Vývoj a péče o novorozence: První týdny

Novorozenecké období trvá od porodu po dobu 28 dní. Miminko pár dní po porodu ztratí porodní hmostnost, ale postupně ji nabírá zpátky spolu dalšími gramy. Jeho organismus začíná fungovat samostatně, objevují se základní reflexy.

+3

Přibírání novorozence

Někdy se nesprávně mluví o dítěti jako o novorozenci ještě v průběhu celého druhého měsíce. Od 5. týdne života se ale mluví o kojenci. Průměrná porodní váha je asi 3200 až 3500 g. Nedonošený novorozenec má porodní váhu nižší. Právě donošenost, respektive zralost ovlivňuje velikost novorozence a rychlost přibírání.

Do čtvrtého dne po porodu začne běžně klesat váha miminka. Není důvod se znepokojovat, jde o zcela normální vývoj hmotnosti. Celkový úbytek je maximálně asi 15 % porodní hmotnosti. U nedonošených dětí bývá obecně větší a trvá déle, než se dostane na optimální váhu. Na konci druhého týdne ale novorozenec dosahuje své porodní hmotnosti a přibývá poté 100 až 250 g každý týden.

Kojení, přebalování, koupání - jak na to? Přehledný návod a zkušenosti maminek najdete v hesle Péče o novorozence »

Reflexy novorozence

Pro novorozenecké období je také typické přítomnost reflexů. Reflex znamená činnost, kterou neřídí vůle (například vědomý pohyb ruky) - provede se automaticky jako odpověď na nějaký podnět. Novorozenecké reflexy se během příštích měsíců ztrácí a nahrazuje je vědomá činnost dítěte.

Mezi nejznámější (a pro přežití novorozence nejdůležitější) patří:

 • reflex hledací - začne vyhledávat bradavku, aby mohl sát
 • reflex sací - dokáže sát mateřské mléko
 • reflex polykací - mateřské mléko spolkne
 • reflex kašlací - zbaví se hlenů a dráždících částic v dýchací soustavě

Z dalších, pozdějších, to jsou například úchopový reflex nebo reflexní chůze.

Spánek novorozence

Novorozenec většinu dne prospí. V prvních dnech běžně prospí až 20 hodin denně. Střídání denního bdění a nočního spaní se rozvíjí po mnoho týdnů až měsíců.

Mám téměř měsíční holčičku a posledních pár dní se mi také budí a při tom dělá zvuky, jako když se člověk protahuje a mručí a také trochu pobrekává. Přítel přišel na fintu, že když rosvítíme lampičku, je to lepší. Hned usne, ale už nespí tak tvrdě. To se děje tak dvakrát za noc a pak přes den dokáže spinkat až pět hodin v kuse, píše

Více v diskusi Neklidný noční spánek novorozence»

Novorozenec nespí? Nebo se miminku mění spánek? Přečtěte si další zkušenosti v hesle Spánek kojenců».

Vývoj novorozence

Během novorozeneckého období postupně začínají naplno pracovat hlavní systémy lidského těla. Oběhový systém prochází výraznými změnami u během a bezprostředně po porodu. Mění se například složení krve - novorozenec má přebytek červených krvinek, které se hromadně odbourávají. Proto se může objevit novorozenecká žloutenka.

Mění se také dýchání. V prvních sekundách po porodu musejí plíce převzít svoji úlohu a dostávají kyslík do krve. Vyvíjí se i trávení. Do druhého dne po porodu odchází z těla první stolice, takzvaná smolka. Jde o odumřelé buňky střevní výstelky, které se odloučí spolu se spolykanou plodovou vodou).

Smolka má černou barvu. V průběhu prvního týdne se začne tvořit normální stolice. Ta je žlutá, kašovitá. Během prvního dne po porodu by mělo také dojít k prvnímu močení.

Novorozenec a kojenec týden po týdnu

Sžívání maminky a miminka

Pro utváření vztahu mezi maminkou a dítětem jsou důležité i první chvíle po porodu. Tento vztah začíná už prvními kontakty, proto je důležité podporovat v porodnicích

 • bonding - přiložení miminka k mamince bezprostředně po porodu
 • rooming in - umístění maminky i novorozence do stejného pokoje, neoddělování

Porodem začíná šestinedělí, důležité období pro adaptaci miminka a regeneraci těla maminky. Společně se také sžívají a nacházejí si určitý rytmus.

