Pozor na zubní kaz u dětí: Zoubky čistěte pečlivě

Zubní kaz vzniká působením bakterií v dutině ústní. Mylně se traduje, že u mléčných zubů kazy nevadí, protože vypadnou. Zubní kaz čeká v dásních i na trvalé zuby. Snažte se proto zubnímu kazu u dítěte předcházet.

Pokud si děti nečistí delší dobu zuby, vznikne na nich povlak, ve kterém se dobře daří bakteriím. Když pak ještě děti papají sladkosti a potraviny bohaté na škroby (např. pečivo), vytvářejí v puse dobré podmínky pro tvorbu kyselin, které naruší zubní sklovinu a zubovinu pod ní.

Příznaky zubního kazu

  • Zuby jsou citlivé při konzumaci studené nebo teplé stravy.
  • Na zubech jsou bílé skvrny, které časem zhnědnou.
  • Zuby se zkracují a mají hnědočerné zakončení.
  • Zuby bolí.

Pozor na sladké čaje, ovocné šťávy, slazené limonády, džusy a sladkosti.

Léčba zubního kazu

V případě, že u dítěte objevíte některý z příznaků, navštivte s ním dětského zubního lékaře. Pro prevenci zubního kazu lékař dětem předepíše rozpustné tablety s fluoridem, který zpevňuje zubní sklovinu. Fluoridy zvyšují odolnost zubní skloviny vůči zubnímu kazu. Fluoridy jsou obsažené i v zubní pastě.

Jak léčí zubní kazy maminky z eMimina?

ElzinaP: „My kupujeme žvýkačky Xylitol. Jsou moc dobré, děti je rády žvýkají po každém jídle. A večer namažeme zuby kokosovým olejem - ničí prý zubní kaz. A už to opravdu nepokračuje tak šílenou rychlostí.“

Halamka: „Ono někdy ani pečlivé čištění nezabrání kazu. Nicméně elmex gel opravdu umí kaz v začátku zastavit. Dceři jsem mazala 2× týdně a dva jsme tím zažehnaly.“

TIP: Po vypití nápoje obsahujícího kyseliny (minerálka, džus) čistěte zuby nejdříve za půl hodiny.

Jak předcházet zubnímu kazu?

  • Asi každá maminka tuší, že by se dětem neměla dávat sladká jídla. Pokud jim dáte nějakou sladkost, musí si pak zuby hned vyčistit.
  • Kojenci by neměli pít sladké nápoje z kojenecké lahve. Děti navykněte na neslazený čaj, nedoslazované ovocné šťávy ředěné vodou, popř. vodu.
  • Naučte dítě správné zubní hygieně. Po každém hlavním jídle by mělo následovat čištění zubů. Kojencům otírejte zoubky vatovou tyčinkou nebo gumovým kartáčkem.
  • Navštěvujte s dítětem pravidelně (2× ročně) dětského zubního lékaře v rámci preventivních prohlídek.
  • Nebojte se kojení, pokud po kojení správně pečujete o dětské zoubky, zubní kaz nebude mít šanci.

Kdy se vydat s dítětem na preventivní prohlídku?

Na první preventivní prohlídku chodí maminky s dětmi nejčastěji kolem 1 roku věku dítěte. Pokud jste objednaná k lékaři dříve, můžete vzít miminko s sebou, aspoň si začne zvykat na jiné prostředí a zároveň se můžete s lékařem poradit o vhodných dětských dentálních pomůckách a zásadách správné hygieny.

Kolem třetího roku by dítě mělo zvládnout vyplivnout zubní pastu. Pak už mu můžete dávat dětskou pastu s fluorem. Do této doby lze čistit zuby i bez pasty.

Čtěte článek: Zoubky jako perličky: Jak na správné čištění zubů u dětí

Už se prořezávají? Pak zbystřete. Jakmile se vyklubou první bílé ostrůvky, v dětské pusince se začnou množit bakterie a vytvoří prostředí pro vznik zubního kazu. A tak je na čase začít s pravidelnou zubní hygienou. »číst článek

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Pozor na zubní kaz u dětí: Zoubky čistěte pečlivě?

Mohlo by vás zajímat: