Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

20měsíční dvojčata z dvojjazyčné rodiny nemluví

ehor se ptá 23.01.14

Dobrý den,

moje 20měsíční dvojčata stále neumí mluvit. Mluví jen vlastní řečí, říkají slabiky, občas se snaží nějaké slovo zopakovat, ale neumí ho vyslovit. Zdá se mi, že ani nerozumí, nereagují na žádné pokyny. Jsme z dvojjazyčné rodiny, otec je cizinec a česky nemluví, na děti se mluví oběma jazyky. Bojím se, aby z toho nebyly děti zmatené, možná proto mají potíže s mluvením a rozuměním. Také musím přiznat, že kvůli práci a péče o obě děti nemám možná tolik času se jim věnovat, jako číst jim pohádky, hrát si s nimi apod.

Může to být i moje chyba? A jak je naučit mluvit?

Děkuji.

Mgr.Irena Franče odpovídá 25.01.14

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Děti mají nárok do tří let nemluvit a stále se může jednat o fyziologickou prodlouženou vývojovou nemluvnost. U dvojčat může být vývoj řeči pozvolnější, neboť se spolu dorozumí gesty či několika zvuky a nejsou tolik závislá na výhradní komunikaci s matkou.
Ve dvojjazyčných rodinách je vhodné jazyky striktně oddělovat, tzn. Vy byste měla mluvit s dětmi výhradně česky, otec výhradně cizím jazykem a pokud probíhá komunikace obou rodičů i dětí zároveň, je vhodné rovněž používat pouze jeden jazyk (u Vás patrně cizí).
Vzhledem k věku dětí by bylo vhodné jim nechat vyšetřit sluch na foniatrickém pracovišti. Pokud Vaše děti nereagují na pokyny, což by v tomto věku již měly, požádejte prosím Vašeho pediatra o doporučení. Rovněž je možné, že Vaše dvojčata nedostatečně rozumí řeči, což může být zapříčiněno chaotickým střídáním jazyků, nedostatečnou komunikací, specificky narušeným vývojem řeči,atd.
Vzhledem k tomu, že děti řeči hůře rozumí, patrně by u čtených pohádek ani nevydržely. K rozvoji porozumění využijte předměty denní potřeby („Ukaž auto.“, „Dones pití.“apod.), komentujte běžné činnosti, které děláte či dělají děti. Rozvoj porozumění je pro vývoj řeči nezbytný.
Pokud se dítě snaží nějaké slovo vyslovit nepřesně, vůbec to nevadí. Pouze zopakujte po dítěti slovo ve správném tvaru, čímž potvrdíte to, co řeklo. Společná hra s dětmi je rovněž přínosná a podnětná pro komunikaci. Ve všech těchto činnostech užívejte mateřský, tj. český jazyk. Ke správnému rozvoji řeči napomáhá i vnímání rytmu řeči (básničky a písničky v českém jazyce, vytleskávání slov po slabikách, např. „ko-lo“).

Doporučuji Vám tedy kontaktovat Vašeho pediatra a požádat ho o žádanku na vyšetření sluchu Vašich dětí. Foniatr Vám rovněž může dát další doporučení k podpoře vývoje řeči.

Přeji Vám, ať vše dobře dopadne.

S pozdravem Irena Franče

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.