Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

11měsíční se začíná stavět - na špičky

Teresk se ptá 16.12.15

Dobrý den,

máme 11měsíčního kloučka, již tak 14 dní leze, zatím nesedí, a cca týden a půl se ručičkami přitahuje (např. o postel, křeslo) do stoje, staví se však pouze na špičky a pak padá na zadeček.

Nevím, zda je to v pořádku, a zda ho v tomto podporovat, měla jsem dojem, že by se měl stavět spíše přes „rytíře“ na celou nožičku.

Předpokládám, že botičky nejsou zatím potřeba, stačí protiskluzové ponožky? Je třeba se na někoho obrátit se stavěním na špičky, anebo je to u prvního stoupání přirozené?

Předem děkuji za rady

Terka

Roseta odpovídá 17.01.16

Dobrý den pí. Terko,
váš syn může mít chodidla velmi citlivá až předrážděná a vadí mu kontakt celým chodidlem. Jestliže byl doposud jeho pohybový projev v pořádku, při šikmém sedu měl kontakt s chodidlem doporučila bych chodidla hladit a jemně masírovat a při stoji navést lehce kontakem na celé chodidlo. V případě,že v pohybovém vývoji nepoužíval kontakt na chodidlo doporučila bych vám kontaktovat naše CKP v Praze nebo v Dobřichovicích a objednejte se k fyzioterapeutovi,který se specializuje na dětské pacienty. Jednorázová návštěva bez doporučení je za přímou platbu. Lze se objednat i spoukazem na fyzioterapii,který by vám vystavěl váš pediatr. S pozdravem Klára Tesařová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.