7měsíční a kurz plavání

Dobrý den,

uvažuji, že bych svého 7měsíčního chlapečka vzala na kurz plavání. Ale přečetla jsem si tu pár jiných dotazů, a tak teď váhám. Má to smysl, když potom nepůjdeme na navazující kurz pro starší děti?

Díky za Váš názor

Dobrý den,
to je dobrá otázka, ale myslím, že ji za Vás nevyřeším :-) Nicméně mohu poskytnout několik vodítek, jak si na ni odpovědět.

Měla byste mít jasno, co od kurzu očekáváte. Jestli seznámení s jinými maminkami, sociální interakci dítěte v novém prostředí, základní zkušenost s vodou formou hry vedené vnější autoritou, zvládnutí zadržení dechu v krizové situaci, tak potom kurz smysl má (tedy pokud má alespoň 10 lekcí, protože za 5 nestihnete prakticky nic).

Čekáte-li, že se dítě naučí plavat, samostatně ve vodě pohybovat, získá základní plavecké návyky, zvládne orientaci ve vodě a sebezáchranu, tak jsou to vyhozené peníze, protože v tomto věku za jeden kurz nic z toho dítě nezvládne.

Nevím, jak je kurz organizován u Vás, protože každý klub má vlastní metodiku, ale třeba Vám pomůže, když podám report, který vidím jako matka dětí, které v tomto věku plavaly a kolem prvních narozenin, kvůli lenosti matky chodit do vody mimo pracovní dobu, přestaly:

Děti se ve vodě hodně pohybovaly na labilních podložkách. Tím dochází ke zpevňování středu těla a jeho dobrému držení. Naučily se nebát vody a hluku. Nedělá jim problém do vody fouknout. Intuitivně zadrží dech, když do vody spadnou a nečekají to. Jako drobný bonus zvládly další krok v jemné motorice (nabrat vodu do dlaně, zamíchat prstíkem v různých tvarech - tedy ne jen dokolečka jako vařečkou), zvládly vodu na obličeji a nedělalo jim pak nejmenší potíže třeba mytí vlásků.
Od roku ve vodě prakticky nebyly, takže neumí plavat. To je učím až ve školním věku, protože je to mnohem jednodušší a efektivnější. Když je beru do vody teď (ti mladší mají 3 a 5 let), tak s ní nemají problém, ale potřebují taky chvíli na rozkoukání, jinak se bojí. Zvládají vodu v uších a ploutvový pohyb nohou, takže učení nových věcí pak půjde velmi snadno (soudím dle zkušeností s nejstarším synem i cizími dětmi). Tedy z mého pohledu plavání v batolecím věku mým dětem dalo základ, který nezkušené oko neprohlédne, ale profík pak má velmi usnadněnou startovní pozici, na které v další plavecké výuce bude stavět. Osobně dnes nelituji toho, že jsem tehdy těch pár hodin v bazénu s dětmi prožila, ale kdybych je neměla, tak to rozhodně nebudu brát jako újmu na dětech.

Tak zvažte, co je pro Vás podstatné. Myslím, že špatně se rozhodnout nemůžete.