na přehled Encyklopedie

Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?

Vyšetření v těhotenství zajistí vašemu děťátku tu nejlepší péči a pomůžou vám vyvarovat se zbytečných rizik. Proto je v tomto období více než kdy jindy důležité řídit se radami lékaře.

Potvrzení těhotenství u lékaře nejdříve v 6. týdnu

I když už vám vynechala menstruace a hodnota hCG vám zařídila pozitivní těhotenský test, na ultrazvuku lékař nic neuvidí dříve než v 6.-8. týdnu těhotenství. V průběhu ultrazvukového vyšetření pak lékař zjistí jen, že jste těhotná a že se miminko nachází v děloze a nejedná se tedy o mimoděložní těhotenství.

Vstupní vyšetření – 8. až 10. týden těhotenství

Jste již oficiálně těhotná. Na vstupní prohlídce také vyfasujete těhotenský průkaz, kam lékaři budou zaznamenávat vše o průběhu vašeho těhotenství až do porodu. Součástí vstupního vyšetření je pak:

 • anamnéza – lékař se vás bude ptát na prodělané onemocnění, operace, úrazy, podání krevních transfuzí, alergie, kouření, užívání léků (včetně dotazů na to, s čím se léčí vaše rodina z důvodů případných dědičných nemocí), na datum poslední menstruace, užívání antikoncepce před otěhotněním, průběh předchozích těhotenství a porodů
 • gynekologické vyšetření, popř. i ultrazvukové vyšetření
 • vyšetření prsů
 • odběr krve a moči – určení krevní skupiny včetně Rh-faktoru, krevní obraz, průkaz na přítomnost protilátek proti viru HIV, onemocnění syfilis a protilátek proti žloutence typu B, hCG, moč na průkaz nepřítomnosti bílkovin, cukru, žlučového barviva nebo krve
 • změření krevního tlaku
 • zevní měření pánevních rozměrů pelvimetrem

Nezapomeňte vzorek moči: Vyšetření moči čekejte při každé těhotenské prohlídce, proto vždy přineste svou ranní moč ke kontrole.

NT screening ve 12.-13. týdnu

Toto vyšetření je mnohem účinnější oproti standardu, který hradí pojišťovna. Kombinuje se při něm vyšetření ultrazvukem a vyšetření krve matky. Mimo jiné vývojové vady plodu zachytí až 80 % dětí s Downovým syndromem. Zaplatíte za něj většinou něco okolo 1000 Kč. Pokud je tento screening negativní a bez zjištěných rizik, můžete s klidem vynechat následující triple test prováděný v 16. týdnu. Přečtěte si podrobnosti o tomto vyšetření.

Triple test v 16. týdnu

Při testu se matce odebere krev na biochemický screening (triple test), který určuje riziko vzniku vývojových vad plodu – při pozitivní výsledku je těhotné doporučeno podrobnější vyšetření - amniocentéza (odběr plodové vody).

Velký ultrazvuk ve 20. týdnu

Na tento další velký ultrazvuk byste se měla těšit. Lékař při něm zjišťuje anatomii a růst dítěte. Na ultrazvuku si dítě důkladně přeměří a na základě všech údajů stanoví přesněji termín porodu. Už se dočkáte i pozorování srdeční akce plodu. Zjišťuje se také uložení placenty a množství plodové vody.

Test na těhotenskou cukrovku ve 24. až 28. týdnu

Tělo těhotné ženy se chová trošku jinak. I zdravá a štíhlá žena může trpět těhotenskou cukrovkou. Aby se takové případy včas podchytily, provádí se glukózový test krve oGTT a donést byste si měla s sebou i ranní moč. Pro důkladné otestování vás otestují nejdříve nalačno, poté po vypití glukózového čaje a nakonec ještě hodinu poté.

Další screening ve 30. až 32. týdnu

Kromě pravidelné prohlídky obnášející zjištění polohy plodu a vyšetření děložního hrdla vám odeberou krev pro kontrolní krevní obraz, popř. na HIV, syfilis a žloutenku typu B.

Stěry v 35. až 38. týdnu

V tomto období očekávejte už jen stěr z pochvy na zjištění přítomnosti GBS (streptokoka skupiny B), těhotným s GBS se v průběhu porodu preventivně podávají nitrožilně antibiotika.

Od 37. týdne kontrola každý týden

To už budete mít těsně před porodem. Už budete přesně vědět, co obnáší pravidelná kontrola a není tedy potřeba se s každou návštěvou stresovat. Odpočívejte a připravte se psychicky i fyzicky na brzký porod.

Od 38. týdne

Jedná se o kardiotokografické vyšetření CTG (CTG), které zachycuje napětí dělohy a ověřuje srdeční frekvenci plodu, u rizikového těhotenství se CTG provádí už od 36. týdne těhotenství.

Nepodceňte také péči o zuby, které se v těhotenství více kazí. Zajděte si ke svému stomatologovi.

Jak probíhá pravidelná kontrola v těhotenství?

V průběhu těhotenství podstoupíte pravidelnou kontrolu u lékaře zhruba každé 4 týdny. V závěru těhotenství již každý týden.

Při každém vyšetření je ženě prováděno:

 • zjištění váhy kvůli hlídání hmotnostního přírůstku
 • měření krevního tlaku
 • vyšetření moči
 • sledování případných otoků končetin
 • měření velikosti dělohy vzdáleností od stydké spony

Od poloviny těhotenství se gynekolog dotazuje na pohyby plodu a poslouchá jeho srdeční ozvy.

Ultrazvuková vyšetření

Během těhotenství gynekolog provede alespoň tři ultrazvuková vyšetření – v 11. až 14. týdnu těhotenství

 • 18. až 23. týdnu těhotenství
 • 30. až 32. týdnu těhotenství.

Některá pracoviště nabízejí maminkám i 3D/4D ultrazvuk. Hradí ho rodiče. Zdarma je pouze v případě, že 3D/4D ultrazvuk doporučí lékař kvůli bližší diagnostice.

Stručný přehled

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?"?