Jak předejít zubnímu kazu? Dávejte pozor na cukr a dbejte na zubní hygienu

Malé dítko ještě nedokáže přijmout zodpovědnost za zoubky samo. Je to velký úkol rodičů. Měli by zařídit nejen to, aby byly zuby zdravé, ale i to, aby dítě bralo zubní hygienu jako samozřejmost. Jak společně předejít zkaženým zubům a zubnímu kazu?

Chlapeček má zkažené přední zuby a usmívá se Zubní kazy jsou obavou všech rodičů, a to zcela oprávněně. Zdroj: Canva
+11

Co je to zubní kaz

Pokud jí vaše dítě hodně sladkého (a to nejen cukry, ale třeba i pečivo) vytváří tak ve své pusince ideální prostředí pro možení bakterií. Za zubním kazem stojí řada baktérií. Například velmi časté Lactobacillus nebo Streptococcus mutans jsou bakterie, které se živí sacharózou a vylučují u toho organickou kyselinu. V ústní dutině dítěte se tak mění pH a vzniká kyselé prostředí, které stojí za demineralizací zubní skloviny. A problém je na světě.

Jak poznat zubní kaz u dětí?

 • Zuby jsou citlivé při konzumaci studené nebo teplé stravy.
 • Na zubech jsou bílé skvrny, které časem zhnědnou.
 • Zuby se zkracují a mají hnědočerné zakončení.
 • Zuby bolí.
 • Zoubky začínají být křehké – může dojít k odlomení, drolení až rozpadu zubu.

Příznaky zubního kazu nejsou zprvu žádné. Počínající zubní kaz nepoznáte. Jakmile se již projeví, je pozdě. Proto také je tolik důležitá důkladná hygiena!

Holčička opakuje pohyb kartáčku po tatínkovi, který si s ní čistí zubyDěti se učí nápodobou – je potřeba naučit je čistit si zoubky pravidelně a správně. Zdroj: Canva

Jak se zbavit zubního kazu

V případě, že u dítěte objevíte některý z příznaků, navštivte s ním dětského zubního lékaře. Jako prevenci zubního kazu lékař dětem předepíše rozpustné tablety s fluoridem, který zpevňuje zubní sklovinu. Fluoridy, které jsou obsaženy i v zubní pastě, totiž zvyšují odolnost zubní skloviny vůči zubnímu kazu. MDDr. Štětinová ale říká: „Já fluoridové tablety dávám jen výjimečně. Vždy je zásadní a nejdůležitější důkladná dentální hygiena.“

Je-li zubní kaz již větší, existuje účinná léčba, která zabrání jeho dalšímu šíření. Dentista pravděpodobně zvolí léčbu pomocí výplně nebo korunky – rozhodne se v závislosti na velikosti zubního kazu. Bolesti se bát nemusíte. K umrtvení se u dětí používají novokainové injekce. K uklidnění malého pacienta může lékař použít malé a bezpečné množství rajského plynu. „Pokud lékař použije rajský plyn, používá se k lokální anestezii,“ upřesňuje MDDr. Štětinová.
Každopádně se nebojte si s lékařem o všem promluvit, zeptat se na vše, co vás zajímá.

Jak zabránit kazům? Zjednodušeně se dá říct, že je důležité mechanicky odstraňovat plak a nejíst příliš cukru.

Holčička se zkaženými zuby drží sladký bonbon v puseJak předejít kazům? Pravidelné čištění, odstraňování povlaku a omezení cukru. Zdroj: Canva

Co dělat, aby se zuby nekazily

Důkladná zubní hygiena je základ. Chrup by se měl čistit nejméně 2× denně – ráno a večer před spaním. Přičemž večerní hygiena je důležitější. Čistit by se každý večer měly důkladně také mezizubní prostory. Navíc platí, že po vyčištění zoubků je dobré už nic nejíst a nepít sladké nápoje. To je hodně důležité a mnoho rodičů na to zapomíná.

Myslete také na to, že zubní pasta jako taková je spíše pomůckou, důležité je mechanické čištění zubu a odstranění zubního plaku. Děti ale pastu potřebují, však vidí, že i vy ji používáte. Vyberte účinnou, kvalitní a v hezkém balení (to se počítá). Například zubní pasty Apadent byly vyvinuty speciálně pro děti od narození do 5 let a přináší zvýšenou prevenci proti zubnímu kazu.

Tipy pro zdravý dětský chrup bez kazů

 • Správné čištění. To je první, základní tip. Zubní hygiena by měla být samozřejmostí.
 • Čištění zubů již od prvního prořezaného zoubku!
 • Nezanedbávat preventivní zubní prohlídky.
 • V noci dávat dětem pouze vodu. Vyhnout se sladkým nápojům neškodí ani ve dne.
 • Omezení sladkostí. Tohle není s dětmi snadné, ale myslete na to. Když už cukr dítě v nějaké podobě dostane, vyčistěte po konzumaci zuby. MDDr. Štětinová tomu dodává: „Nemyslím, že je nutné čistit zuby po každém sladkém, pokud jsou opravdu dobře čištěné večer a ráno.“
 • Nikdy dítěti neolizujte dudlík, savičku ani lžičku! Bakterie zubního kazu jsou přenosné!
 • Používejte speciální zubní pastu, která zpevňuje zubní sklovinu. Vyberte si třeba od značky BioMin, která nabízí i dětské zubní pasty.

Po vypití nápoje obsahujícího kyseliny (minerálka, džus) čistěte zuby nejdříve za půl hodiny. Přečtěte si článek 7 tipů pro zdravé dětské zuby.

REKLAMA

Pomáhejte budovat dentální IQ

Profimed má své pobočky v řadě velkých měst včetně Prahy, Bratislavy, Budapešti a Varšavy. S ohledem na fakt, že správně a kvalitně pečovat o své zuby chcete bez ohledu na to, v jak velkém městě bydlíte, nabízí prodej a poradnu také online. E-shop navíc propojuje s edukací a propagací péče o zuby.

Navštívit stránku
Profimed pro dentální IQ: Aby vaše děti věděly, jak na zdravé zuby

Jak na dětské zuby

Stomatologa by dítě mělo poprvé navštívit brzy poté, co vyroste první zoubek. Tedy zhruba kolem půl roku. Domluvte se proto se svým zubařem a na prohlídky choďte vždy s potomkem. To je dobré nejen kvůli kontrole lékaře, ale i proto, že si dítko zvyká na činnost dentálního lékaře.

Máte strach, že zuby dítěti nevyčistíte důkladně a nějaký plak tam zůstane? Existuje na to šikovná pomůcka. Vyrábí ji například značka Tepe. Jsou to tabletky, které obarví plak (modře starší, červeně novější). Použití je jednoduché a zvládnou to už klidně předškolní děti. Tabletku vloží do úst, rozžvýkají a vypláchnou ústa. A barvičky jsou na světě a vy se můžete na ona místa kartáčkem více zaměřit.

Sepsali jsme pro vás kompletního průvodce dětskou zubní hygienou. Vše podstatné tak najdete v článku Dětské zuby bez kazů aneb Jak se o ně starat od kojence po školáka.

Holčička ukazuje modře zbarvený jazyk po tabletkách na zubní plakVyzkoušejte tabletky na zubní povlak, jsou barevné a budou děti bavit. Zdroj: Redakce

Zubní kazy na mléčných zubech

Rodiče si někdy myslí, že zkažené mléčné zuby nevadí, protože přeci brzy vypadnou. To je ale hloupost. Zkažené mléčné zuby nejsou žádoucí a mohou představovat velký problém pro budoucí – trvalý chrup.

První zoubky jsou totiž zcela klíčové pro vývoj chrupu stálého. Nejen tím, že pro něj vytvářejí místo. MDDr. Štětinová k tomu říká: „Pokud vznikne mezera po předčasně odstraněném dočasném, tedy mléčném, zubu, okolní zuby se mohou do mezery posunout nebo sklonit. Tím dojde k zúžení prostoru pro budoucí trvalý zub.“ Podstatný je i fakt, že infekce způsobená kazem proniká do zubního lůžka, a tím nepříznivě ovlivňuje zdraví ještě neprořezaného stálého zubu.

Maminka kojí malé miminko, které spokojeně sajeMůže kojení způsobit kazy na mléčných zoubkách dětí? Zdroj: Canva

Způsobuje noční kojení zubní kazy?

Tohle zajímá hodně matek, ale bohužel na to nedostanou jednoznačnou odpověď. Jisté je, že WHO doporučuje kojení jako výlučnou stravu do 6 měsíců. Později je kojení doporučováno do alespoň dvou let věku. Mateřské mléko má bezesporu velmi kladný vliv na celý organismus děťátka.

Na co se zaměřit při rozhodování

 • Při kojení je mléko, tedy sladká tekutina, vstřikována rovnou do hrdla. Kontakt se zuby je tedy minimální.
 • Mateřské mléko neobsahuje pouze laktózu, ale řadu dalších bioaktivních složek, kromě toho látky, které zpomalují růst bakterií.
 • Bakterie laktózu v mléce nespotřebují tak rychle a snadno, jako například sacharózu (řepný nebo třtinový cukr).
 • Mateřské mléko přispívá k vytvoření zdravé střevní mikroflóry.
 • Podle odborníků nebyly nalezeny žádné kosterní pozůstatky dětí z dobu před mnoha tisíci lety, které by měly zkažené zuby.
Holčička ukazuje pastu Apadent v atraktivním modrém baleníZvolte pro děti pastu v hezkém balení a se sladkou chutí. Zdroj: Redakce

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Jestli je to kazči pigmentace, to nevím. Nicméně při vzniku kazu nehraje roli jen to, jak často a poctivě se zuby čistí, ale kolik syn sní sladkostí, sladkých jídel či vypije sladkých limonád (resp. jak často je sklovina zubu v kontaktu s cukry).
Cukr je energie (krmivo) pro baterie, které žijí v tom povlaku na zubu. Nejdříve se odvápní sklovina a pak vznikají defekty, které jdou do hloubky. V podstatě ty kyseliny tu sklovinu rozežerou. Ale někdo má sklovinu tak silnou, že je prostě velmi odolná.
Nase zubarka rika, ze ten pulrok mezi prohlidkami je na mlecne zuby moc dlouhy. Ma pravdu, syn byl na kontrole v kvetnu a uz ma zas kazy.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Chodíte s dětmi na pravidelné prohlídky k zubaři?

Hlasovalo: 57

Heslo odborně zaštiťuje:

Zubní lékařka

MDDr. Michaela Štětinová
smallDENT

Zubní lékařkou se stala po úspěšném ukončení studia na plzeňské fakultě Univerzity Karlovy, obor Zubní lékařství. Je autorkou účtu Dentist for small který je určen pro všechny rodiče, kteří hledají informace o tom, jak pečovat o zuby svých dětí. Zároveň je lektorkou kurzu Zdravé zuby dětem, kde jsou tyto informace na jednom místě vysvětlené jednoduchou formou, přehledně a dostupně.

Na myšlenku přesunout svou aktivitu i do on-line světa ji vlastně přivedli rodiče dětí, které čím dál častěji vídala ve své ordinaci. Rodiče, kteří se snaží a udělali by pro zdravé zuby dětí maximum. Rodiče, jimž jen nikdy nikdo neřekl jak, a nebo se jejich dětem nedostalo kvalitní péče. Sama je maminkou dvou dětí, i tak se ale rychle vrátila k zubařskému křeslu.

MDDr. Michaelu Štětinovou najdete také na stránkách:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Jsou zkažené zuby u dětí nevyhnutelné?

Ne, ne a ne. Můžete mnohé udělat pro to, aby se vašim dětem zuby nezkazily.

Je pravda, že zkažené mléčné zuby nevadí?

Opět musíme říci: NE. Není to pravda. Naopak, mléčné zuby jsou pro vývoj zdravého trvalého chrupu zásadní!

Jak často čistit dětem zuby, aby se nekazily?

Minimálně dvakrát denně, klasicky ráno a večer. Nejlépe po každém jídle. A rozhodně nezapomínat po jídle sladkém!

Je zubní kaz nakažlivý?

Ano. Může za něj bakterie a tu skutečně lze přenést z jedné dutiny ústní do druhé. Proto neolizujte dudlíky, savičky u lahví, ani nepůjčujte dítěti příbor!

Je nutné chodit k zubaři i s nejmenšími dětmi?

Ano. Na preventivní prohlídku nezapomínejte. Choďte již od prvního prořezaného zoubku. Pro zdravý chrup bez kazů je to klíčové.

Zdroje

 1. Autor: American Academy of Pediatrics , Název: Preventing tooth decay in children , Rok vydání: 2015 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/...
 2. Autor: AAPD , Název: American Academy of Pediatric Dentistry , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: AAPD , Zdroj: https://www.aapd.org/resources/parent/faq/#35
 3. Autor: Eugenio D. Beltrán-Aguilar, DMD , Laurie K. Barker, MSPH , María Teresa Canto, DDS , Bruce A. Dye, DDS , Název: Surveillance for dental caries, dental sealants, tooth retention, edentulism, and enamel fluorosis - United States, 1981-94 and 1999-2002 , Rok vydání: 2005 , Vydavatel: Morbidity and Mortality Weekly Report , Zdroj: https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/ss5403a1.htm
 4. Autor: Melinda B. Clark, MD , Rebecca L. Slayton, DDS , Adriana Segura, DDS , Suzanne Boulter, MD , Název: Fluoride use in caries prevention in the primary care setting , Rok vydání: 2014 , Vydavatel: Pediatrics , Zdroj: https://publications.aap.org/pediatrics/article/134/3/626/74145/Fluoride-Use-...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Pozor na zubní kaz u dětí: Zoubky čistěte pečlivě?