Kalkulačka předpokládané výšky dítěte v dospělosti podle data narození

Kalkulačka vám usnadní výpočet předpokládané výšky dítěte v dospělosti. Stačí zadat pohlaví, věk a aktuální výšku dítěte. Výsledek je pouze orientační.

Výpočet výšky dítěte podle data narození a stávající výšky

Pohlaví dítěte:
let
cm

Příklad

Pepíček je chlapec, je mu 10 let a měří 145 cm. Lze předpokládat, že v dospělosti jeho výška bude přibližně 184 cm.

FAQ

Lze odhadnou výška dítěte v dospělosti podle jeho aktuální výšky?

Odborníci tomu říkají tzv. růstový potenciál, který ukazuje na pravděpodobnou výšku dítěte v dospělosti.

Určit se může:
1. podle vlohy, kterou dítěti předají rodiče nebo
2. podle tzv. percentilového grafu, kdy je zapotřebí znát věk dítěte a jeho výšku.

Obě metody využívají růstové kalkulačky na eMiminu, které po zadání potřebných údajů okamžitě online spočítají rozmezí pravděpodobné výšky dítěte.

Co potřebuji znát k určení výšky v dospělosti podle percentilového grafu?

Stačí znát aktuální věk dítěte, jeho pohlaví a aktuální výšku.

Jak se určuje výška v dospělosti podle růstového percentilového grafu?

Růstové grafy umožňují porovnat růst dítěte s hodnotami běžnými mezi dětmi stejného věku. Průměrná hodnota v grafu je vyjádřena jako 50. percentil. Příklad: Pokud je výška dítěte na 89. percentilu, znamená to, že je vyšší než 89 % ostatních sledovaných dětí v témže věku a nižší než 11 % ze všech sledovaných dětí v témže věku. Pro rychlejší výsledek použijte kalkulačku na eMiminu.

Existuje ještě přesnější měření výšky v dospělosti?

Přesnější metody odhadu jsou založeny na tzv. regresních rovnicích a pracují s nimi odborní lékaři, endokrinologové. K jejich výpočtu je potřeba znát nejen kalendářní věk a tělesnou výšku, ale i kostní věk.

Máte obavy z růstu dítěte?

Rozhodně nepanikařte. Každé dítě roste jinak rychle a v jiných intervalech. Grafy a tabulky zde nejsou pro to, aby rodiče stresovaly… Promluvte si s pediatrem vašeho dítěte. Dobrá zpráva je, že existuje léčba růstovým hormonem, ke které se ale přistupuje až po důkladném a podrobném vyšetření.

Kalkulačka výpočtu výšky dítěte podle data narození a stávající výšky.Online kalkulačka výpočtu výšky dítěte podle narození a stávající výšky. Zdroj: Redakce emimino.cz

Roste moje dítě dostatečně?

Není moc malé nebo naopak příliš velké? Tyto otázky někdy napadnou každého rodiče, stejně jako myšlenka na výšku potomka v dospělosti. Dá se vypočítat předpokládaná výška v dospělosti? Víte-li, kolik je právě dítěti let a kolik aktuálně měří, dokáže naše kalkulačka pomocí percentilového růstového grafu výšku v dospělosti poměrně spolehlivě odhadnout.

Správný vývoj dítěte je středem zájmu každého rodiče

Výška a váha dítěte jsou pro mámu i tátu důležité. Také růst je rodiči bedlivě sledován – růstové grafy, percentilové grafy, percentilové tabulky, průměrná výška i průměrná váha ve vztahu k věku, to vše mají rodiče takzvaně v merku. Asi každého někdy napadne otázka: Jak vysoké bude moje dítě?

Percentilové grafy a percentilové tabulky: snadný odhad výšky v dospělosti

Do grafu nebo tabulky zaneste současnou výšku dítěte a poté protáhněte graf na úrovni myšlené křivky až k okraji, který předstauje věk 18 let. Přesně toto místo naznačuje pravděpodobnou výšku v dospělosti, tedy ukončení růstu.
V případě, že používáte percentilové grafy a percentilové tabulky, hodnoťte výšku dítěte několikrát, v delších intervalech. A to ještě před pubertou dítěte. Jen tak odhadnete křivku grafu.
Percentilový graf mají chlapci i dívky stejný.

Co když je váš potomek menší, než je průměrná výška dítěte v jeho věku?

Správný vývoj dítěte a jeho přiměřený růst je důležitý. Zdá-li se vám, že je dítě příliš malé, nebojte se zeptat vašeho pediatra. Je zde od toho, aby vám odpověděl na vše, co vás zajímá a také, aby dítě správně přeměřil, zvážil a zanesl údaje jakými jsou výška a váha dítěte i hmotnostně-výškový poměr do tabulky nebo grafu a vyhodnotil odborným okem, zda je vše v pořádku. Důležitá je při měření hlavně růstová křivka. Tedy i rodiče dětí, které jsou menší, ale mají plynulou křivku v růstovém grafu, mohou být v klidu.

Není-li s růstem u dítěte něco v pořádku, lékař specialista – endokrynolog – má přesnější predikční metody, jak výšku dítěte v dospělosti určit. Počítá s takzvanými regresními rovnicemi, kde se nezahrnuje pouze kalendářní věk a tělesná výška, ale také kostní věk dítěte. Ten lékař zjistí pomocí rentgenu ruky, z něhož dokáže vyčíst, jak dlouho budou dlouhé kosti ještě růst.

Po sérii dalších vyšetření mohou lékaři přistoupit ke speciální léčbě. Tou je růstový hormon, který je podáván injekčně.

Správný psychomotorický vývoj dítěte? Ohlídá preventivní prohlídka!

Během těchto pravidelných prohlídek pohlídá váš lékař vývoj dítěte, včetně jeho správného růstu.
Preventivní prohlídky dětí jsou důležité a rozhodně byste je neměli zanedbávat. Novorozenec je zkontrolován, zda má správný váhový přírůstek. Později je ohlídáno, zda je růst přiměřený a zapadá do růstové tabulky dětí. Lékař změří také obvod hlavy, zjistí výšku dítěte. Hodně napoví váha podle věku a výšky, tedy správný poměr všech údajů. Lékař je také ten, kdo dobře zná vývojové fáze dítěte a umí tedy správně odhadnout, zda vývoj odpovídá věku, či zda se už jedná o opožděný vývoj dítěte.

Komplexní preventivní prohlídka u lékaře pediatra je důležitá také proto, že se dozvíte vše o očkování. V Česku je povinné očkování a nepovinné očkování.

Kompletní informace o očkování se dozvíte v naší Encyklopedii

Chcete si vyzkoušet další kalkulačky?

Kalkulačky termínu porodu a data nástupu na mateřskou dovolenou

Kalkulačky pravděpodobné výšky dítěte

Kalkulačky dědičnosti krevní skupiny

Mohlo by vás zajímat, pokud hledáte jméno pro miminko

Seznamu jmen eMimina najdete jména pro holčičky i chlapečky, můžete jména vybírat pomocí filtrů a ukládat si a porovnávat oblíbená jména.