na přehled Encyklopedie

Jak zastavit laktaci

V době, kdy dítě přechází čistě z mateřského nebo umělého mléka na příkrmy (výživy a pyré), začíná postupně klesat produkce mléka v mléčných žlázách. Pokud ale své dítě nadále kojíte, mléko se vám stále tvoří.

Jak dlouho kojit?


Neexistuje žádná oficiální hranice, kdy by nebylo zdravé dítě kojit. Obvykle se ale doporučuje kojit půl roku a pak začít dítě přikrmovat. Podle Světové zdravotnická organizace (WHO) by mělo kojení probíhat přibližně do dvou let. Záleží ale na konkrétním dítěti a matce.

Obecně se tvrdí, že kojené děti mají silnější imunitní systém, mají celkově větší tělesnou konstituci, trpí méně astmaty a alergiemi. Kojení dále také pozitivně ovlivňuje vztah mezi matkou a dítětem.

Jak urychlit zastavení laktace


K ukončení tvorby mateřského mléka, tedy k zastavení laktace, mohou pomoci léky na předpis, homeopatika, bylinkové čaje nebo občasné odsávání mléka.

Co radí maminky v diskusi Jak zastavit laktaci?
Anonymní: Přestaň odsávat a kdyby se ti prsa nalila hodně, tak odsaj jen trošku do úlevy.. Pij čaj z šalvěje.. Bez doktora to nepřestane ze dne na den, ale jde to..

Kajaaada1: na ukončení laktace pomáhají buď homepatika Lac caninum 30Ch nebo šalvějový čaj.

Právě teď v Bazaru eMimino.cz

Důvody pro zastavení laktace


Maminky se pouští do odstavení dítěte předčasně z mnoha důvodů – například začínají opět pracovat a raději krmí dítě pouze příkrmy. V mnoha případech je ale možné najít řešení – například odsát mléko, uložit do chladu a dítě nakrmit z láhve někým, kdo se o něho právě stará.

Pokud matky začínají zavádět příkrmy, měly by to dělat v době, kdy je dítě nejvíce spokojené – například po odpoledním spánku. Miminko je nejlépe naladěné a snáze přijme novou potravu a obejde se bez mléka. V noci je pak lepší dítě dále kojit.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak zastavit laktaci"?

Reklama


Reklama