Jak na pitný režim u dětí: 5 tipů, díky kterým to bude hračka

Dostatek tekutin je pro správný vývoj dítěte zásadní. Voda hydratuje, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, je důležitá pro správné fungování trávení a také pomáhá předcházet infekcím močových cest. Jak ty nejmenší naučit pít z hrnku a jak je motivovat, aby dostatečně pili? Vyzkoušejte naše tipy.

Správný pitný režim je pro děti velmi důležitý. Zdroj: CanvaSprávný pitný režim je pro děti velmi důležitý. Zdroj: Canva

Není vždy snadné dítě naučit, že je třeba pít pravidelně a uvědomovat si žízeň. Stejně tak samotné pití z hrnku nebo kelímku – bez lahve se savičkou – chce poměrně dost cviku a dítko se to nenaučí během chvilky. Naučit se samostatně pít je tak jedním z nejdůležitějších kroků ve vývoji miminka a je opravdovou výzvou pro trpělivost a dovednost.

Základem je návyk na pití

Velmi podstatnou částí učení je vštípit dítěti návyk na pravidelnou konzumaci tekutin. Pro děti totiž nemusí být jednoduché pochopit, že není nutné čekat na žízeň, ale že doplňovat tekutiny bychom měli postupně. Proto je potřeba ji vysvětlit, že pít musíme, protože bez tekutin bychom zvadli jako kytička, kterou nezaléváme. Zaměřili jsme se na to, jak tohle všechno zvládnout. Poradíme vám.

Kdy začít dávat dítěti vodu? Jak by měl vypadat pitný režim těch nejmenších? Jaké množství tekutin dítě potřebuje? Přečtěte si v článku Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Brčka děti baví. U starších dětí využijte barevné slámky. Zdroj: CanvaBrčka děti baví. U starších dětí využijte barevné slámky. Zdroj: Canva

Jak děti k pití motivovat?

Motivovat děti k dodržování pitného režimu není jednoduché. Ve hře zapomínají, že by se měli napít a my jim to musíme neustále připomínat. Je přitom velmi důležité, aby si děti už od mala zvykaly na to, že doplňování tekutin je opravdu podstatné.

Máme pro vás hned 5 tipů, díky kterým to půjde hravě:

 1. Nemám žízeň. Podáváte dítěti vodu a dostane se vám odpovědi, že pít nechce. Když ho donutíte si alespoň loknout, nakonec se pořádně napije. Až když cítí tekutinu v ústech, uvědomí si totiž, že má žízeň. Proto pití aktivně nabízejte!
 1. Pití na očích. Nechte hrnek nebo lahev s pitím tam, kde na ně dítě uvidí. Častěji si tak bude moci i během hry vzpomenout na to, že má vlastně žízeň.
 1. Ať je to zábava! Když je pití baví, přestává to být povinností. Barevné brčko v kelímku zajistí, že pití rozhodně nebude nudné. A v létě navíc můžete do kelímku přidat kostku ledu – ten přímo hraje o stěny.
 1. Výběr je na něm! Miluje-li vaše dítě růžovou nebo se vzhlédlo v postavičce z pohádky, nechte ho, ať si samo vybere hrnek, kelímek, lahev.
 1. Samostatnost v čepování. Obzvlášť v létě je fajn pořídit dětem uzavíratelnou nádobu, která má malý kohoutek. Díky němu si děti mohou sami plnit hrnek, jak se jim zlíbí. Baví je to a vypijí díky tomu dostatek tekutin.
Pitný režim se mění podle věku dítěte. Zdroj: NUK Pitný režim se mění podle věku dítěte. Zdroj: NUK 

Pití bez savičky aneb Už jsi velký na hrníček

Od zhruba půl roku by kojenec měl přijímat i jiné tekutiny než mateřské mléko. Z jaké nádoby mu je nabízet? Ideální jsou učící hrnky, díky kterým zabráníte rozlití tekutiny. Vybírejte ho podle věku dítěte, objemu nádoby, materiálu, ze kterého je vyroben nebo funkce, kterou je vybaven.

Materiál

 • Plast: nejběžnější, nerozbitný, lehký, vhodný do myčky. Pozor ale! Nelijte do něj horké nápoje.
 • Silikon: příjemný do ruky a nevadí mu teplá tekutina.
 • Polypropylen: podobný plastu, ale neobsahuje BPA.
 • Skleněné: vhodné i na horké nápoje. Doporučují se až pro starší děti, které lahvičku nerozbijí.

Objem nádoby

 • 150 až 230 ml (pro nejmenší děti): snáze jej uchopí a udrží.
 • 240 až 360 ml: větší děti zhruba od devíti měsíců.

Není hrnek jako hrnek aneb Co vše může nabídnout?

 • Těsnící víčko. Žádné rozlité pití, i když hrnek spadne na zem a zůstane ležet.
 • Mytí v myčce. To se počítá, ušetříte čas a práci ručním mytím.
 • Může do mikrovlnky. Ne v každém hrnku můžete ohřát nápoj v mikrovlnce, což se někdy hodí.
 • Úchytky. Velká vychytávka pro dítě. Lépe se uchopí, snadněji se drží, pití je jednodušší.
 • Ergonomie. Maličké ručičky nejsou tak obratné, a tak ergonomické zpracování usnadní držení hrnku.
Do plastové lahvičky hlavně nedávejte horké nápoje. Nechte pití vychladnout. Zdroj: NUK Do plastové lahvičky hlavně nedávejte horké nápoje. Nechte pití vychladnout. Zdroj: NUK 

S NUK evolučním hrnkem je učení pití snadné

Kouzlo NUK Magic Cupu tkví v tom, že umožňuje i těm nejmenším pít jako velcí! Má totiž speciální okraj a dítě s ním může snadno pít jako dospělák, aniž by se polilo. To zajistí těsnící silikonový disk na víčku. Pití se stává „dospěláckou hrou“ – stačí jednoduše sát okraj hrnečku.

NUK svůj Magic Cup přináší ve dvou velikostech:

 • NUK Mini Magic Cup je mimořádně malý a je určen pro ty nejmenší prstíky. Ty nemají díky ergonomicky tvarovaným držátkům problém 160ml hrnek udržet. Používat ho můžete od 6 měsíců.
 • NUK magic Cup pro větší děti lze kombinovat s různým příslušenstvím, díky čemuž roste s dítětem. Nástavce 230ml hrnku jsou navrženy tak, aby vyhovovaly jednotlivým učícím fázím a bylo snadné je se zvyšujícími se schopnostmi miminka vyměnit. Použití je velmi individuální a přizpůsobí se rychlosti učení našich nejmenších. Určen je pro děti od 8 měsíců.

NUK Magic Cup: Objevte učící hrneček, který roste společně s vaším děťátkem!

Kolik tekutin by mělo dítě vypít?

Hodně rodičů se ptá, jaký je vlastně správný pitný režim u dětí podle věku? Kolik by mělo dítě vypít? V udávaném přehledu najdete odpověď. Množství je uvedeno v ml na kg hmotnosti. Pro jistotu připomínáme: do zhruba půl roku by mělo být dítě výlučně kojeno. Uvedené množství tekutin se tedy týká mateřského mléka, případně mléka umělého.

 • První den života: 50-70
 • Druhý den života: 70–90
 • Třetí den života: 80–100
 • Čtvrtý den života: 100–120
 • Pátý až devátý den života: 100–130
 • Desátý den až 7. měsíc: 150–160
 • 8.–12. měsíc: 100–140
 • 2. rok: 80–120
 • 3–5. rok: 80–100

Jak by měl vypadat pitný režim v prvních 6 měsících života a kdy začít přidávat první tekutiny? Přečtěte si článek Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Váš příspěvek

Odesílám...

FAQ

Proč je důležité dodávat tělu tekutiny?

Voda hydratuje, pomáhá regulovat tělesnou teplotu, je zásadní pro správné fungování trávení a také pomáhá předcházet infekcím močových cest.

Kolik by mělo dítě vypít tekutin?

To záleží na věku a hmotnosti dítěte. Stručnou tabulku naleznete na konci našeho článku.

Od kdy dítě může pít vodu?

Od zhruba půl roku lze dítěti podávat vodu.

Z jaké nádoby by mělo dítě pít?

Je to na vás. Výběr je velký. Ideální jsou učící hrnky, díky kterým se dítě učí samostatně pít jako dospělí.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Pitný režim dětí: Jak je motivovat??

Mohlo by vás zajímat: