Tepe a luk flosserMezizubní prostory potřebují stejnou péči jako zbytek zubů. Zdroj: Redakce

5. Nezapomínejte na mezizubní prostory

Věděli jste, že každý zub má pět stran, ale zubní kartáček dosáhne jen na tři z nich? Kvůli tomu dokážete zubním kartáčkem vyčistit jen asi 60 % povrchu svých zubů. A týká se to i zubů dětských.

Jakmile se zuby dotýkají, je prostě třeba myslet na čištění prostoru mezi nimi. I kdyby to byly jediné dva zoubky v pusince, nesmíte zapomínat na prostor mezi zoubky.

Na čištění mezizubních prostor zapomíná mnoho rodičů. Přitom jde o velmi důležitý krok dětské ústní hygieny, jak připomíná MUDr. Štětinová: „Plocha zubu v mezizubním prostoru zaujímá cca 30-40 % celkové plochy zubů! Pokud se dva zuby dotýkají, musí být prostor čištěn mezizubními kartáčky nebo nití tam, kam se kartáček nevejde.“ Paní doktorka dodává, že nutnost mezizubního čištění není dána věkem, ale postavením zubů. „Tedy některé dítě může potřebovat kartáček všude, jiné jen někde a některé ho nebude potřebovat vůbec. Mezizubní kartáček použijte klidně už u miminka, které má dva zuby a dotýkají se…" dodává paní doktorka s tím, že bez důkladného čištění mezizubních prostor se může stát, že se právě v mezizubních prostorách objeví kazy.

Jak vybrat pomůcku pro čištění mezizubních prostor?

Poohlédněte se po nějaké z tradičních značek výrobců mezizubních kartáčků. To je třeba švédská značka TePe, japonský GUM a švýcarský Curaprox.

Zvykne-li si dítě na používání pomůcek na čištění mezizubních prostor, máte vyhráno a cesta k zdravému chrupu je téměř zaručena.

Balení TePe mezizubních kartáčků, čištění zubůJedna z nejoblíbenějších variant pro čistění mezizubních prostor – mezizubní kartáček. Zdroj: Redakce

Čím čistit mezizubní prostory u dětí?

Mezizubní kartáček

Zubař vám, resp. vašemu dítěti, změří mezizubní prostor a podle toho určí barvu mezizubního kartáčku, která značí velikost. Opravdu se řiďte velikostí, protože příliš malý kartáček zuby nevyčistí a neodstraní veškerý plak. Velký kartáček může dítěti poranit dásně.

 • Jak čistit?

Rozhodně nenechávejte dítě, aby to dělalo samo! Kartáček jemně zasuňte do mezizubního prostoru pod úhlem 45 stupňů směrem od dásně tak, aby nedošlo k jejímu poranění. Lehkým tahem kartáček protahujte dovnitř a ven. Pohyb zopakujte 2-3×. A vystřídejte mezeru po mezeře.

 • Jaký mezizubní kartáček pro dítě vybrat?

Hodit se vám mohou třeba mezizubní kartáčky Jordan Kids Flosser luk s nití. Toto praktické držátko zubní niti se hodí pro první nácvik samostatného čištění mezizubních prostor. A dokud je budete čistit vy, bude se vám opravdu dobře používat.

Flosser luk s nití pro mezizubní čištěníPro děti je nejlepší manipulovat s lukem, ve kterém je natažená mezizubní nit. Zdroj: Redakce

Zubní nit

Ta vyčistí mezizubní prostory opravdu dokonale. Precizního dočištění dosáhnete i v místech dásňového žlábku okolo zubu a dokonce i lehce pod dásní.

 • Jak čistit?

Zaměřte si délku asi 40 cm a natočte vlákno na prostředníčky obou rukou. Přidržte nit mezi bříšky palce a ukazováčku. Pravý a levý ukazováček jsou od sebe vzdáleny přibližně 2 cm. Opatrně vsuňte nit mezi zoubky dítěte. Stáhněte dolů k dásničce, obejměte zub a pracujte jemným stíravým pohybem směrem nahoru a dolů po celé korunce zubu. Na každou mezeru použijte čistý kousek niti.

Ideálním řešením jsou i mečíky s dentální nití. Zkuste třeba eco-friendly od Te-Pe.

Jak často čistit dětem mezizubní prostory?

Ideálně jednou denně. A to večer po vyčištění klasickým zubním kartáčkem.

