na přehled Encyklopedie

Ukončení kojení

V ideálním případě by ukončení kojení mělo vyplývat z potřeb matky a dítěte. Ne vždy tomu tak samozřejmě může být. Přirozené ukončení kojení znamená situaci, kdy dítě přestane kojení samo vyžadovat – to však trvá v průměru několik let. Ve státech, kde je přirozené kojení považováno za společenskou normu, přestane dítě kojení vyžadovat ve věku 3-4 let. Ve vyspělých zemích je však věková hranice pro ukončení kojení posazena níže, zejména díky možnostem umělé výživy, nástup matky do zaměstnání atd.

Existuje celá řada způsobů, jak postupně ukončit kojení.

Obecně platí, že ukončení kojení by mělo být postupné a často vyžaduje od kojící ženy značnou trpělivost. Několik možností či tipů, jak postupně ukončit kojení:

  • Nejlepší pravidlo je kojení nenabízet, ale také neodmítat.
  • Vhodná je změna denního rytmu dítěte, které je zvyklé na určité situace, kdy je kojeno.
  • Těmto situacím je vhodné se vyhýbat.
  • Některé děti vyžadují kojení, když jsou doma a „nemají co na práci“. U takových dětí se často stává, že když jsou venku, o kojení neprojevují zájem – proto by maminka se svým dítětem měla trávit více času venku – k ukončení kojení to zpravidla pomůže.
  • Další možností je snažit se dítě co nejvíce rozptýlit – vzít jej na jeho oblíbené místo, hrát si s ním jeho oblíbené hry atd.
  • Snažit se podávat jeho oblíbené jídlo místo kojení.
  • Pokud si už dítě o kojení řekne, je snaha o rozptýlení většinou marná.
  • Je-li dítě zvyklé být kojeno ráno, když se probudí, může jej vytáhnout z postýlky otec, a donést jej ke stolu, kde již bude připravené jeho oblíbené jídlo.
  • Metod, jak postupně docílit ukončení kojení, je celá řada. I děti jsou velmi rozdílné a každá maminka by měla postupně objevit taktiku, která u jejího dítěte zabírá.

Každé dítě je individualitou, nicméně každá maminka pozná, co jejímu dítěti nejvíce vyhovuje. Jak již bylo zmíněno, je kojení mateřským mlékem nenahraditelným způsobem příjmu potravy dítěte do věku 6-ti měsíců. Poté je nutné podávat dítěti příkrmy, neboť samotné mateřské mléko by u takto starého dítěte nebylo schopno zajistit dostatečný příjem výživných látek a energie.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Ukončení kojení"?

Reklama


Reklama