Zkušenosti z diskuze

Krm, přebaluj, jez, spi, když bude mimino spát. Nediv se, že první dny budeš třeba v noční košili ještě odpoledne. Zpočátku se kojí skoro nonstop - než se dítě naučí pořádně sát, takže počítej třeba hodinu kojení, hod spaní, hodinu kojení. Abys v noci neusnula, je dobré při kojení sledovat filmy nebo si dát mimino k sobě do postele a při kojení usnout. Neblbnout s jídlem - prostě vyzkoušet vše a zjistit, jestli to prckovi vadí nebo ne. Nebát se půjčit kočár na dvě hodiny někomu na vození. Nebýt hysterická, přehnaně opatrná, nemusíš desinfikovat vše a všechny, nemyslet si, že jen ty to umíš s dítětem. Pokud ti někdo nabídne uvařené jídlo - neodmítej ho. Po příchodu z porodnice se musíš nahlásit pediatrovi a hlavně - udělej si při miminu také čas na sebe a tvého partnera, píše

Více v diskusi Všechny informace pro první dny s miminkem»

Co zařídit po příchodu z porodnice?

Jako první vyzvedněte rodný list. Kdy a kam se dostavit, Vám poradí v porodnici. Rodný list mějte po ruce, až půjdete nahlásit trvalé bydliště děťátka na městský úřad v místě Vašeho bydliště. Na stejném místě nezapomeňte na poplatek za svoz odpadu, který od teď budete platit i za miminko. Dál by Vaše kroky měly vést na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde zažádáte o rodičovský příspěvek, případně o porodné. Kopii rodného listu předložte i svému zaměstnavateli – získáte tak slevu na dani. S pojišťovnou si hlavu nelamte. Vaše miminko je automaticky pojištěné u stejné zdravotní pojišťovny jako Vy, stačí ho do osmi dní nahlásit.

Jak koupat miminko?

Novorozeňátko koupáme maximálně třikrát do týdne. I když můžete mít doma vodomila, koupel by neměla přesahovat pět minut. Pokud má děťátko ještě pupečník, zbytečně jej nemáčejte. Tělíčko stačí omýt houbičkou a pupečník očistit lihem. Pokud už miminku pupečník odpadl, dopřejte mu pořádnou koupel. Ale pozor! Není potřeba žádný bazén. Na vodní hrátky bohatě stačí 5 cm vody o teplotě přibližně 37 °C. Při mytí nezapomeňte na kůži za oušky a mezi prsty na rukou a nohou, kde se novorozencům kůžička často loupe. S držením hlavičky pomůže speciální podložka. Výbavičku do koupelny za pár korun pořídíte v Bazaru.

Růstový spurt aneb když máte doma nenasytu

Z ničeho nic se objevily dny, kdy toho Váš drobeček spořádá víc, než je u něj obvyklé? Vaše robátko se nemění v Otesánka. Ve 3. až 6. týdnu věku prochází mnoho dětí tzv. růstovými spurty. Jak se zvyšuje jejich růst, navyšuje se i spotřeba mléka. Růstový spurt obvykle trvá 2–3 dny, někdy dokonce týden. Dítko se o vyšší příděl nejčastěji hlásí pláčem. Aby miminko dostalo v mléce to, co potřebuje, myslete také na sebe a vyvážený jídelníček.

Co je ta diastáza a proč nedělat sedy lehy

Lehněte si na záda, skrčte nohy a zvedněte hlavu ze země. Prsty si sáhněte pár cm nad pupík a pod pupík. Cítíte malou mezírku? To je diastáza, odborně řečeno rozdvojení břišních svalů. Památka na těhotenské bříško zůstane, pokud po porodu zbytečně trápíte břišní svaly. Sedy lehy a další zvedací cviky vyměňte za cvičení na zpevnění pánevího dna. Bonusem je lepší držení těla a žádná bolavá záda.

A zaručený recept na hubnutí po porodu? Kojení! Přírodní spalovač poporodních kil je také důvodem, proč se během šestinedělí nenutit do žádných razantních diet. Aby mělo Vaše tělo dostatek energie na tvorbu mateřského mléka, Váš denní příjem by neměl klesnout pod 7 000 kJ. Myslete také na dostatečný pitný režim a odpočinek.

