na přehled Encyklopedie

Typy příkrmů kojenců

Zpočátku je vhodnou stravou zelenina, popřípadě ovoce a ovocné přesnídávky – ve formě kojenecké stravy. Zeleninové příkrmy jsou složené především z karotky, cukety, brokolice, brambor - k nim je často přidáván špenát, smetana či rýže atd. Výrobků nalezneme na našem trhu celou řadu. Jedná se o nutričně velmi hodnotné potraviny – brambory a rýže jsou vydatnými zdroji komplexních polysacharidů, brambory obsahují navíc vitamín C – přirozený antioxidant. Zelenina obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, vlákninu a je snadno stravitelná.

Zeleninové příkrmy jsou vhodné již od 4. měsíce života dítěte.

Rostoucí organizmus dítěte potřebuje každý den množství kvalitních bílkovin. Bílkoviny jsou základní stavební složkou organismu – tvoří část organické složky kostí, svaly, tvoří podstatnou část orgánů lidského těla, fungují jako přenašeče, enzymy, hormony atd. K zajištění dostatečného množství bílkovin v potravě dítěte je vhodné zařadit masové příkrmy - např. jako celé menu v kombinaci se zeleninovým příkrmem - samozřejmě v adekvátním množství. V zásadě nezáleží, jestli dáme přednost příkrmu z kuřecího, krůtího či hovězího masa. Všechny příkrmy jsou výtečným zdrojem bílkovin, dále železa, které je nutné pro tvorbu a správnou funkci červených krvinek. Hlavní funkcí červených krvinek je přenos kyslíku do tkání. Některé produkty jsou obohaceny o Omega 3 mastné kyseliny, které si organizmus neumí sám vyrobit, a které potřebuje pro správný vývoj a funkci nervových buněk.

Kombinací masových a zeleninových příkrmů dostaneme optimální složení potravy dítěte – dáváme mu dostatek bílkovin, vitamínů, a v neposlední řadě také vlákniny, která usnadní vyprazdňovaní.

Ovocné příkrmy tvoří vhodný doplněk – směsi z banánů, jablek, hrušek a dalšího ovoce dodávají malému dítěti především vitamín C, který je antioxidantem – pomáhá zabránit oxidačnímu stresu na úrovni buněk, zlepšovat stav obranyschopnosti organismu atd.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Typy příkrmů kojenců"?

Reklama


Reklama