Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

ADHD a odklad školní docházky

maminamamina se ptá 02.12.15

Dobrý den,

prosím o radu. Synovi bude v únoru 2016 pět let, do školy by tedy měl jít v 6,5 letech (09/2017). Má ADHD, poruchy chování (vzteklý, rád provokuje) a pozornosti (dlouho nevydrží, nic moc ho nebaví). Na druhou stranu je chytrý (říkají paní učitelky v mateřské škole) a pozoruje i okolí.

Je pro tyto děti vhodnější odklad 1. třídy nebo asistent? Nerada bych, aby ve škole příliš vyčníval, je vysoký. Současný nález na EEG bez zvláštních problémů, jen nezralost na pravé straně, levá strana je lepší (syn je pravák).

Neurolog doporučil Nooptrika -jaký je Váš názor na ně, nejsou škodlivé? Existuje něco „zdravého“, čím ADHD zmírnit, a tím ulevit synovi i okolí?

Zkoušeli jsme čínské byliny, homeopatii, Exe Q, Mg+B6, pohybové kroužky… nic však nezabírá. Chtěla jsem syna dát do nultého ročníku od 5 let, ale prý přednost mají děti s odkladem, tudíž se syn do nultého ročníku ZŠ nedostane.

Předem moc děkuji za Váš čas a ochotu.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 03.12.15

Pěkný den,
nejsem zastánce užívání „chytrých drog“ u dětí ani u dospělých. Ano, někdy je zle, ale jsou tu jiné možnosti, o kterých se moc nemluví, protože se to nehodí. Takže v naprosto akutních případech jsem pro jednorázové užití nějakého sedativa, ale určitě ne systematickou „léčbu“ tímto způsobem.
Proč? Prostě to nefunguje.
Jen to zvyšuje napětí, ačkoli se zdá, že jsme problém ztlumili. Je zajímavé si přečíst, na jakém principu fungují tyto léky.
S dětmi s ADHD pracuji a vím, že je možné udělat obrovský kus práce, chce-li především dítě! Prvotní je si uvědomit, že se hyperaktivita neobjevuje náhodou, vždy je tu příčina. Proč tlumíme něco, co nám ukazuje na problém, který má být vyřešen - nikoli jen utlumen?
Ano, řešení je dlouhodobější, to se některým rodičům nelíbí. Není to tak jednoduché, ale to už je volba.
Co se týče odkladu školní docházky v tomto případě - bývá to rozumné, neboť některé psychické funkce ještě mohou vyzrát.
Každé dítě je unikát, takže i každá porucha ADHD je unikát. Zajímalo by Vás více konkrétně, pak je možné osobní setkání, kdy bych Vašeho syna již musela vidět.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.