Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

3měsíční - strach z cizích lidí?

p-smile se ptá 05.11.17

Dobrý den,

mám problém s naší 3měsíční holčičkou. Asi od 10. týdne začala hystericky brečet při kontaktu s jinými lidmi, než jsem já, partner nebo jeho maminka, která s námi bydlí. Jezdíme pravidelně od začátku k mým rodičům (2 až 3× týdně), ale z ničeho nic tam pokaždé zoufale hystericky řve, jen co se na ni kdokoliv jen podívá, promluví, a když si ji chtějí pochovat, tak je to ještě horší. Je pak k neutišení, zoufale pláče, rudne v obličeji, klepou se jí ručičky, jako by měla strach. Mám problém ji pak utišit.

Stejně reaguje, i když přijedou k nám domů. Ani s ní nezkouším jezdit nikam jinam na návštěvu, protože mám obavy, že to bude podobné. Na mou kamarádku u nás doma reagovala totiž stejně. Teď nás čeká druhé očkování, tak jsem zvědavá na reakci u paní doktorky.

První očkování měla na 9. týdnech a strašně u toho brečela, a týden na to začalo toto. Nemůže to mít nějakou souvislost?

K rodičům jezdím pořád, aby si na ně zvykala, ale pokaždé návštěvu probrečí. Jinak doma je veselá a hodná, hezky si i sama hraje a sleduje hračky treba i hodinu v kuse, stačí když nás slyší blízko. O separační úzkost asi ještě nejde, brečí i u mně v náručí když na ni jen promluví.

Je tohle chování v tomto věku normální a přejde to někdy? Co byste mi poradili, jak ji zvykat na ostatní příbuzné?

Děkuji

Mgr. Jitka Voglová odpovídá 24.11.17

Dobrý den,
pro takto malá miminka je zcela zásadní kontakt s maminkou a tatínkem. Ostatní příbuzní by měli projevit trochu trpělivosti. Vždyť miminko bylo větší část svého života u Vás v bříšku, bezpečné a s Vámi spojené a teď je najednou samo a vrhají se k němu další a další lidé, s odlišnými náladami a energiemi.. Jeho volba by se měla respektovat.
Separační úzkost se může projevit v jakémkoli věku, i když ji obecně specifikujeme později. Tak to malá miminka mají živé vzpomínky na těhotenství a porod, i ona zažívají své stresy a bolesti v procesu rození a dost často se toto projeví „bezdůvodným pláčem“ nebo jinými potížemi.
Samozřejmě může hrát roli stres spojený se „zradou“ od cizí osoby - doktorky, nebo i důsledek očkování jako takového, i takové věci se stávají.
Doporučila bych zpomalit, nic Vám neuteče a dopřád miminku čas, aby se postupně seznámilo s ostatními - měla byste ho mít v takových chvílích u sebe, aby se o Vás mohlo fyzicky i psychicky opřít! Jakmile se naučí zvládat přítomnost ostatních lidí u Vás na klíně, pak postoupit k dalšímu osamostatňování.
Pokud budete mít pocit, že strach neustupuje, přijďte na odblokování.

Mgr. Jitka Voglová
Tel.: +420 734 251 345
 www.exqui.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.