Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

3letý nechce snídat

Filipinečka se ptá 02.02.14

Dobrý den,

můj 3letý syn vůbec nechce snídat. Už jsem zkoušela všelicos, ale skoro vše odmítá. Vyžaduje často kakao a pak až do oběda nechce nic. K obědu má polévku i druhé jídlo. Většinou nechce ani odpolední svačinu a s večeří je to také bídné.

Co by bylo vhodného snídat a svačit, aby se najedl a měl, co potřebuje?

Děkuji.

Michala Boukalová Tomešová, DiS. odpovídá 04.02.14

Dobrý den,

předškolní období je spojené s celou řadou změn. Nástup do školky a společné stravování s vrstevníky v kolektivu může být pro řadu dětí problematické. V tomto věku by děti měly jíst pravidelně 5krát denně, přibližně po dvou až třech hodinách.
Protože se v předškolním věku růst dětí zpomaluje, snižuje se také jejich chuť k jídlu. Nejen že děti některá jídla odmítají, ale i nově nabízená jídla často nechtějí ochutnat. Proto se nové potraviny mohou velice těžko do jejich jídelníčků zařazovat. Děti je musí opakovaně ochutnat, často až 10krát, než si na jejich chuť zvyknou a začnou je bez obtíží baštit. Je důležité neztrácet trpělivost a dál je dětem nabízet. Pro děti musí být jejich jídelníček dostatečně atraktivní, složený z rozmanitých druhů jídel různých chutí, vůní, konzistencí a teplot.

Malé děti nejedí někdy dobře i proto, že jsou unavené. Odpočinek nebo mírná aktivita stejně jako dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu přispívají k dobré chuti k jídlu.

Pravdou je, že nechutenství či odmítání jídla u dětí je velmi častým problémem, se kterým se maminky velmi často potácí. Zejména okolo věku 3 let. Mezi důležité zásady patří fakt, že by se do jídla děti neměly nutit. Nemělo by se na ně křičet ani používat fyzické tresty, pokud nechtějí jíst. Naopak není ani vhodné slibovat dětem odměnu za to, že se nají (např. čokoládu). Přibližně hodinu před hlavním jídlem by děti neměly dostávat žádné jídlo ani pití. Když děti jedí neměla by se jejich pozornost zbytečně odvádět (např. puštěním televize). Předškolní děti by měly jíst ta samá jídla jako ostatní členové rodiny a pokud je odmítají neměla by se jim připravovat náhradní strava. Je pravdou, že si dětské tělo reguluje příjem stravy samo a tak se Vám můžou zdát jejích porce s porovnání s dospěláckými velmi malé. Důležitý je také dostatečný pitný režim. Ovšem základem je klást důraz na důslednost.
Pokud řeknete „když to nesníš, tak nic jiného nedostaneš“ musíte to dodržet. Je to velice těžké, ale nesmíte ustoupit!

Avšak děti se učí také napodobováním a opakováním, proto je důležité aby šla rodina dítěti příkladem. Ze společné každodenní snídaně či večeře u rodinného stolu se tak stane každodenní příjemný rituál. Pokud děti odmítají některé druhy potravin, třeba ovoce nebo zeleninu, můžete zkusit pomocí hry a společné přípravy jídla jejich nechuť zlomit. Ovocné špízy nebo jednohubky jsou pro děti velice lákavé (například z kostiček barevných melounů). Stejně tak můžete s pokrájené různobarevné zeleniny skládat na talíři obrázky zvířátek či domečků.

O zdravé výživě a vybraných potravinách vhodných pro děti se můžete dočíst zde: http://vyzivadeti.cz/…lnicku-deti/

Hezký den,
Michala Boukalová, DiS.
nutriční terapeut

Michala Boukalová Tomešová, DiS.
nutriční terapeutka
Poradenské centrum Výživa dětí
 www.vyzivadeti.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.