Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

3 autosedačky v Octavii II

Janča_6 se ptá 07.04.19

Dobrý den,

vím, že na toto téma jste odpovídal již mnohokrát. Přesto prosím o odpověď i na moji otázku.

V mnoha diskuzích se píše, že lze do Octavie dát 3 autosedačky vedle sebe, ale že je peklo je zapnout, že to není na časté ježdění nebo na dlouhé cesty. Nevím, jestli rozumím této nevýhodě. My bychom měli sedačky v autě trvale. Takže by vždy šlo jen o zapnutí dětí v sedačkách. To už by pak snad nebyl moc rozdíl, jestli máme sedačky v Octavii nebo třeba v Sharanu. Nebo tomu rozumím špatně?

Máme 3 děti a Octavii II. Nejmladší 16měsíční zatím jezdí ve vajíčku na předním sedadle. Já sedím vzadu mezi staršími. Není mi to nepohodlné ani např. na cestu do Chorvatska. V Chorvatsku je však zakázané přepravovat na předním sedadle dítě mezi 2 a 12 lety, takže brzy budeme muset dát všechny děti dozadu.

Poradíte mi prosím, jaké sedačky vybrat? Máme děti 16 měsíců (cca 10 kg), 2,5 roku (cca 13 kg, aktuálně sedačka protisměrná BeSafe iZi Kid), 4,5 roku (cca 14,5 kg, aktuálně Römer s isofixem 9 - 18 kg, nevím přesný model). Předpokládám, že při 3 sedačkách vzadu nebudeme moct použít isofix. Četla jsem, že sedačky pak nedrží a „padají“ doprostřed auta. Ale to nám snad nevadí, nebudeme žádnou vyndávat, tak se snad vzájemně „podrží“ ve vertikální poloze.

Moc vám děkuji za odpověď
Jana

Štěpán Rybníček odpovídá 08.04.19

Dobrý den,
ano přesně jak píšete, do Octavie se dají dát 3 sedačky, ale někdy je to boj je pak zapnout. Zatím jste na tom s dětmi tak, že je poutáte přímo v sedačce, ale jakmile dostanou děti sedačky 15-36 kg, tak tyto již používají pásy z auta, a při každém poutání dítěte musíte zapnout pás z auta. Tedy dostat se mezi sedačky ho zapnout do zámku pásů.
Pokud chcete dát 3 sedačky na zadní sedadlo, už nemůžeme použít isofixové sedačky, ty isofixy na krajních sedadlech jsou na středu sedáku, a pak již není dost místa na prostředním sedadle, proto je nutné použít sedačky poutané na pásy. U těch velkých sedaček 15-36 kg bych doproučil třeba Römer Adventure: http://autosedacky.mimishop.cz/…venture-2018 je jedna z nejužších a nemá područky, takže je snazší se dostat k zapínání pásu.
Ideální by bylo zajet s autem i sedačkami do specializovanému obchodu a vyzkoušet , které sedačky bude potřeba vyměnit.

Štěpán Rybníček
autosedacky@sez­nam.cz
http://www.autosedacky.estranky.cz/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.