22měsíční syn nemluví

14.01.13

Dobrý den,

máme adoptovaného 22měsíčního syna, který nemluví. Řekla bych, že jeho vývoj je pomalejší. Začal sedět v 11 měsících, lézt týden poté, postavil se v roce a chodit na 17 měsících. Od začátku máme problémy s jídlem, nechce jíst a má prokázaný reflux, ale ten se téměř upravil.

Říká bába, děda, mňam, napodobuje zvuky (grr = auto, koníčka napodobuje klapáním kopyt). Říkal „táta, kde je?“, „máma“ jen zcela výjimečně, a to říkat asi před měsícem přestal. V knížce zvířátka ukazuje, na sobě ukáže části těla. Když mu řeknu „kde je máma“, ukáže. Řeknu „jdeme jíst“ a pokud má náladu, tak to udělá. Dělá paci paci, vařila myšička atd.

Jinak bych řekla, že je veselé a šťastné dítě, které chvíli neposedí, je dost aktivní. Také bych řekla, že je dost paličatý. S paní doktorkou jsem to konzultovala a říkala, že by ještě počkala 1/2 roku a potom by nás poslala k logopedovi. Nerada bych něco zanedbala. Prosím o radu, jestli máme počkat, nebo začít situaci řešit teď. Jaké odborníky je třeba navštívit?

Děkuji.

MUDr. Radka Mudrová
30.01.13

Dobrý den.
Zcela souhlasím s Vaší pí.doktorkou.
Pokud byl dosud vývoj zpožděný, lze očekávat zpoždění i v řeči. Logopedie za půl roku je zcela na místě.
Na celkové vyladění vašeho synka by určitě byla vhodná homeopatie. Mělo by se upravit trávení a tím se následně zlepší i celkový vývoj.
Hezký den
RM