na přehled Encyklopedie

Únava a ospalost v těhotenství - co dělat?

Podivujete se nad tím, proč se vám sotva podaří zvládnout celý den, pokud si nezdřímnete? TO není nic neobvyklého. Únava patří k těhotenství téměř stejně jako rostoucí bříško.

Nejvíce unavená jste především v prvním a třetím trimestru. Únava také patří mezi časné příznaky těhotenství. Váš organismus pracuje mnohem usilovněji a srdce vypuzuje do těla více krve v rychlejším tempu a zrychluje se dýchání. Se zvýšenými nároky souvisí i celková tělesná únava. Vaše tělo vás nutí k odpočinku.

Jak bojovat s únavou?


Nebojujte s ní, ale poddejte se jí. Zkuste co nejvíce odpočívat a relaxovat, spánek v těhotenství si dopřejte, kdykoliv potřebujete. Nenuťte se do ničeho, na co nemáte sílu, a dělejte jen to, co vás baví. Pokud je pro vás práce v těhotenství náročná, domluvte se se zaměstnavatelem na úpravě pracovní doby. Také se soustřeďte na pitný režim a hodný jídelníček v těhotenství.

Co dělat, když únava v těhotenství nepřechází


Pokud trpíte únavou několik týdnů a cítíte narůstající pocit vyčerpání, navštivte svého lékaře. Zkontroluje vám krevní obraz a zjistí, zda netrpíte chudokrevností v těhotenství. Ta se léčí užíváním železa.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Únava a ospalost v těhotenství - co dělat?"?