na přehled Encyklopedie

Výživa kojenců

Základním atributem péče o miminko je dopřát mu kvalitní stravu v závislosti na jeho věku tak, aby v každé fázi svého vývoje dostávalo správný přísun energie a všech živin. Druhým, neméně důležitým aspektem, je výchova dítěte k samostatnosti v jídle, a ke správným stravovacím návykům, které jsou důležité k podpoře zdraví a prevenci obezity ve věku pozdějším.

Velmi důležitý je zejména dobrý příklad rodičů, ať ve smyslu skladby potravy, tak např. omezení příjmu alkoholu, nekouření atd.

Životospráva nastávající maminky

Každá maminka se snaží svému dítěti zajistit co nejlepší podmínky pro jeho správný růst a vývoj. Základním předpokladem pro zdravý vývoj dítěte je již životospráva budoucí maminky v těhotenství. Každá žena je jiná, a proto univerzální návod na správnou životosprávu neexistuje, nicméně existuje několik základních pravidel či doporučení:

  • Pozitivní nálada a dobré duševní rozpoložení nastávající maminky – radost ze svého mateřství, praktická a citová podpora partnera, ale i blízké rodiny či přátel.
  • Racionální a přiměřená skladba potravy – dostatek ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, celozrnné pečivo, dostatek libového masa – vhodné skladování, příprava potravin atd.
  • Vydatný a častý pohyb těhotné ženy na čerstvém vzduchu, cvičení pro těhotné, plavání atd.
  • Dostatek odpočinku a rozptýlení, kvalitní spánek.
  • Nekonzumovat alkoholické nápoje, nekouřit atd.

Výživa dítěte

Vhodná strava je velice důležitou součástí péče o správný růst a vývoj dítěte. Výživa se liší co se týče kvantity tak kvality zejména dle věku dítěte, neboť v každém období vyžaduje různý poměr a množství základních živin, vitamínů a minerálních látek, ale také vody.

Výživa novorozence a dítěte do šestého měsíce věku

Ideální výživou dětí této věkové skupiny je kojení mateřským mlékem. To obsahuje všechny potřebné látky ve správném poměru tak, jak je Vaše dítě ke svému vývoji potřebuje. Dítě má tedy do věku 6-ti měsíců být výlučně kojeno, žádnou další potravu či tekutiny nepotřebuje.

Pro kojení platí několik základních pravidel:

  • Maminka by měla kojit své dítě tak dlouho a tak často, jak si dítě žádá – větší děti obvykle žádají více mléka než děti drobnější, a také dávky mléka se neustále liší v průběhu dne – maminka by se tímto neměla znepokovat, dítě opravdu pije tolik, kolik v dané chvíli potřebuje.
  • V prvním měsíci života dítě obvykle pije 6× až 7× během 24 hodin, později frekvence kojení klesá na 4-5× denně – obvykle maminka nemusí dítě pro kojení budit, naopak by jej neměla dlouho nechat plakat při žádosti o kojení – jak již bylo řečeno, každé dítě je jiné, a samo si určí, kolik potřebuje.
  • Zdravé dítě pije přesně tolik, kolik v danou chvíli potřebuje.

Pokud by dítě přijímalo nedostatečné množství mateřského mléka, může si maminka všimnout zejména menšího množství pomočených plen, hnědé či nazelenalé páchnoucí stolice s hlenem, a určitý neklid dítěte.

  • Při propuštění maminky z porodnice, je vhodné, aby kojila své děťátko jen z jednoho prsu, neboť tak dítě může přijmout tzv. zadní mléko, které obsahuje více tuku a tím pádem i energie, až později lze prsy střídat, dítě si rovněž samo určí, zda chce být kojeno z jednoho nebo obou prsů.
  • Nejčastějšími příčinami odstavení dítěte (pro nedostatek mléka) jsou: nízká sebedůvěra maminky, obavy z nedostatku mléka, špatná technika kojení atd. Určitou radou pro maminky, které mají nedostatek mléka, je pravidelné střídání prsou při kojení, dochází tak k vyššímu vylučování hormonu prolaktinu, stejný účinek má rovněž častější kojení dítěte v noci.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Výživa kojenců"?

Reklama


Reklama