3,5 leté dítě a zubní hygiena

61
29.10.19

Dobrý den,

svému synovi čistím zuby dvakrát denně a on sám si je čistí sám ve školce po obědě. Je to dostatečně přiměřená zubní hygiena vzhledem k věku dítěte? Sladké jí opravdu výjimečně.

Doporučila byste s takhle malým dítětem i návštěvu dentální hygieničky? Bojím se, že nebude spolupracovat, z lékařů má bohužel strach a pokaždé je to s velké drama pro nás oba :-)

A ještě jeden dotaz. Od kolika let byste doporučila používání mezizubních kartáčků u dětí?

Děkuji,
Hanka.

dhpavlapilneyova
01.11.19

Dobrý den,

čištění zubů 2× denně pod dohledem rodiče s následným dočištěním je naprosto dostačující. To, že u dítěte omezujete přísun sladkých potravin je velmi pozitivní pro zdraví zubů.

Děti by měly začít chodit na dentální hygienu přibližně od 6 let. Pokud to však dítě zvládne dříve - tj. zvládne se soustředit a spolupracovat alespoň 30 minut, může i dříve. Protože, čím dříve si dítě osvojí postupy péče o zuby tím lépe (jak, kdy a čím čistit). U malých dětí je dentální hygiena hlavně o motivaci, povídání o škodlivosti zubního povlaku (formou hry, pohádky), ukázce péče o zuby, správném jídle a pití.

Mezizubní kartáček je vhodné začít používat přibližně ve chvíli, kdy se jednotlivé zoubky začnou mezi sebou dotýkat a je možné mezizubní kartáček zavést (to je značně individuální). Z počátku je však vhodné používat např. flosspick (nit na praku). Použití pomůcek je vhodné konzultovat s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem a vše si v zubní ordinaci nacvičit, aby čištění nebylo traumatické.

S pozdravem,
Pavla Pilneyová, DiS. - dentální hygienistka

Diplomovaná dentální hygienistka

2013 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor diplomovaná dentální hygienistka
2010 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor zubní technik

Pracoviště a kontakt:

Pavla Pilneyová, DiS. - dentální hygienistka
Národní 138/10, 110 00 Nové Město
Tel.: 735 772 170
Email: dhpavlapilneyova@gmail.com
www.dhpavlapilneyova.cz