na přehled Encyklopedie

Správná technika kojení

Základním prvkem správné techniky kojení je uchopení prsu a jeho nabídnutí dítěti:

Při uchopení prsu se prsty nesmějí dotýkat prsního dvorce, přičemž je prs uchopen zespodu všemi prsty kromě palce, který je naopak uložen vysoko nad dvorcem. Tlak palce na prsní tkáň umožní správné napřímení bradavky a konečně: dítěti je prs nabídnut tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale i co největší plochu prsního dvorce.

Nejčastější chyby při uchopení prsu jsou:

Prsty se dotýkají prsního dvorce v místech, kde by správně měly být uloženy dásně dítěte – palec je nad prsním dvorcem, všechny ostatní prsty pod ním.

Správná poloha matky a dítěte

Důležitou součástí správného kojení je zaujmutí správné polohy jak matky, tak jejího dítěte: základním pravidlem je nalézt polohu, která je pro oba pohodlná (matku během a po kojení nebolí záda, paže, krk atd.) Dítě se přikládá k prsu (který se mu správně nabídne), nikoliv prs k dítěti. Brada, tvář a nos dítěte se dotýkají prsu, maminka by se neměla zbytečně při kojení dotýkat hlavičky dítěte, aby nedocházelo k matení sacího reflexu. Kojit lze v sedě, polosedě, v leže atd.

Při kojení dvojčat je vhodné kojit obě děti současně, častěji střídat polohy kojení. Každé dvojče může mít svůj prs. Při kojení trojčat se kojí dvě současně, třetí leží v klínu matky, a pak je kojeno samostatně.

Přisátí kojence

Pro vlastní akt kojení je důležité přisátí dítěte : bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, přičemž dráždění bradavkou na ústech dítěte vyvolá sací reflex, kdy dítě široce rozevírá ústa. Prs má být nabídnout tak, aby dítě mohlo uchopit co největší část prsního dvorce, zejména jeho dolní část. Při správném sání jazyk dítěte přesahuje dolní ret, poté se pohárkovitě zformuje a uchopí bradavku i s velkou částí dvorce – dásně stlačí dvorec, bradavka se vysouvá směrem do ústní dutiny dítěte, zároveň tlak dásní pomáhá vylučovat mléko, dopomáhá tomu také tlačení jazyka o tvrdé patro.

Pokud maminka kojí své dítě nesprávně, hrozí zejména:

  • Bolestivé a poškozené bradavky
  • Nalité prsy
  • Snížená tvorba mléka
  • Neprospívající a nespokojené dítě a matka

Cvičení maminek před kojením

Celá řada maminek se snaží po porodu snížit svou tělesnou hmotnost, která se zvýšila v souvislosti s těhotenstvím. Velmi vhodným způsobem snížení přebytečných kil je zdravá strava a cvičení. Existuje několik vědeckých prací, které poukazují na skutečnost, že mateřské mléko po cvičení přestává dítěti chutnat. Skutečností je, že extrémně náročná fyzická činnost zvyšuje v mateřském mléce množství kyseliny mléčné, díky které mléko získává hořkou chuť.

Běžné cvičení však na chuť mléka nemá vliv, a proto lze bezpečně cvičit jak před kojením, tak kdykoliv to časové možnosti mamince dovolí.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Správná technika kojení"?

Reklama


Reklama