na přehled Encyklopedie

Zralý a nezralý novorozenec, podle čeho poznat?

Pojem „novorozenec“ označuje miminko po dobu od jeho narození přibližně do jednoho měsíce věku. Zralý novorozenec se rodí mezi 37. a 42. týdnem těhotenství, přenošený novorozenec se rodí po 42. týdnu a nedonošené miminko přichází na svět před 37. týdnem těhotenství.

Zdroj: Olesia Bilkei / Shutterstock, Inc.

Nezralý novorozenec


Nezralý (nedonošený) novorozenec jse rodí před 37. týdnem těhotenství, je na první pohled malý a má nízkou porodní hmotnost (většinou nepřesahuje 2 500 g). Za dolní hranici přežití se bere narození po dokončeném 23. týdnu těhotenství. V tomto případě může být porodní váha dokonce pouhých 500 g. Po narození si miminko ještě chvíli musí pobýt v inkubátoru, který částečně stimuluje prostředí dělohy. V Česku se každoročně narodí přibližně 7 % nedonošených dětí.

Jak vypadá nezralý novorozenec?

 • má protažený tvar lebky
 • jeho kůže je velmi tenká a sytě červená, s prosvítajícími kapilárami, pokrytá hustým ochlupením (lanugem), není krytá mázkem
 • u chlapců nejsou sestouplá varlata
 • u dívek velké stydké pysky nepřekrývají malé stydké pysky
 • ještě nejsou dotvořeny chrupavky ušních boltců

Nezralý novorozenec a zdravotní komplikace


Nedonošené miminko ještě nemá dostatečně vyvinuté všechny životní funkce. Čím později a s čím vyšší porodní váhou se narodí, tím menší zdravotní komplikace hrozí. Nejčastěji se jedná o problémy s dýcháním (syndrom dechové tísně, RDS). V oběhovém systému mohou existovat poruchy způsobené nedokonalým přechodem z fetálního krevního oběhu (oběh plodu) na normální krevní oběh. Také trávicí systém není připraven a může způsobit problémy při kojení (navíc ani mateřský organismus není plně připraven na kojení). U výrazně nedonošených miminek se může objevit porucha zraku (retinopatie nedonošených) nebo problémy se sluchem. Vyskytuje se také různě závažné mozkové poškození. Nezralí novorozenci jsou také více náchylní k infekcím.

Nezralý novorozenec a potřeba jídla


Nedonošení novorozenci mají zvýšenou potřebu nutričního příjmu. Potřebují totiž zvýšit svoji porodní váhu daleko výrazněji než donošené děti. Pokud miminko ještě nedokáže samo sát a polykat mateřské mléko, musí se mu zavést sonda do žaludku a dodávat speciálně formulované mléko s dostatečnými nutričními hodnotami.

Prohlédněte si příběhy nedonošených českých miminek

Zralý novorozenec


Zralý neboli dostatečně donošený novorozenec je miminko, které se během prvního dne od porodu dokáže bez problémů adaptovat na život mimo maminčino bříško. Postupně se přizpůsobuje novému prostředí a rozvíjejí se jeho základní reflexy.

Jak vypadá zralý novorozenec?

 • Zralý (donošený) novorozenec v průměru měří 50 cm a váží 3500 g.
 • Má dobře vyvinuté plíce a netrpí dechovou tísní.
 • Má růžovou kůži krytou mastnou hmotou, mázkem (vernix caseosa).
 • Na zádech může mít zbytek drobného ochlupení (plodové chmýří, lanugo).
 • Ušní boltce mají dokonale vytvořenou chrupavku.
 • U chlapců jsou většinou sestouplá varlata do šourku. U dívek velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky.

Zralý novorozenec a rozvoj smyslů

Čerstvě narozené miminko vnímá své okolí převážně pomocí sluchu. Hlas své maminky dokáže rozlišit od ostatních zvuků už bezprostředně po porodu. Jeho zrak je naopak ještě nedostatečně vyvinutý, vidí rozostřeně a přibližně o polovinu hůř než dospělý. Nejprve dokáže dobře zaostřit na blízkou vzdálenost (20-30 cm) a až poté na vzdálenější předměty. Rozvíjí se také hmat – miminko umí rozlišit pocity chladu a tepla – a vnímá také chuť (preferuje sladkou).

Miminko se svým okolím komunikuje prostřednictvím pláče. Pomocí pláče vyjadřuje své potřeby, jako je hlad a žízeň, únava, zima nebo horko a samozřejmě i potřeba blízkého kontaktu s rodiči, na jejichž péči je zatím zcela odkázaný.

Zralý novorozenec a jeho základní reflexy


Dítě je už od přírody vybavené reflexy, které mu umožňují přežít. Jedná se o tzv. vrozené, nepodmíněné reflexy, mezi které patří například hledací a sací reflex. Díky němu se miminko umí napít mléka a ukojit hlad. Později se rozvíjejí další reflexy jako například úchopový reflex.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Zralý a nezralý novorozenec"?