Zelená stolice u kojenců: Kdy značí potíže?

Stolička kojence je důležitým ukazatelem jeho prospívání a její odchylky od normálu mohou být prvním příznakem, který nám sděluje, že není něco v pořádku. Má vaše miminko zelenou stolici? Nebojte se, pokud je pouze nazelenalá, nezapáchá a není s příměsem hlenu, je to v pořádku. Kdy však zelená stolice znamená zdravotní problém?

Zelená stolice nemusí hned znamenat, že je něco v nepořádku. U kojenců se tato barva vyskytuje poměrně často. Možná jste slyšela, že zelená stolice je tzv. „hladová stolice“, ale pozor, není tomu tak. Pokud by mělo miminko hlad, stolice by byla hnědá a bylo by jí velmi malé množství s příměsí hlenu.

Barva stolice u kojence

Stolička často vlivem vzduchu zezelená a nejedná se o onemocnění. Někdy jsou ve stolici zelené kousky, které rovněž nemají zvláštní význam (souvisí s přebytkem zkvašeného cukru z tzv. předního mléka při kojení). Nechte proto miminko déle pít z jednoho prsa, aby přijalo mléko, které je bohaté na tuky. (Přečtěte si více o kojení.) Stolice přikrmovaného miminka nebo plně na umělé výživě může být žlutá nebo nazelenalá až zelenošedá z důvodu přidávání železa do mléka.

Kdy může být stolice zelená?

  • Pokud užíváte železo a kojíte, případně jíte potraviny s vysokým obsahem železa.
  • Při alergii na kravské mléko. V tomto případě vyřaďte z vaší stravy všechny mléčné výrobky. U nekojeného dítěte kupte speciálně upravené mléko.
  • intolerance laktózy.
  • Při kojeneckých průjmech bývá stolice řidší, vodnatá, tmavě zelená až hnědá, obsahuje hodně hlenu a zapáchá. Pozor na přítomnost krvavého hlenu! Pokud se objeví, navštivte dětského lékaře, který miminko vyšetří. Průjmová onemocnění však trápí až větší kojence, zejména ty, kteří nejsou plně kojeni. Kojení totiž před průjmovým onemocněním chrání. Stejně tak lze průjmovým onemocněním předcházet pomocí očkování proti rotavirům.

Pro prevenci střevních onemocnění podávejte miminku probiotika – Lactobacilly.

Pokud je stolice vašeho miminka zelená a nic jste v rámci jeho krmení neměnila, obraťte se raději raději na dětského lékaře.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Zelená stolice u kojenců: Kdy značí potíže??