na přehled Encyklopedie

Probiotika a prebiotika

Velmi účinnou ochranou miminka proti infekcím je mateřské mléko. To obsahuje důležité látky (jako laktoferin, laktalbumin, lysozym či oligosacharidy), které přímým či nepřímým mechanismem posilují imunitu děťátka, které je velmi náchylné k infekcím (vlastní imunitní systém není plně rozvinut).

Nekojené děti trpí častěji infekcemi horních a dolních cest dýchacích, střevními infekcemi atd. V rozvojových zemích na tyto nemoci také umírají (zde situaci zhoršuje špatná hygienická situace, nedostatečná výživa, nedostupnost antibiotik atd).

Imunitní systém je tedy nejlépe možné posílit pravidelným kojením. Pestrou a hodnotnou stravou (bohatou na vitamíny a minerální látky), správnou péčí o hydrataci, dbaní o tepelnou pohodu organizmu dítěte, hygienou – to vše přispívá ke snížení rizika infekce u dětí – zcela vyhnout se jim samozřejmě nelze.

Probiotika

Další cestou ke zvýšení obranyschopnosti dětského organizmu je podávání dětské stravy, která obsahuje probiotika a prebiotika. Probiotika jsou v podstatě kultury živých bakterií, které osídlují tlusté střevo dítěte, a kde mají pozitivní vliv na zdraví celého organizmu. Novorozenec má v okamžiku porodu sterilní střevo – již během několika hodin či dnů po porodu dochází ke kolonizaci střeva bakteriemi. Tyto bakterie zde žijí v oboustranně výhodném svazku ve vztahu k člověku. Střevní bakterie neustále stimulují imunitní systém střeva, který je tak stále „na pozoru“ před nejrůznějšími infekcemi, dále v případě invaze patogenní bakterie dochází k soutěži mezi střevními bakteriemi a tou patogenní o životní prostor. Znesnadňují škodlivým bakteriím možnosti jejich množení a pronikání dále do organismu. Některé bakterie začínají syntetizovat i malé množství vitamínu K a vitamínu B12. Tyto vitamíny se pak mohou vstřebat a sloužit člověku. Je samozřejmé, že majoritní množství vitamínů dodáváme tělu potravou, ale i toto malé množství může hrát roli pro zdraví člověka.

Výše zmíněné vitamíny jsou důležité zejména pro schopnost správného srážení krve, pro správnou funkci červených krvinek, buněk nervového systému atd.

Podání probiotika pomůže navodit či obnovit přirozenou strukturu střevní mikroflóry. Právě narušení jejího složení, vede často ke kojeneckým průjmům a kolikám, které jsou pro děťátko bolestivé, budí jej v noci atd. Používáním probiotika zlepšíme stav střevní mikroflóry, která pak může pracovat pro zdraví miminka. Lze na ně pohlížet i na jako možnost prevence či léčby akutních průjmových onemocnění kojenců a malých dětí. Zvláště vhodné jsou tam, kde průjmy vznikly v souvislosti s předchozí léčbou širokospektrými antibiotiky. Tato léčba vyhubí střevní mikroflóru, která pak nemůže zabránit pomnožení patogenních bakterií – např. Clostridium difficile. Podáním probiotik dosáhneme obnovy střevní mikroflóry, a tím ke zmírnění intenzity a délky průjmového onemocnění.

Prebiotika

Vše, co bylo napsáno o probioticích, tak platí ve stejné míře o prebioticích. Prebiotika jsou látky (nejčastěji oligosacharidy), které jsou lidským organismem nevyužitelné, nicméně představují ideální substrát pro růst a množení střevních bakterií. Účinky prebiotik a probiotik jsou totožné, a často se kombinují do jediného preparátu, či jsou tyto látky součástí kojenecké výživy.

Některé studie prokazují i snížený výskyt alergických onemocnění u dětí, které užívaly probiotickou či prebiotickou stravu.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Probiotika a prebiotika"?

Reklama


Reklama