Výpočet otcovské poporodní péče

Otcovská dovolená je placené týdenní volno, na které lze nastoupit kdykoli v období šestinedělí. Nárok na otcovskou dovolenou mají ti, kdo si platí nemocenské pojištění. U zaměstnanců nezáleží na délce pojištění, podnikatelé si ho musí platit alespoň tři měsíce před porodem.

Pro výpočet otcovské stačí zadat započitatelný příjem (veškerý hrubý příjem), druh příjmu a počet dní na mateřské. Výsledek je pouze orientační.

Výpočet otcovské poporodní péče

Veškerý hrubý příjem.
Pro přesnější výpočet uveďte souhrn svých příjmů za posledních 12 měsíců.
dní
Maximálně 7 dní.

Příklad

Josef měl za posledních 12 měsíců souhrn svých příjmů ve výši 300.000 Kč. Na otcovské bude 7 dní. Jeho neredukovaný denní vyměřovací základ otcovské poporodní péče bude 822 Kč, za týden to bude celkem 4.032 Kč.

FAQ

Co je to otcovská poporodní péče?

Otcovská dovolená je placené dvoutýdenní volno, na které lze nastoupit kdykoli v období šestinedělí. Nárok na ni mají ti, kteří si platí nemocenské pojištění. U zaměstnanců nezáleží na délce pojištění, podnikatelé si jej musí platit alespoň tři měsíce před porodem.

Co potřebuji znát pro výpočet otcovské?

Pro výpočet otcovské stačí zadat započitatelný příjem, druh příjmu a počet dní na mateřské. Výsledek je pouze orientační.

Mají nárok na otcovskou OSVČ?

U podnikatelů, kteří nemusí povinně platit nemocenské pojištění, ale hlásí se k němu dobrovolně platí, že když chtějí využít otcovskou, musí jejich nemocenské pojištění trvat minimálně tři měsíce. Nemohou ho navíc vypovědět hned po nástupu na otcovskou.

Kdo může nastoupit na otcovskou?

Nárok na dávku mají tatínkové, kteří pečují o dítě a jsou zapsáni v rodném listu dítěte. Za určitých okolností ale mají nárok i ti, kdo nejsou pokrevními otci dítěte, avšak převezmou dítě do péče, která nahrazuje péči rodičů. Tedy třeba dítě adoptují či je jim svěřeno do pěstounské péče. Převzetí musí být samozřejmě podloženo příslušným rozhodnutím soudu.

Do kdy je nutné začít čerpat otcovskou?

Otcovskou je třeba začít čerpat do šesti týdnů věku dítěte.

Kalkulačka výpočtu otcovské poporodní péče na emimino.cz. V pozadí drží muž své novorozené miminko v náručí.Výpočet otcovské poporodní péče snadno s online kalkulačkou eMimino.cz. Zdroj: Redakce

Otcovská poporodní péče

Nárok na dávku mají tatínkové, kteří pečují o dítě a jsou zapsáni v rodném listu dítěte. Otcovskou je třeba začít čerpat do šesti týdnů věku dítěte. Na dávku však mají za určitých okolností nárok i ti, kdo nejsou pokrevními otci dítěte, avšak převezmou dítě do péče, která nahrazuje péči rodičů. Tedy třeba dítě adoptují či je jim svěřeno do pěstounské péče. Převzetí musí být samozřejmě podloženo příslušným rozhodnutím soudu, příjemcem dávky může být v takovém případě muž i žena.

Pokud jste zaměstnán, nárok máte

Nemocenskou za zaměstnance odvádí automaticky zaměstnavatel. Není nijak předepsáno, jak dlouhá má v takovém případě být předchozí účast na pojištění. Prostě pokud jste zaměstnán, nárok máte.

OSVČ

U podnikatelů, kteří nemusí povinně platit nemocenské pojištění, ale hlásí se k němu dobrovolně platí, že když chtějí využít otcovskou, musí jejich nemocenské pojištění trvat minimálně tři měsíce. Nemohou ho navíc vypovědět hned po nástupu na otcovskou.

Mohlo by vás zajímat, pokud hledáte jméno pro miminko

Seznamu jmen eMimina najdete jména pro holčičky i chlapečky, můžete jména vybírat pomocí filtrů a ukládat si a porovnávat oblíbená jména.

Chcete si vyzkoušet další kalkulačky?

Kalkulačky termínu porodu a data nástupu na mateřskou dovolenou

Kalkulačky pravděpodobné výšky dítěte

Kalkulačky dědičnosti krevní skupiny