na přehled Encyklopedie

Výhody kojení

Zcela přirozenou a v mnoha ohledech nenahraditelnou výživou pro novorozence je kojení mateřského mléka. Mateřské mléko obsahuje všechny látky, které novorozenec a později kojenec ke svému vývoji potřebuje. Kojení je ideální způsob výživy novorozence, který zajišťuje jeho správný růst a vývoj. Kojení přináší také zdravotní benefity pro kojící ženu, nikoliv pouze pro dítě.

V současné době se uvádí, že kojení svého dítěte je schopno přes 95% žen . Začít s kojením se má do půl hodiny po porodu – po ošetření by se měl novorozenec přiložit matce k prsu – k vytvoření vazby mezi matkou a dítětem a také k rozvoji laktace. V moderních porodnicích je snaha o společné ošetřování matky a jejího dítěte (tzv. systém rooming in), tak je umožněna individuální frekvence a doba trvání kojení – matka kojí vždy, kdy se novorozenec o jídlo křikem přihlásí : první den je frekvence kojení 3-4× denně, druhý den po porodu již 8-12×, s intervaly mezi kojením 2-3 hodiny).

V prvních dnech po porodu dochází k hmotnostnímu úbytku u novorozence. Jedná se o zcela fyziologický jev, kdy pokles hmotnosti nepřekročí hodnotu 10-15% původní váhy novorozence. S narůstající frekvencí kojení a zajištění dostatku energie a živin dochází k obratu hmotnostní křivky již během 3. dne života.

Prvních 6 měsíců života by dítě mělo být výhradně kojeno mateřským mlékem. Většina žen se rozhoduje o způsobu výživy svého dítěte již během těhotenství. Rozhodnutí by mělo být pokud možno informované – tedy aby nastávající maminka věděla o přednostech mateřského mléka, a rovněž o některých rizicích, která jsou spojena s podáváním umělé výživy.

Jak správně kojit

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Výhody kojení"?

Reklama


Reklama