na přehled Encyklopedie

Mateřské mléko - složení

Mateřské mléko obsahuje všechny nezbytné živiny (živinami rozumíme cukry, tuky, bílkoviny, dále pak vitamíny, minerální látky a stopové prvky), které dítě pro svůj správný vývoj a růst potřebuje. Tyto živiny jsou zastoupeny v mateřském mléce v optimálním množství, a tedy i v optimálním poměru.

Mateřské mléko je tedy z kvantitativního, tak z kvalitativního hlediska složení potravy naprosto dokonalé.

Další výhodou je skutečnost, že mateřské mléko představuje pro člověka jako savce přirozenou potravu – je tedy na její příjem a zpracování adaptován. Jednoduše řečeno – malé dítě mateřské mléko velmi snadno stráví. To samé platí o vstřebávání jednotlivých živin, jejichž biologická dostupnost je nejvyšší právě při příjmu z mateřského mléka.

Změny složení mateřského mléka

Složení mateřského mléka se mění v čase – jednak v průběhu doby, po kterou matka kojí (kolostrum, přechodné a zralé mateřské mléko), tak i v průběhu jednotlivého kojení: na začátku každého kojení dostává dítě vodnaté mléko, které obsahuje málo živin, ale které je schopno miminko dostatečně hydratovat - dodat vodu, tedy uhasit žízeň. Poté dítě přijímá tzv. zadní mléko – mnohem hustší a na živiny bohatší část mateřského mléka.

Kolostrum neboli mlezivo je smetanově žlutá tekutina, která je produkována prsní žlázou v průběhu prvních hodin po porodu. Hlavními složkami kolostra jsou protilátky, makrofágy, a obsahuje více bílkovin, vitamínů, ale méně tuků ve srovnání s mateřským mlékem. Kolostrum přesně vyhovuje nárokům právě narozeného novorozence – neobsahuje mnoho vody, kterou by stejně ledviny dítěte nebyly schopny zpracovat, množství vitamínů A a E chrání dětský organizmus před oxidačním stresem, vitamín K chrání před krvácením atd. Po 40-ti hodinách od porodu se začíná tvořit mateřské mléko.

Nutriční hodnoty

100 ml mateřského mléka obsahuje asi 7 gramů sacharidů (cukrů), 1,2 gramu bílkovin a 3,5 gramů tuku. Energetický příjem ze 100 ml mateřského mléka je okolo 300 kJ. Matka, která své dítě kojí často, mu dodává méně vydatné (co se týče živin) mléko než matka, která kojí své dítě méněkrát denně – o to výživnější mléko kojenec dostává – jedná se o zajímavý mechanizmus přírody, který zajišťuje, že každé miminko dostane za den přesně tolik živin a energie, kolik opravdu potřebuje.

Je nutné také zmínit skutečnost, že složení mateřského mléka ovlivňuje také matka - a to především svou výživou. Pokud kojící žena přijímá nadměrné množství sladkostí, i mateřské mléko se stává sladším. Podobných příkladů bychom mohli najít celou řadu. Do mateřského mléka přechází celá řada léků a drog – včetně nikotinu a THC z marihuany. Žena během těhotenství a kojení by rozhodně neměla kouřit – škodí jednak sobě, ale hlavně svému dítěti. Situace u alkoholu a drog je obdobná. Těhotenství je dobrým důvodem tyto zlozvyky či závislosti ukončit.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Mateřské mléko - složení"?

Reklama


Reklama