na přehled Encyklopedie

Kontraindikace kojení

Přesto však existují situace, kdy není kojení lékařem doporučeno – je tedy kontraindikováno.

Nemoci dítěte

První skupinu tvoří onemocnění dítěte - zejména metabolického charakteru – galaktosemie, fenylketonurie atd. Galaktosemie je onemocnění, při kterém dítě není schopno trávit mléčný cukr. Dítě s fenylketonurií má deficit jaterního enzymu fenylalaninhy­droxylázy, což je klíčový enzym pro chemickou přeměnu aminokyseliny fenylalaninu na tyrosin. Při nedostatku výše uvedeného enzymu dochází k hromadění meziproduktů této přeměny, které jsou po tkáně dítěte toxické- zejména pro jeho mozek. Dítě se musí vyhnout potravinám s obsahem této aminokyseliny, a proto nemůže být kojeno.

Nemoci matky

Druhou skupinu stavů, kdy je kojení kontraindikováno, je celá řada onemocnění matky, která by se mohla kojením přenést na dítě. Jako příklad může sloužit HIV infekce matky, tuberkulóza atd.

Medikamentózně léčená matka

Konečně poslední skupinou zákazu kojení je stav, kdy jsou matce podávány léky, které procházejí do mateřského mléka, a které by měly negativní vliv na vývoj dítěte. Jedná se např. o cytostatickou léčbu, nebo se o matce ví, že je drogově závislá.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Kontraindikace kojení"?

Reklama


Reklama