Zásady pro správné a bezpečné čištění mezizubních prostor 

 • Nikdy na pomůcku netlačte silou, když je mezi zoubky.
 • Nenechávejte děti čistit si mezizubní prostory samotné. Minimálně do 10 let jim je čistěte vy. Chce-li si to dítko vyzkoušet, nebraňte se, ale vždy bedlivě dozírejte.
 • Do mezizubního prostoru zavádějte kartáček z vnější strany pod šikmým úhlem. Jakmile je na místě, srovnejte ho do vodorovné polohy a čistěte.
 • Nebojte se zeptat svého zubního lékaře. Rád vám odpoví, poradí i ukáže, jak správně a bezpečně mezizubní prostory čistit.
Celá rodina si čistí zuby v koupelněKdo si první vyčistí zuby vyhrává! Zdroj: Canva

6. Udělejte z čištění zoubků zábavnou společnou chvilku

Položte dítě na gauč nebo postel. Sedněte si mu za hlavu, co nejblíže k němu. Mimčo si může hrát, prozkoumávat ručičky, nožičky nebo klidně vaší tvář. Tím se rozptýlí a vy mu můžete pohodlně, vlastně v rámci hry, vyčistit zoubky.

Má-li dítě zájem a po kartáčku sahá, nechte ho vzít si ho do pusinky, aby samo napodobovalo čištění zoubků. Díky přirozené zvědavosti těch nejmenších máme méně práce s tím dítě zaujmout. Ústní hygiena je tak zajímavá, kartáčky barevné a chuť vyzkoušet si sám vyčistit zuby je obrovská. Podle stomatoložky MUDr. Štětinové není dítě až do zhruba 10 let schopno si zuby vyčistit samo. Myslete na to. I větším dětem zuby dočisťujte a bedlivě kontrolujte.

Dítěti nemusíte zoubky čistit v koupelně. Udělejte to klidně v postýlce, na přebalovacím pultu, prostě kdekoliv, hlavně ať čištění zubů nepřeskočíte.

Dívka ukazuje donut s růžovou polevouZdravé zuby? Omezte cukr a sladké a dbejte na správnou ústní hygienu.

7. Mějte na paměti tyto důležité věci o (nejen) dětských zubech

 • Po vyčištění zoubků večer už dítě nic nejí a pije pouze vodu.
 • Pokuste se nedělit se s dítětem o lžičku a příbor. Zubní kaz je nakažlivý. O zapovězení půjčování takové věci, jako je zubní kartáček, ani nemluvíme.
 • Vápník! No jasně, to je ta látka, která je podstatná pro správný vývoj kostí a zubů. Kde ho najdete (kromě doplňků stravy)? Především v mléku a výrobcích z něj, ale i v máku, rybách, zelenině, luštěninách a obilovinách, oříšcích, sušených švestkách nebo minerálních vodách.
 • Také fosfor je důležitý. Nebojte, děti po něm opravdu nesvítí. Ale je to velmi důležitý minerál pro zdravé zuby. Kde je? Obsahuje ho maso, ryby, obiloviny a luštěniny, mléčné produkty, oříšky či perlivé nealko nápoje.
 • Fluor. Prvek, který pomáhá budovat silnou zubní sklovinu. Díky němu jsou zuby odolnější proti zubnímu kazu. Obsažen je v rybách a čaji. Avšak pozor, příliš mnoho fluoru tělu neprospívá!
 • Stará dobrá pravda: cukr kazí zuby. Zkuste se mu co nejvíce vyhnout. I děti mohou mlsat zdravě! ;-)

  Mohlo by vás dále zajímat

Heslo odborně zaštiťuje:

zubní lékařka

MDDr. Michaela Štětinová
smallDENT

Zubní lékařkou se stala po úspěšném ukončení studia na plzeňské fakultě Univerzity Karlovy, obor Zubní lékařství. Je autorkou účtu Dentist for small který je určen pro všechny rodiče, kteří hledají informace o tom, jak pečovat o zuby svých dětí. Zároveň je lektorkou kurzu Zdravé zuby dětem, kde jsou tyto informace na jednom místě vysvětlené jednoduchou formou, přehledně a dostupně.

Na myšlenku přesunout svou aktivitu i do on-line světa ji vlastně přivedli rodiče dětí, které čím dál častěji vídala ve své ordinaci. Rodiče, kteří se snaží a udělali by pro zdravé zuby dětí maximum. Rodiče, jimž jen nikdy nikdo neřekl jak, a nebo se jejich dětem nedostalo kvalitní péče. Sama je maminkou dvou dětí, i tak se ale rychle vrátila k zubařskému křeslu.

MDDr. Michaelu Štětinovou najdete také na stránkách:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle 7 tipů, jak na čištění zubů u dětí?