na přehled Encyklopedie

Jídelníček kojence

Zhruba v půl roce svému drobečkovi postupně začněte dávat příkrmy pro kojence. Jaké potraviny jsou pro tak malé dítě vhodné a jak poskládat jídelníček, aby miminko prospívalo co nejlépe?

Zavádění příkrmů


Při zavádění příkrmů buďte trpěliví. Samostatnost dítěte při jídle je běh na dlouhou trať. Malý strávník si nejprve musí zvyknout na krmení lžící a také na jinou konzistenci jídla. Jako první příkrm mu zkuste dát přesnídávku, která je tekutá a sladká. Pak postupně přidávejte další typy příkrmů.

Jaké potraviny a kdy zařaďte do jídelníčku kojenceZdroj:www.kojeni.net

Jaké potraviny pro kojence jsou vhodné?


Velmi výživné a zdravé je pro kojence zelenina, obilninové kaše k snídani. Později zkoušíme jídelníček kojence obohatit o maso (libové kuřecí, ryby bez kostí), z příloh mu pak podáváme mačkané brambory, malé porce těstovin a podáváme také luštěniny – nejvhodnější je čočka, fazole.

Které potraviny kojenci naopak nedávat?


Některé potraviny by batole stále jíst nemělo. Důvodem je to, že by tyto potraviny mohly vyvolat nějakou alergickou reakci.

  • Do 1 roku dítěte : kravské mléko, med, mléčné výrobky, zejména ty tučné, vaječný bílek, sladkovodní i mořské ryby a příliš slané potraviny.
  • Do 3 let dítěte: ořechy a jakékoliv jiné tvrdé hladké potraviny.

Odmítání příkrmů


Pokud dítě začne po určité době odmítat příkrmy a upřednostňuje znovu mateřské mléko, je možné, že ho trápí prořezávání zubů. Až mu zoubky vyrostou, začne miminko zpravidla znovu jíst tuhou stravu.

Některé děti mají tendenci chytat se lžíce, aniž by se chtěly samy nakrmit. Dítě napodobuje chování a činnosti dospělých, a tak se učí, proto je vhodné mu vyhovět, a krmit ho druhou lžičkou.

Pokud dítě odmítá předkládanou potravu, nenahrazujeme ji jiným jídlem, ale necháme jídlo na později. 

Co dítěti vařit? Inspirujte se recepty na eMiminu


od 4. měsíce od 6. měsíce od 8. měsíce
od 10. měsíce od 1 roku od 2 let


Podívejte se na video o tom, jak má vypadat jídelníček kojence:

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jídelníček kojence"?

Reklama


Reklama