Jak na opruzeniny

Červený zadeček vyžaduje extra péči. Miminko omývejte jen čistou vodou, případně otřete namočeným hadříkem. Teprve potom naneste silnou vrstvu masti s obsahem oxidu zinku nebo vazelínu. Než dítko navlečete zpátky do pleny, dopřejte pokožce vzduch. Ratolest nechte několikrát denně chvíli bez plenky. A nejlepší lék na opruzeniny? Prevence. Čistou plenku příliš neutahujte, aby do ní mohlo proudit trochu vzduchu. Pozor také na oblečení z umělé látky, ve kterém se zadeček miminka snadno zapaří.

Konec nočním dýchánkům

Budí se často? Za noční dýchánky Vaše dítko nemůže. Miminka neumí rozlišovat den a noc, proto se musí novému režimu naučit. Pro uspávání vyberte jedno určité místo a stejnou dobu. Omezte nošení, které dítěti přináší další a další podněty. Raději ho na místě pohupujte. Pokud se Vám miminko podaří uložit, nožičky a ručičky pevně zaviňte do deky. Miminku svědčí těsné prostředí, které mu připomíná pocit dělohy. A až dítko zabere, spánek dopřejte také sobě. Žádné uklízení, sny mají přednost!

Co radí maminky v diskusi Co vše musím zařídit po porodu?

Já to udělala tak, že jsem si zašla na sociálku a tam mi paní ochotně dala všechny papíry, které budou potřeba po narození malého vyplnit. Jak se malej narodil, tak to tam odnesl manžel,“ píše

Jak se vyvíjí miminko v šestinedělí?

 • 1. týden – miminko rozliší světlo a tmu, vnímá okolí sluchem
 • 2. týden – hojí se pupečník, děťátko brumlá a roste
 • 3. týden – kope nožičkama, otáčí hlavičkou na stranu
 • 4. týden – začíná se usmívat a rozezná váš obličej
 • 5. týden – na chvilku zvedne hlavičku, umí zaměřit pohled
 • 6. týden – umí uchopit váš prst do dlaně

Tipy na šestinedělí bez starostí

Tipy pro maminku na šestinedělí bez starostí

 • Máte nárok na porodné? Podle současného zákona ho získáte na první i druhé narozené dítě, ale pouze v případě, že čisté příjmy členů společné domácnosti nepřesahují 2,7násobek životního minima. S počty nemusíte spěchat. Na zažádání máte celý rok od narození dítěte.
 • Ve dvou týdnech je čas na další návštěvu dětského lékaře, který zkontroluje, jak miminko prospívá a doporučí kontrolu kyčlí u ortopeda. Také začne s podáváním vitaminu D, který slouží jako spolehlivá prevence křivice.
 • Enormní štěstí a najednou nekontrolovatelný pláč? To nic, k šestinedělí Vám hraje poporodní blues. Za střídání nálad mohou rozhašené hormony. Nic v sobě neduste a o svoje pocity se podělte s partnerem nebo kamarádkou. Vyslechne Vás i odborník, který vyloučí závažnější poporodní depresi nebo laktační psychózu.
 • Jakou hračku novorozenci

„Jo, špendlík je super…chce to hlavně lehoučké hračky, textilní, chrastítka, která se dají navléknout na ručičky. A taky je hodně dobrá černobílá kombinace. Miminka totiž nějakou dobu stejně dokáží zaostřit jen na max. 30 cm a vidí dvojrozměrně, protože ta souhra očí ještě není dobře vytvořená,"* radí uživatelka eMimina zolycka. Co se osvědčilo a co letělo do koše, najdete také v recenzích.

 • Máte doma hltavé miminko? Jemně foukněte dítku do tváře. Miminko zadrží dech, případně změní rytmus dýchání, a uleví tak rozdrážděné bránici.
 • Začínáte přemýšlet o rodičovské dovolené? „Rodičovský příspěvek se vyřizuje cca 1 měsíc před koncem mateřské, aby ti to navazovalo, ale záleží na tobě. Musíš si zajít na ÚP pro formuláře, které odešleš na OSSZ a manželovi do práce, a poté na OSSZ. Pošlou ti to zpět a ty to doneseš na ÚP, kde si zvolíš délku a výši RP…“ dočtete se v diskusi Jak zažádat o rodičovský příspěvek.

Mohlo by vás zajímat: