Výpočet rodičovského příspěvku

Výpočet rodičovského příspěvku pomůže spočítat výši příspěvku vypláceného státem po ukončení mateřské.

Pro výpočet rodičovského příspěvku stačí zadat mzdu otce dítěte, mzdu matky, počet potomků. Navíc je potřeba zvolit délku období pobírání příspěvku a uvést, zda již v současné době příspěvek pobíráte či nikoliv. Výsledek je pouze orientační.

Výpočet rodičovského příspěvku od roku 2020

Průměrná hrubá měsíční mzda otce
Průměrná hrubá měsíční mzda matky
měsíců
Pokud již příspěvek pobíráte, započítejte i tuto dobu.

Příklad

Josef má průměrnou hrubou mzdu ve výši 35.000 Kč. Marie má průměrnou hrubou mzdu ve výši 35.000 Kč. Čekají spolu prvního potomka. Marie plánuje zůstat doma s dítětem maximální možnou dobu, to je 43 měsíců. Měsíčně bude mít Marie nárok na 6.977 Kč rodičovského příspěvku, celkem Marie získá od státu 300.000 Kč na rodičovském příspěvku.

FAQ

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Na rodičovský příspěvek má podle zákona nárok rodič, který pečuje o díte do věku 4 let. Na rodičovský příspěvek má nárok vždy jen jeden z rodičů, ale v rámci příspěvku se mohou střídat.

Jaká je varianta výpočtu pro nejvyšší výši příspěvku?

Maximálně může rodič měsíčně pobírat 47 770 Kč (u vícerčat 71 550 Kč). Částka je vypočítána na základě vašeho předchozího příjmu a platí pro rok 2022.

Jaká je varianta příspěvku pro nejdelší dobu pobírání příspěvku?

Rodičovský příspěvek můžete čerpat nejdéle do 4 let věku dítěte.

Jaká je nejvyšší částka rodičovské, pokud jsem nepobírala mateřskou?

Pokud jste neměla nárok na mateřskou dovolenou, nebo vaše mateřská nepřevyšovala 10 000 Kč, bude váš maximální rodičovský příspěvek 10 000 Kč.

Jak rychle se dá vybrat rodičovský příspěvek?

Minimální doba, za kterou můžete vyčerpat rodičovský příspěvek, je 6 měsíců a záleží na výši mzdy maminky. Pokud maminka neměla nárok na mateřskou, pak může vybrat rodičovský příspěvek za 30 měsíců.

Kalkulačka výpočtu rodičovského příspěvku na emimino.cz. Kalkulačka a graf v pozadí.Online kalkulačka výpočtu rodičovského příspěvku. Zdroj: Redakce

Mateřská dovolená

Narodilo se vám miminko, nastoupila jste na mateřskou dovolenou. Žádná dovolená to ale není, tak se tomu jen říká – jste v jednom kole. Dny ubíhají tak rychle, že si ani nevšimnete a mateřská vám bude končit. Jak je to s rodičovskou dovolenou, která na tu mateřskou navazuje? Jaká je výše rodičovského příspěvku, kdo na něj má nárok, jak si o něj zažádat a jak to vlastně celé funguje? Zorientovat se vám pomůže naše kalkulačka rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která začíná, když skončí mateřská dovolená nebo se vyplácí po porodu. Nemáte-li z jakéhokoliv důvodu nárok na mateřskou dovolenou, čerpáte rovnou po porodu příspěvek rodičovské dovolené. Nárok na rodičovský příspěvek má každý, bez rozdílu jeho pracovní situace před porodem.

Jak funguje rodičák - výše rodičovského příspěvku

Výše rodičovského příspěvku 2020: Proč 2020? V tomto roce byla částka navýšena. Zásadních změn doznal rodičovský příspěvek v roce 2020, od tohoto roku dostává každý nárokující rodič od státu k dispozici 300 tisíc korun (resp. 450 tisíc v případě vícerčat) v „balíku s názvem rodičovský příspěvek“, které ale nemůže čerpat najednou. Úřad práce postupně posílá danou částku každý měsíc na účet.

Rodičovský příspěvek, kalkulačka – tři slova, která patří k sobě. Právě kalkulačka totiž zajistí, že výpočet rodičovské bude snadný.

Výpočet rodičovské: nic těžkého, každý má stejně

Zjednodušeně lze říci, že čím kratší rodičovská dovolená, tím vyšší částka. Už několik let neexistuje omezení doby a výše příspěvku. Můžete si tedy rozložit čerpání celého příspěvku, do kolika měsíců chcete. Dolním stropem je 6 měsíců čerpání rodičovského příspěvku, přičemž příspěvek musíte vybrat maximálně do čtvrtých narozenin dítěte. Volba výše rodičovského příspěvku a tím pádem určení délky jeho čerpání není pouze pro pracující ženy, ale také OSVČ ( také ty bez placeného nemocenského pojištění), studentky, nebo maminky registrované dlouhodobě na úřadu práce.

Pozitivní je možnost měnit čerpanou částku. Změna výše rodičovského příspěvku se týká všech, kteří rodičovskou pobírají. Volba výše rodičovského příspěvku je vázána na správně vyplněný formulář. Omezeny jsou žadatelé pouze dobou tří měsíců, častěji měnit výši rodičovského příspěvku nelze.

Jaká je maximální výše rodičovského příspěvku?

Pro rodiče, kterým lze vypočítat denní vyměřovací základ, je maximální výše rodičovského příspěvku srovnatelná s výší mateřské dovolené. Důležité je úřadům dodat potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. V případě, že denní vyměřovací základ vypočítat nelze a rodičovský příspěvek tak náleží ihned po porodu, je od roku 2020 stanovena maximální výše na 10 000 korun. V praxi to znamená, že rodič, který pobírá maximální měsíční příspěvek, svůj obnos rodičovského příspěvku vyčerpá nejdříve za 2,5 roku. Platí ale, že jej čerpat může až do 4. narozeniny dítěte. V takovém případě se samozřejmě částka na měsíc sníží…

Určena je také nejnižší měsíční částka rodičovského příspěvku. Tou je 50 korun.

Kdy zažádat o rodičovský příspěvek?

Myslet na to, jak žádat o rodičovský příspěvek začněte zhruba dva měsíce před koncem mateřské dovolené. Počítejte s tím, že úředníci mají na vyřízení žádosti 30 dní. Pokud není nárok na mateřskou dovolenou, o rodičovský příspěvek můžete žádat ihned po narození dítěte. A jak žádat o rodičovský příspěvek? Vše vyřídíte na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Tam odevzdáte vyplněnou žádost o rodičovský příspěvek. Také vyplácení rodičovského příspěvku má na starosti Úřad práce. Zajímá vás termín vyplácení rodičovského příspěvku? Naprostá většina příspěvků je vyplacena kolem 10. v měsíci.

Pozor! Nezapomeňte, že mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou máte nárok na vybrání řádné dovolené! Odcházela-li jste na mateřskou dovolenou ze zamstnání, požádejte zaměstnavatele zhruba 14 dní před koncem mateřské dovolené.

Rodičovský příspěvek a přivýdlek? Ano, je to možné!

Práce při mateřské je omezená zákonem. Dobrá zpráva je, že při vyplácení rodičovského příspěvku tomu tak není. Můžete pracovat na hlavní pracovní poměr, jako OSVČ a také dohoda o procedení práce je při rodičovské dovolené možná. Konec rodičovského příspěvku vám včas oznámí Úřad práce.

Výpočty jsou orientační. Pokud objevíte chybu, nebo některému výpočtu nerozumíte, napište nám.

Mohlo by vás zajímat, pokud hledáte jméno pro miminko

Seznamu jmen eMimina najdete jména pro holčičky i chlapečky, můžete jména vybírat pomocí filtrů a ukládat si a porovnávat oblíbená jména.

Chcete si vyzkoušet další kalkulačky?

Kalkulačky finanční

Kalkulačky termínu porodu a data nástupu na mateřskou dovolenou

Kalkulačky pravděpodobné výšky dítěte

Kalkulačky dědičnosti krevní skupiny