Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

4letý má fobii z jidla

carisima se ptá 20.01.14

Dobrý den,

mám 4letého synovce, který za celý svůj život nikdy nesnědl pečivo - chleba, rohlíky, koláče, bábovky. Z ovoce jí jen pomeranče a mandarinky. Nejí žádný druh sýru, uzenin. Zmrzliny, bonbony nepřicházej v úvahu. To, co, normálně děti milují, on nechce a nejí. Jí pouze maso a těstoviny, brambory, rýži, polévky, omáčky, oplatky (tatranky) a miluje čokoládu. Z pití pije nepravou colu, sladké šťávy.

Každou potravinu, kterou nezná, nesní. Jídlo mu nikdy nebylo nuceno. Ale bohužel s politováním musím konstatovat, že mu nebylo asi ani nabízeno. Švagrová mu u prvních příkrmů podávala jen dětské výživy, pribináčky - skoro po celý den, zbytek dne vyplnila Nutrilonem. Až u babičky a dědy se naučil jíst aspoň maso, omáčky, polévky atd.

Nyní ve čtyřech letech váží 13 kg a měří 97 cm. Švagrová s tím nic nedělá, ale já se bojím, že to v určitém věku přinese zdravotní potíže. Přece jeho tělo nemůže takhle fungovat, bez určitých živin. Pediatr říká, že je na hranici, že zatím je vše ok, co se týče váhy a výšky. Nejhorší na tom všem ale je, že si říkáme, že se to naučí vše jíst, ale čím je starší, tím víc jídlo odmítá. Jídlo mu nabízíme, jídlo s ním připravujeme, ale v konečné fázi dá před pusu ruce a utíká pryč, a říká, že mu to nechutná, přitom to nikdy neochutnal. Při naléhání má šok, začne plakat hrozným způsobem a jídlo není schopný si ani z pusy vyndat či vyplivnout, utíká k mámě a ta mu jej z pusy musí vyndat. Myslím, že už to hraniční z fobii z jídla.

Je to podle Vás v pořádku? Jaké další kroky bychom měli učinit? Nebo máme vyhledat další pomoc? Nemůže to dojít až k anorexii?

Děkuji za odpověď.
Carisima

Michala Boukalová Tomešová, DiS. odpovídá 07.02.14

Dobrý den,

velice mne těší Váš zájem o synovce. První volbou může být konzultace s pediatrem, který má synovce v péči. Osobně bych se ale přiklonila spíše k tomu, aby se tato možná „fóbie“ řešila raději prostřednictvím psychologa. V tuto chvíli je třeba, aby synovce opět naučil správně jíst, vedl ho k jídlu a hlavně aby ho donutil se jídla nebát. Je ale nutné, aby chtěla řešit tento jev i jeho matka. Jak je vidno, za tímto problémem stojí evidentně ona, jelikož synovi nenabízela různé druhy potravin a on je tímto pochopitelně odmítá. Školkové děti mají velice často problém s jídlem, jsou vybíravé (odmítají jíst), ale je doporučováno odborníky, aby matky samozřejmě děti do jídla nenutily, ale potraviny jim nabízely opakovaně a třeba i 15×. Dítě si pak většinou na chuť dané potraviny zvykne. A nejí tak jednostranně.

Co se týká anorexie, tak v tomto věku nemůže hrozit. Ovšem je třeba říci, že se v dnešní době objevuje i třeba v 10 letech, takže je potřeba tomuto včas zabránit. Proto je dobré, aby se synovec naučil jíst pestrou a vyváženou stravu co nejdříve. Musí doplňovat potřebné živiny - vitamíny, minerální látky apod., které z mandarinek a pomerančů opravdu nepřijme.

Které potraviny by se měly v jídelníčku dětí objevovat, najdete zde: http://vyzivadeti.cz/…lnicku-deti/

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Michala Boukalová Tomešová, DiS.
nutriční terapeutka
Poradenské centrum Výživa dětí
 www.vyzivadeti.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.