na přehled Encyklopedie

Pitný režim kojence

Vedle kvalitní stravy je pitný režim neméně důležitou součástí péče o miminko. Miminko není schopné tak dobrého hospodaření s vodou jako tělo dospělého člověka. Do 6 měsíců věku je plnohodnotným zdrojem tekutin mateřské mléko. Žádné další tekutiny není nutné do tohoto věku podávat. Určitou výjimkou je situace, kdy dostane dítě průjem či se nadměrně potí. Při průjmu či horečce dochází k velkým ztrátám tekutin, a kojenec se může stát snadno dehydrovaným. V takovém případě je vhodné podávat malé množství tekutiny po lžičkách či doušcích – opakovaně.

Existují speciální čaje pro kojence, kojenecké vody nebo ovocné šťávy, které lze naředit převařenou vodou.

Množství tekutin

Čím starší je dítě, a čím víc je krmeno ve formě příkrmů či jinou pevnou stravou, tím více tekutin musí přijímat. Dítě starší půl roku potřebuje cca 400 ml tekutin denně – toto číslo se opět výrazně zvyšuje při horečkách, průjmech, intenzivním zvracení atd. Nápoj je vhodný podávat mezi jídly nebo při něm, nikoliv však před jídlem, kdy by mohl vést k zasycení dítěte a k odmítnutí potravy. Dítě staré 1-4 roky postupně vyžaduje až 1 litr tekutin denně, což je poměrně hodně vzhledem k velikosti a staří dítěte. Nejvhodnější jsou čaje speciálně určené pro tento věk, ředěné ovocné šťávy, minerálky, které jsou vhodné pro kojence atd.

Důležitým pravidlem je okamžité a dostatečné zahánění žízně, láhev s nápojem nenecháváme dítěti v rukou, aby nemohlo stále sát. Po prvním roce života by dítě mělo již pít z hrnečku, a nikoliv sát z lahve, zabrání se tak vzniku zubního kazu. Stejně jako jíst lžící, tak i pití nápoje z hrnečku se dítě musí naučit. Opět je důležitá trpělivost, než si dítě pití z hrnečku osvojí – nezřídka to trvá i 2-3 měsíce. Ideální věk, kdy dítě začínáme pití z hrnečku učit, je mezi 7-8. měsícem. Důležitá je také volba správné nádoby – hrneček s dvěma uchy, malým obvodem a velkým otvorem tak, aby s ním dítě mohlo snadno manipulovat. Klasické hrníčky jsou zcela nevhodné, dítě s nimi nebude pravděpodobně schopno zacházet.

Zpočátku hrneček dítěti přidržujeme, a dáváme mu napít pouze po malých dávkách.

Diskuse o tomto tématu:

Prozatím nejsou k tomuto tématu uvedené žádné diskuze.
 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Pitný režim kojence"?

Reklama


Reklama